“Kuruyan tarlanızı sulamaya çalışırsanız bir işe yaramaz”

“Kuruyan tarlanızı sulamaya çalışırsanız bir işe yaramaz”

CRI TÜRK'te yayınlanan "Doktorla Randevu" programına bu hafta Memorial Hizmet Hastanesi İnme Akut Tedavi Ünitesi'nden Prof. Dr. Talip Asil konuk oldu.

"İnme" hakkında bilgi veren Prof. Dr. Talip Asil, "Vücudumuzda yaptığımız birçok şey doğrudan beyin tarafından programlanır. İnme ile ilgili Dünya Sağlık Örgütü tarafından yapılan bir tanım var. 'Beynin gerçekleştirdiği fonksiyonların beyine bağlı damarlar tarafından gerçekleştirilememesidir.' şeklinde. Yani beynin bir bölgesine damarlarla yeterince kan götürülemezse ya da gereğinden fazla kan gidip kanama ortaya çıkarsa bunu 'inme' olarak isimlendiriyoruz." diye konuştu.

Dünya'daki Ölüm Nedenleri Arasında Üçüncü Sırada

İnme belirtilerinin, kol ve bacaklarda hareket kaybı, konuşmada bozulma, yüz felci, ani gelişen görme bozukluğu olarak görülebileceğini ifade eden Prof. Dr. Talip Asil, "Bunlar aniden ortaya çıkıyorsa 'inme' olarak nitelendirmek gerekiyor. İnme, toplum sağlığı sorunudur. Dünya'daki ölüm nedenleri arasında 3. sırada yer almaktadır. 50-60 yaşında bir insan özürlü kalıyorsa bunun en sık görülen sebebi inmedir. En önemli şey; inmenin oluşmasını engellemek. İnme gerçekleştiği zaman belli bir tedavi süremiz var ama yüzde yüz başarı şansı yok." dedi.

"Tarlanızı sürekli sulamanız gerekir, sulamazsanız tarla kurur. Tarlanız kuruduktan sonra sulama yaparsanız pek bir işe yaramaz. Onun için inme tedavisinin beyinde hasar oluşmadan önce yapılması gerekir" ifadelerini kullanan Prof. Dr. Talip Asil, bu tedavi süresinin de saatlerle sınırlı olduğunu, her geçen dakikada beyinde hasar oluştuğunu ve bu nedenle ilk 24 saatin çok önemli olduğunu vurguladı.

Prof. Dr. Talip Asil, inme riskini artıran faktörlere de dikkat çekerek, "Yaş, cinsiyet, ırk, genetik değiştirilemez risk faktörleridir. Değiştirebilir risk faktörleri, tansiyon hastalıkları şeker, obezite, kolesterol, sigara, hareketsizliktir.  En azından değiştirilebilir risk faktörlerini kontrol altına alabilirsek riski azaltmış oluruz.  Yaş artıkça risk de artıyor." değerlendirmesinde bulundu.