Küresel Isınma Kahveyi de Vuruyor

Küresel Isınma Kahveyi de Vuruyor

İngiliz bir botanikçi olan Aaron Davis, 30 yılını, bir bitkinin, kahvenin türlerini kataloglamak için ormanları ve tarlaları dolaşarak geçirdi.

Aaron Davis, küresel ısınmanın, geleneksel kahve üretilen bölgelerde kahvenin büyümesini nasıl zorlaştırdığını adım adım kayıt altına aldı. Bu kapsamda gelecekte çiftçilerin kahve yetiştirebilecekleri yerlerin haritasını çıkardı ve temelde daha serin yerlerin kahve yetiştirmeye daha uygun olacağını gördü.

Dr. Davis, en üzücü araştırmasında, bir zamanlar en az üç kıtada ormanlarda yetişen yabani kahvenin sonsuza kadar kaybolma riski altına olduğunu keşfetti.

Davis'in ekibiyle birlikte yaptığı araştırmanın sonucuna göre, dünyadaki 124 kahve türünün yüzde 60'ı yok olma tehdidiyle karşı karşıya. Bunun sebebi ise iklim değişikliği ve ormanların yok edilmesi.

Bu önemli, çünkü bu vahşi çeşitler, kahvenin küresel ısınma çağında hayatta kalabilmesi için çok önemli olabilir.

Dr. Davis güne başlamak için kafeine güvenen birçokları bir yana, geçimini kahveden sağlayan milyonlarca kişi için bu vahşi kahvelerin hayati öneme sahip olduğunu söyleyerek, kahve türlerini kaybettikçe seçeneklerimizin de azalacağını ifade ediyor.

İki istisna hariç, (Arabica ve Robusta), bilinen 124 yabani türün çoğu yetiştirilemiyor ve tüketilemiyor. Kahve çiftçileri zaten kuraklık, hastalık ve emtia fiyatlarıyla ilgili baskılarla karşı karşıya.

Yabani kahveler tohum bankalarında veya ulusal olarak korunan ormanlarda saklanabilir ama Davis, yabani kahve türlerinin neredeyse yarısının tohum bankalarında bulunmadığını tespit etti.

Küresel bir tohum bankası işleten Crop Trust, 2018 tarihli bir raporla, yabani çeşitleri de dahil olmak üzere kahvenin genetik çeşitliliğini koruma ihtiyacı olduğu konusunda uyardı. Yalnızca bir avuç gen bankasının kahve ağacının bulunduğu belirtilen raporda, bunların çoğunun da yaşlanan örnekler ya da finansman eksikliği yüzünden engellendiği belirtiliyor.

Dr. Davis ve arkadaşları, yaptıkları araştırmalarda, özellikle Etiyopya ormanlarında yetişen yabani Arabica'nın iklim değişikliğinin etkilerine karşı savunmasız olduğunu tespit ettiler.

Eğer sera gazı emisyonları şu andaki hızlarında artmaya devam ederse, iklim koşullarının değişmesi vahşi Arabica'yı, koruma birliğinin "tehdit altında" kategorisinden, yüzyılın sonuna kadar "tükenmiş" kategorisine getirebilir.

Davis için yabani çeşitlerin kaybı sadece bitki yetiştiricileri, çiftçiler ve kahve içenler için önemli değil. Bir türün kaybı, ekosistemde daha az yiyecek ve daha az barınak anlamına gelir.

Stenophylla Umudu Doğdu

Davis ve ekibi, aralık ayında, 60 yıldan uzun zamandır plantasyonda görülmemiş olan ve yavaş büyüyen bir kahve türü olan "stenophylla"yı aramak için aralık ayında Sierra Leone'ye gittiler.

Ekip, Liberya sınırında "stenophylla" kaplı bir yamaç keşfetti ve şu anda bu stenophylla'lar Sierra Leone'de test ediliyor.

Kaynak: The New York Times – Somini Sengupta