Kunming'de Bir “Taş Gemi”

Kunming'de Bir “Taş Gemi”
Kunming'de Bir “Taş Gemi”

Bugün sizlere Çin'in başkenti Beijing'in en önemli turistik merkezlerinden biri olan Yazlık Sarayı'ndan söz edeceğim. Geçmişte iki kez saldırıya uğrayıp restore edilen Yazlık Sarayı, Çin tarihinde özel bir yere sahip. Burayı görmek benim için de çok anlamlıydı, nedenini sizlere şöyle açıklamak isterim. Birincisi; Yazlık Sarayı'nın Çin tarihi açısından önemi, ikincisi ise büyük şairimiz Nazım Hikmet'in şiirlerinden birinde anlattığı "Taş Gemi"nin burada yer alması. Dolayısıyla hem bu tarihi mekânı baştan sona gezmek hem de Nazım Hikmet'in şiirinde yer verdiği "Taş Gemi"yi yakından görmenin anlamı benim için çok özeldi.

Yazlık Sarayı'na ilişkin detaylı bilgileri paylaşmadan sizlere büyük şairimiz Nazım Hikmet'in az önce söz ettiğim şiirindeki satırlarını ve onunla ilgili kısa bir bilgiyi sizlere aktarmak isterim.

Nazım Hikmet, Beijing'e 1952 yılında Kore'den sonra gitti. Çoğu yerde, Beijing'e 25 Haziran'da gittiği ve ilk kalp krizini Çin'in başkentinde geçirdiği yazıyor. Ünlü şair, Çin'de çeşitli yerleri ziyaret etti. Tiananmen Meydanı'ndaki 1 Ekim bayramını gözleriyle görmüş gibi anlattığı şiirini bu ziyaretinden sonra yazdı. Belki gerçekten görmüştü, bu bilgi çok net değil ancak geriye ondan bugünkü Çin'i çok güzel betimleyen o güzel dizeler kaldı.

Nazım Hikmet'in, şiirinin "Taş Gemi" başlığını koyduğu bölümü şöyle:

"Kun-Min'de bir gemi var, teknesi taştan.

Yelkenleri rüzgâr dolu Çin'de

Bir o kımıldamıyor

Bir o keder içinde…"

İşte dünyaca ünlü şairimiz Nazım Hikmet burada, Başkent Beijing yakınlarındaki Yazlık Sarayı içinde yer alan Kunming Gölü'ndeki mermer gemiden söz ediyor.

Bu küçük anekdottan sonra yazımın asıl başlığı olan Yazlık Sarayı'nı sizlere tanıtmak istiyorum.

Beijing'in batı kısmında yer alan Yazlık Sarayı, dünyanın en büyük meydanı olarak bilinen Tiananmen Meydanı'nın tam 7 katı büyüklüğündedir. 290 hektar genişliğinde bir alanda kurulu olan Yazlık Sarayı, Çin'in en büyük imparatorluk bahçesi olarak kabul edilmektedir. İmparatorun bahçelerinin gözdesi olan Yazlık Sarayı, Çin'in klasik bahçe özelliklerini bir araya getirmiş durumda.

Yazlık Sarayı'nın inşasına 1750 yılında başlandı. Yazlık Sarayı'nı şimdiki haline getiren İmparatoriçe Zi Xi'dir. 19 yüzyıla girdikten sonra Çin'in son hanedanı olan Qing Hanedanı döneminin güçlü imparatoriçesi Zi Xi, deniz kuvvetleri bütçesini kullanarak sarayı kendisi için inşa ettirdi. Yaşlı imparatoriçe Zi Xi her yıl nisan ayı ile ekim ayları arasında burada dinlenirdi. Buradaki üç odalı evlerde küçük olmasına rağmen lüks ve rahat bir yaşam vardır. Bu odalar aynı zamanda 1903 yılında Çin'de ilk elektrikli lambanın kullanıldığı yerdir.

Yazlık Sarayı'nın içinde opera odaları ve köşklerin de bulunduğu 3000'den fazla oda bulunmaktadır. Çin anlayışında şeftali uzun ömrü, yarasa ise mutluluğu temsil ettiğine inanılmaktadır. Bu nedenle Wanshou Tepesi'ne yarasa, Kunming Gölü'ne de şeftali şekli verilmiştir. 290 hektarlık alanın yüzde 75'ini oluşturan Kunming Gölü'nün ortasında bir ufak ada vardır. Adaya bağlanan taştan köprü özel yapısıyla gelenlerin dikkatini çeker. 150 metre uzunluğunda, 8 metre genişliğindeki köprü üstündeki parmaklıkta sırayla 500'i aşkın aslan oyması vardır.

Yazlık Sarayı'nın mimarisindeki yapılar, Yasak Şehir'de olduğu gibi kuzeyden güneye inen bir çizgiyle sıralanırlar. Tepede bulunanan 41 metre yüksekliğindeki Fo Xiangge Kulesi, Yazlık Sarayı'nın simgesi olarak kabul edilir. Wan Shoushan Dağı'na bağlanan bir koridor vardır. 728 metre uzunluğundaki bu koridor dünyanın en uzun klasik Çin koridorudur. Koridor ilkbahar, yaz, sonbahar ve kış olmak üzere 4 bölümden oluşuyor. Her bölüm arasında birer kulübe vardır. Ahşap üzerine yapılmış koridor boyunca klasik Çin resimlerinin sayısı 30 binden fazladır.

Yazlık Sarayı, doğa manzarası, imparator sarayları, tapınak ve bahçesiyle uyumlu bir birliktelik oluşturur. Burada hem feodalizm devrindeki imparator otoritesi hissedilir, hem de Çin'in tarih ve kültür izlerine rastlanır.

UNESCO temsilcileri, manzarası, imparator sarayları, tapınaklar ve bahçeleriyle Yazlık Sarayı'nın Çin bahçelerinin en güzeli olduğunu kaydetti. Dünya sanat tarihinde önemli bir yere sahip olan Saray, 1998 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirasları Listesi'ne alındı.

Çin'in başkenti Beijing'e yolu düşen herkesin görmesi gereken en özel yerlerden biri olan Yazlık Sarayı, her gün binlerce yerli ve yabancı turiste ev sahipliği yapıyor. Görevliler, Yazlık Sarayı'nın hafta sonu çok daha yoğun olduğunu söylüyorlar zira benim ziyarette bulunduğum pazar günü gördüğüm kalabalık da bu açıklamayı tümüyle destekliyordu.

Haber: Tuğçe Akkaş / Çin

Video Link: https://www.youtube.com/embed/iIYVrFW0_pQ