“Mahremin Ne Olduğuna Dair Bir Fikre Sahip Değiliz”

“Mahremin Ne Olduğuna Dair Bir Fikre Sahip Değiliz”

CNN TÜRK'ün sevilen ekran yüzü, programcı Deniz Bayramoğlu ile Prof. Dr. Uğur Batı'nın pek çok disiplinden faydalanarak kaleme aldığı ve insan, beyin, özgür irade, iyilik, kötülük, mutluluk, ikna bilimi, başarı, yaratıcılık gibi konuları incelediği "Üzgün İnsandan Özgür İnsana" kitabı raflardaki yerini aldı.

Programcı Deniz Bayramoğlu, CRI Türk'te Irmak Hekimoğlu'nun hazırlayıp sunduğu Pano'da "Üzgün İnsandan Özgür İnsana" kitabını anlattı.

Deniz Bayramoğlu, "Üzgün İnsandan Özgür İnsana" kitabının Gündem Özel Kitaplığı-1 başlığı altında seri olacağını dile getirdi. Bayramoğlu, CNN Türk'te yaklaşık üç yıldır yaptığı popüler bilim programı olan Gündem Özel'de insanı merkeze koyduklarını, insana farklı bakış açılarıyla bakarak farklı disiplinleri bir araya getirdiklerini ve izleyicilere birtakım veriler sunduklarını ifade etti. İzleyicilerin, not alarak programı takip ettiğini anlatan Bayramoğlu, "Madem insanlar bu kadar ilgili biz de en azından program sırasında not tutmalarına gerek kalmasın, ellerinde yazılı bir metin serisi olsun istedik." dedi.

"Modern insan mutlu olamamış insan"

Usta programcı Deniz Bayramoğlu, kitabı yazmaya başlarken modern insanın içinde bulunduğu hayattan mutsuz olduğu, acı çektiği ve bu hayattan özgürleşebileceği iddiasıyla yola çıktıklarını söyledi. Bayramoğlu, bu iddiayı ortaya koyarken de çözümün yine insanda olduğunu ifade ettiklerini vurguladı. "Bu kitabı okuyacaksınız ve bir anda özgür olacaksınız gibi bir şey yok. Bu, on günde ya da bir ayda olacak bir şey değil" diyen Bayramoğlu, özgürlük denilen şeyin öncelikle insanın kim olduğunu anlamasıyla başlayacağını ve bunun da insanın ömrüne yayılan bir yol olduğunu dile getirdi. Bayramoğlu, özgürleşmek için insanın kendini tanıdıktan sonra sistem içerisinde buna en uygun nasıl yaşayabiliyorsa o kadar yaşamasının önemli olduğunu anlattı. Bayramoğlu, "Sistem içinde yüzde yüz özgürlük zaten yok ama sistemin sana sunduklarından uzak durma yolu, o yolda olmak bile özgürleşmek için yeterli." diye konuştu.

"Mahremin ne olduğuna dair bir fikre sahip değiliz"

Bayramoğlu, CRI Türk'te katıldığı Pano programında, "Üzgün İnsandan Özgür İnsana" kitabında yer alan "Ses dönemi bitti. Görüntü dönemindeyiz." ifadesine açıklık getirerek Irmak Hekimoğlu'nun "Görüntü dönemine adapte olabildik mi?" sorusunu da yanıtladı. Görüntü dönemine adapte olamadığımızı söyleyen Bayramoğlu, "Görüntü dönemindeyiz ama adapte olamadık. Bu işin kurallarını keşfedemedik, iyi de bir sınav vermiyoruz. Muhtemelen bizden sonraki kuşak bu görüntü dönemini nasıl kullanacağını, kuralları, kaideleri, işin görgüsünü ortaya koyacak fakat onların bunu yapabilmesinin yolu da bizden geçiyor." açıklamasında bulundu.  "Mahremin ne olduğuna dair bir fikre sahip değiliz" diyen Bayramoğlu, herhangi bir açık alanda yüksek sesle dahi konuşamayacak bir insanın sosyal medyada bambaşka bir teşhirciliğe büründüğünü belirtti. Bayramoğlu, yüz yüze olduğunda karşısındakine utancından iki kelime söylemeyecek birinin sosyal medyada yakası açılmadık sözleri arka arkaya sıralıyor olmasının da görüntü dönemine adapte olamadığımızın örneklerinden olduğunun altını çizdi.

"Kendi yarattığımız görüntü dünyasının esiri durumundayız"

Deniz Bayramoğlu, görüntü döneminin ürünlerinden olan Instagram gibi popüler sosyal medya uygulamalarının kullanımı hakkında da "Kendi yarattığımız dünyanın esiri durumundayız" diyerek  "Instagram'da herkes mutlu herkes zengin herkes çok güzel hayatlar yaşıyor ama bu bir görüntü, bunun realitesi yok." ifadelerini kullandı. Bayramoğlu, sosyal medyanın farklı bir adabı olması gerektiğine dair düşüncelerin olduğunu fakat buna katılmadığını da "Temel değerler, ahlak, etik, adab-ı muaşeret zaten var. Yeni bir şey icat etmeye gerek yok. Var olanı kullansak yetecek." sözleriyle açıkladı.

Haber/Röportaj: Irmak Hekimoğlu