“Medya içinde Türk geçen müziği yayınlamıyor”

“Medya içinde Türk geçen müziği yayınlamıyor”

Yirmi yıl önce yayınladığı "LEYLA" adlı şarkısı ile müzik dünyasına başarılı bir giriş yapan ve yirmi yıldır aralıksız bir biçimde Türk Sanat Müziğinin bayrağını elinden tutan Çağdaş Suseven, Michael Kuyucu'nun Akustik Stüdyosu'na konuk oldu. Çağdaş, programda hem özel açıklamalar da bulundu hem de orkestrası çok özel bir alaturka konser verdi. İşte Çağdaş Suseven'in Michael Kuyucu'ya yaptığı açıklamalar:

"LEYLA, HOCAM HALİL KARADUMAN ANISINA YAPILDI"

"Leyla"nın remix versiyonunu çıkarttık. Bu bizim bir projemizdi Halil Karaduman Hocam'la ama onun ömrü vefa etmedi. Benimde içimde uhde kalmıştı. O zamanlar konuşurduk 'hocam bu şarkının bir de remix versiyonunu yapsak nasıl olur?' diye. Çağ değişiyor dil değişiyor malumunuz, müzik de değişiyor. O dönemki müzik anlayışıyla şimdiki arasında dağlar kadar fark var. Günümüzde benim öğrencilerim de var. Onların dinledikleri şarkılara bakıyorum, mukayese ediyorum. Ritimlerine tabii ki kulağım alışıyor. Bu ritimde acaba 'Leyla'yı yaparsak nasıl olur diye bir düşüncemiz vardı."

"YENİ NESİLE TÜRK MÜZİĞİ SOUNDU YETERSİZ KALIYOR"

Günümüzün yeni yetişen müzik dinleyicilerine, Türk müziğinin ritmi, Türk müziğinin sound'u yetersiz kalıyor. Dolmuyor kulaklar. Yani onlar 'dum dum dum' bunu istiyorlar. O kalbinin içine kadar hissetmek istiyor, ritmi. Hayat artık buna gelmiş durumda. Daha hızlı daha hareketli bir yaşam yaşıyoruz. Dün de bir arkadaşımla sohbetteydik, röportajdaydık aynı şeyleri söyledim. Hayat çok hızlı gidiyor. Eskiden bir yerden bir yere ne kadar sürede gidiliyordu. Mesela, Osmanlı döneminde 40 km. mesafe 9 saatte alınıyordu. Kervanların yol alma mesafesi 9 saatte 40 km. idi.  Şimdi 40 km. mesafe ne kadar sürüyor? Motosikletime biniyorum, 25 dakikada oradayım. 25 dakika nerede 9 saat nerede? Düşünebiliyor musunuz, hayatı?

"BU KADAR HIZLI BİR HAYAT İÇİNDE HANGİ MÜZİĞİ DİNLEYEBİLİRSİN"

Geçmişte aşk da sindire sindire yaşanılıyordu. Birine ulaşmak bu kadar kolay mıydı? Değildi. Yani bir atılan mendilin uğrunda heba edilen bir hayat vardı. Şimdi Instagram'dan ekliyoruz, anında yazışıyoruz, hemen buluşuyoruz. Her şeyi tüketiyoruz bitiyor. Evet böyle bir hayatın içindeyiz. Trafikte araba kullanıyoruz bir an önce yetişmeye çalışıyoruz. Yeşil daha yanar yanmaz hatta daha sarıyken kornaya basmıyor muyuz? Nereye yetişeceğiz? Böyle bir hayat içerisinde hangi tür müziği dinleyebilirsin?

"GÜNÜN BELLİ SAATLERİNDE DİNLENMESİ GEREKEN MAKAMLAR VAR"

Türk musikisinin o içindeki dinginliğin ve makamların şifa özellikleri vardır. İyileştirici özelliği var ve bilimle kanıtlanmış bu. Halen Edirne'de de tedavi yöntemleriyle akıl hastaları için psikolojik sıkıntı yaşayanlar için, fiziksel rahatsızlıklar için kullanılıyor. Bununla ilgili birçok kitaplar yazıldı. Günün belli saatlerinde dinlenmesi gereken makamlar var. Hangi saatte, hangi makamı dinlersen, neye iyi gelir? Karaciğere iyi gelen, kalbe iyi gelen, akla iyi gelen, beyne iyi gelen çok geniş aslında.

"İÇİNDE TÜRK GEÇEN MÜZİĞİ YAYINLAMIYORLAR"

Türk Sanat müziğinde yeni beste yok. Yeni söz yok. Çıkmıyor. Aslında var ama çıkarası yok. Benim mesela birçok şarkım var ama nereye çıkaracağım. Bakın daha çok mecrada yayınlanabilsin, diye remix bir şarkı yapıyorum. Niye? Bir önceki şarkım 'Bile Bile' şarkım daha alaturka kokulu bir şarkıydı ama onu çok az yerde yayınlatabildim. Niye? 'İşte bu tarzı yayınlamıyoruz' diyorlar. Halbuki ben 20 sene önce ilk Leyla'yı çıkardığım zaman bütün radyolar çalıyordu. Öyle bir şey yoktu. Ne oldu da bu ayrımcılık oldu? Bu saçma sapan düşünce maalesef radyoların başındaki kişilerle birlikte televizyonların başındaki kişilerin de tekelinde döndüğü için böyle bir ortam oluştu. Bunu sunuyoruz 'yok bizim tarzımıza uymuyor'. Senin tarzın, ne demek ya? Böyle bir şey yok. Hani mangalda kül bırakmayız bazı şeylerde milliyetçilikte falan konuşuruz ama milletin için ne yapıyorsun sen? İçinde Türk geçen şeyi yayınlamıyorsun. Ne halk müziğini ne Türk sanat müziğini. Bize ait bu müzikler. Ondan sonra başkaları gelip sahip çıktığı zaman yemeğine, kültürüne bu sefer de şikâyet ediyorsun. Etme. Sen kendin sahip çıkamıyorsun ki daha.

Çağdaş , Akustik Stüdyo Programında "Gece Kirpikli Kadın"  - "Seninle Aşkımız Bir Roman" – "Aşkın Bahardır" -  "Vazgeçtim" - "Hatıram Olsun"  - "Adını Anmayacağım" gibi şarkıları seslendirdi. Çağdaş Suseven'e orkestrada İsmail Onan (Davul) , Mehmet Yücturan (Kanun) , Metin Akçaylı (Keman) ve Serdar Kürklü (Klavye) eşlik etti.