Mehmet Ali Güller'den 70. yıl mesajı

Mehmet Ali Güller'den 70. yıl mesajı

Gazeteci-Yazar Mehmet Ali Güller, Çin Halk Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 70'inci yıl dönümü için CRI Türk Türkiye'ye, özel değerlendirmelerde bulundu. 

Çin Halk Cumhuriyeti'nin 70. yıl dönümünü kutlarken aynı zamanda "Atlantik Çağı"nın kapanıp "Asya Çağı"nın başlangıcına şahit olunduğunu söyleyen Güller, "Çin'in lokomotifi olduğu ve Asya'nın büyük kuvvetlerinin sahneye çıkacağı bir dönem başlıyor." dedi.

"AMERİKAN HEGEMONYASI SONA ERİYOR"

Batının ve Amerika Birleşik Devletleri'nin ekonomik ve siyasi yönden güç kaybetmeye başladığının altını çizen Güller, "1 Ekim 1949'da Mao Zedong'un liderliğinde Çin Halk Cumhuriyeti'nin kurulmasıyla 70 yıllık bir başarı sürecine girildi. Bu süreçte Amerikan hegemonyasının zayıflamaya başladığı ve 500 yıllık batı uygarlığının yerini tekrar doğu uygarlığının aldığı açıkça görülüyor. Aynı zamanda Batı'nın kapitalist ekonomisi yerine, Çin'in önderliğinde uygulanan serbest sosyalist piyasa ekonomisinin liderlik ettiği bir çağı selamlıyoruz." ifadelerine yer verdi.

"BATI, DOĞU'NUN RÜZGÂRINDAN YARARLANMAYA ÇALIŞIYOR"

Türkiye ve Çin ilişkilerinin gelişmesi açısından, Türkiye'nin "Asya Açılımı" sürecine girmesinin önemli bir adım olduğunu söyleyen Güller sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu sadece Türkiye için değil tüm dünya ülkelerinin 'Asya Açılımı' yapacağı bir döneme giriyoruz. Çünkü, dünyanın ekonomi merkezi artık Asya-Pasifik ve ekonomi merkezi olan yer siyasi merkez olma rolünü de üstlenecektir. Bu nedenle 'Asya Açılımı'na giden ülkelerin ekonomi politikaları yavaş yavaş daha kamucu bir perspektife doğru gitmeye başlayacak. 2008'de Batı'nın yarattığı ve tüm dünyayı etkilemiş olan krizden Batı'nın kendisi de dahil olmak üzere çoğu devlet hâlâ kurtulamamıştır. Krizi atlatan ülkelere baktığımızda kamucu ekonomi uygulayarak yavaş yavaş krizi atlattıklarını görüyoruz. Batı, artık kamucu bazı adımlar atarak doğunun rüzgârından yararlanmaya çalışıyor. Örneğin, liberal politikada olmayan bir hamle olan gümrük duvarlarını kaldırma yoluna gidiyor. Bu tür kamucu yaklaşımlar ve karma ekonomi politikaları, devrimler çağını tetikleyecektir."

GÜLLER'DEN 70. YIL MESAJI

Türkiye ve Çin arasında artan iş birliği ve dostluğun küresel anlamda önem arz ettiğini dile getiren Güller, sözlerini şöyle tamamladı:

"Türkiye'nin ve hatta çoğu dünya ülkesinin devrimlere gebe olduğu bir dönemdeyiz. Önümüzdeki 10 yılda bu devrimlerin Asya'dan yükseldiğini görmek mümkün olacak. Bu yeni süreci, Türkiye-Çin dostluğu ile selamlamak istiyorum. 70'inci yıl kutlu olsun!"

Haber: Mehmet Emre Öztürk