“Manipülasyon İhtimali Yüksek”

“Manipülasyon İhtimali Yüksek”

Döviz kurundaki yükseliş ve Merkez Bankası Para Politikası Kurulunun faiz artışını CRI TÜRK'te değerlendiren Anadolu Ajansı Finans Uzmanı İslam Memiş, küresel etkenler ve yurt içi sebeplerden dolayı agresif yükselişler yaşandığını söyledi.

Elif Sevil Orhanlı'nn hazırlayıp sunduğu "Haber Artı" programına katılan İslam Memiş, 24 Haziran öncesi dış kaynaklar tarafından yaratılmaya çalışılan Buhran Ekonomisine ikkat çekti. Vatandaşların ülke menfaatleri doğrultunda hareket etmesi gerektiğni belirtti.

Küresel piyasalarda da tansiyonun yüksek olduğunu belirten Anadolu Ajansı Finans Uzmanı İslam Memiş şunları söyledi:

"ABD Başkanı Donald Trump'ın korumacı tavrı ve agresif söylemleri piyasalarda tedirgin yaratıyor. Diğer yandan ABD'nin Suriye'ye yönelik hamlesi jeopolitik riski artırdı. Bu faktörler piyasaların endişelenmesini ve doların yükselmesini tetikledi. 

24 Haziran olarak açıklanan seçim takviminin ardından yurt dışına sıcak para akışı başladı  Bu süreçte özellikle yabancı yatırımcılar farklı bir pozisyon almaya başladı. Bu noktada siyasi bir hamle olduğunu söyleyebiliriz.  Çünkü Türkiye'de herhengi bir jeopolitik risk, ekonomik anlamda ciddi dalgalanmalar ve doğal felaket yok. 

İç piyasalarda Dolar/TL kuru ciddi değer kazandı. 4.65 seviyesinden açılan Dolar/TL kuru ne oldu da 4.92 seviyesine yükseldi bu sorunun ne içeride ne dışarıda bir cevabı yok. İlk akla gelen soru  ise "Siyasi nedenlerden dolayı bir güç gösterisi mi yapılıyor?"

Enflasyon ve cari mali açık rakamlarındaki artış dolar kurunun bir günde bu kadar agresif yükselmesini açıklamıyor. Manipülasyon ve spekülasyon ihtimalleri masada tutulmalı.

Öte yandan piyasalar bir aydır Merkez Bankasından sözlü ya da fiziki  bir müdahale bekledi. İç piyasada ise vatandaş psikolojik bir müdehale bekledi. Bu dönemde gerekli adımlar atılabilirdi.

TCMB olağanüstü toplantı sonrası 13.5 olan gecelik borç verme faizni 16.5'e yükseltti. Faiz artışının ardından Dolar kuru tekrar 4 TL seviyelerine gerilemezse siyasi nedenlere iyi bakıp, 24 Haziran seçimlerine dışarıdan bir müdehale  var diyebiliriz. 

Altın fiyatları uzun süredir yüksek seviyelerde seyrediyor. Küresel piyasalarda ise altının ons fiyatı 1.290-1.280 seviyelerinde yatay ve sakin. Dışarıda herkes altını ucuz fiyata satın alırken Türkiye'de yatırımcılar yüksek fiyatlara almak zorunda. Bu atmosferde vatandaşlarımızın daha sakin ve soğukkanlı olması gerekiyor. Piyasalarda tansiyonun düşmesini beklemek ve akıllı hareket etmek  gerekiyor.

"EKONOMİ YÖNETİMİ KONUSUNDA ÖZ ELEŞTİRİ YAPILMALI"

Sebepleri sadece dışarıda aramamak, içeride de doğru cevapları bulmak gerekiyor. Ekonomi yönetimi nerede hata yaptı, Merkez Bankası hangi konularda yanlış kararlar verdi bu soruların cevaplanması lazım. Tutarlı olmayan agresif dönemlerden geçiyoruz. Ortak noktayı bulana kadar tansiyon düşmeyecektir.

"YARATILMAYA ÇALIŞILAN BUHRAN EKONOMİSİNE KARŞI VATANDAŞ UYANIK OLMALI"

Vatandaşlar sadece dolar kurunu takip etmemeli.  Seçim sürecinde farklı algı operasyonları, iç isyanlar, suikastler olabilir.  Litertürde buna Buhran Ekonomisi diyoruz. Seçimlerden önce döviz kurlarındaki bu yükselişler hayatı pahalılaştırıyor. Daha sonra vatandaşın ekonomik kaygılarla ayaklanması sağlanıyor ve hükümetler siyasi istikrarsızlıkdan dolayı devriliyor. 1960, 70 ve 80 darbelerinde bunu gördük. Son yaşanan gelişmeler bir operasyon başlangıcıdır. Bu süreçte halkın soğukkanlı ve sakin davranması gerekiyor"

"DEVLETLER KENDİ MENFAATLERİNİ KORUMAK İÇİN HESAP SORABİLİR"

Yapılacak olan açıklamalar önemli ama asıl iş somut adımlar atmakta. Banklarla gün içinde kim ne kadar alım-satım yapar, şirketlerde kimler ne kadar alım-satım yapar ciddi şekilde takip edilmeli. Herhangi bir olumsuz durum yokken bu kadar yoğun alım-satım yapanlara devlet hesabını sormazsa ve buna bankacılar aracılık yaparsa sorun çözülmez. Milli ekonomilerde milli dönemlerde devletler kendi menfaatlerini korumak için zaman zaman hesap sorabilir. 

"YERLİ YATIRIMCI ÜÇ KURUŞ FAZLA KAZANMAK İÇİN ABD EKONOMİSİNE DESTEK VERMEMELİ"

Piyasada çok iyi al-sat yapanlar, piyasayı çok iyi kullananlar var. Hem faizden hem dolar kurundan ciddi paralar kazanıyorlar. Sofra kurtlar sofrası oldu. Seçim sonuna kadar bu sofradan çekilmeyecekler.

Dövizle ticaret yapmayan yerli yatırımcı döviz talebinde bulunursa maalsef onların ekmeğine yağ sürmüş ve ülke ekonomisindeki tahribata destek vermiş olur. Ülkenin birliği ve menfaati noktasından bakıp adım atılmalı.  Dolar kurundaki agresif yükselişlerin faturasını Eylül-Ekim döneminde daha ağır şekilde göreceğiz. Üç kuruş fazla kazanmak için ABD ekonomisine destek verilmemeli.