Küçük, “Karargâh Rahatsız” Gündemini CRI TÜRK'e Yorumladı

Küçük, “Karargâh Rahatsız” Gündemini CRI TÜRK'e Yorumladı

Hürriyet Gazetesi'nin "Karargâh Rahatsız" haberini eleştiren Gazeteci Cem Küçük, CRI TÜRK FM'de açıklamalarda bulundu.

Gazete manşetleriyle hükümete ayar verme dönemlerinin kapandığını söyleyen Cem Küçük, "kimse bu ülkede istediği gibi cirit atacağını sanmasın. Yapılan her yanlışın hesabı sorulur" dedi. 

Hürriyet'in 'Yedi eleştiriye yedi yanıt' başlığıyla manşetten duyurduğu haber, iç sayfada ise 'Karargâh rahatsız' başlığıyla sunulan haberde, TSK ve Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar'la ilgili eleştirilere yanıt veren karargâh kaynaklarına dikkat çeken Cem Küçük, "Kim bu Talat Aydemir kafalı general? Hande Fırat da yargılanacak, o general de yargılanacak. Hande Fırat bu manşeti atmadıysa çıksın ben atmadım desin. O general her kimse Hande Fırat üzerinden ulusalcılara hesap mı veriyor" diye sordu.

Cem Küçük, genelkurmay başkanının muhalefete hesap vermek zorunda olmadığını belirterek, "Tuvalete gittiğinde hesap verecek ya, genelkurmay başkanı her konuda cumhurbaşkanına hesap verecek" dedi.

15 Temmuz darbe girişimi gecesi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı canlı yayın bağlantısı ile gündem olan Hande Fırat'ın Aydın Doğan'ın emrinde olduğunu belirten Cem Küçük, "Hande Fırat Doğan ne dese onu yapar. Fırat o günde şahsi inisiyatif almadı, bugün de almaz. Emirleri uygular. 15 Temmuz'da eğer İlker Başbuğ darbenin başında olsaydı Aydın Doğan'ın emriyle Hande Fırat da darbeyi savunurdu. Yüzde 100 eminim" dedi.   

Hande Fırat'ı savunan bazı AK Partilileri de eleştiren Cem Küçük, "AK Partililer de kendine gelmeli" dedi. 

Son olarak Genelkurmay Başkanlığı konuya ilişkin bir açıklama yayınladı. "Türk Silahlı Kuvvetleri ile devlet ve hükümet arasında bir sorun varmış gibi yansıtmak, olayı saptırmaktır" ifadeleri kullanıldı.

TSK'dan yapılan açıklama şöyle:

"Türk Silahlı Kuvvetleri'ne ve Genelkurmay Başkanı'nın şahsına yönelik eleştiri kisvesi altında iftiraya varan iddialar ile ilgili bir basın mensubuna bilgilendirmede bulunulmuş ve bu hususlar 25 Şubat 2017 tarihinde yayımlanmıştır.

Yapılan değerlendirmenin içeriği, dikkat ve hassasiyetle düzenlenmiş, 'Karargâh Rahatsız, Karargâhta Rahatsızlık, Türk Silahlı Kuvvetleri'nde Rahatsızlık vb.' gibi ibareler söz konusu dahi olmamıştır. Sorulan sorulara özetle, 'Türk Silahlı Kuvvetleri'nin iç politika malzemesi haline getirilmemesi, şahsi işlerden uzak tutulması gerektiği' ifade edilmiştir. Kararlılık ve azimle terörle mücadele edildiği, Fırat Kalkanı Harekatı'nın başarıyla tamamlandığı bir dönemde bu tür iddia ve iftiralarla gündemi bulandırma çabalarını esefle karşılıyoruz. Bu açıklamayı Türk Silahlı Kuvvetleri ile devlet ve hükümet arasında bir sorun varmış gibi yansıtmak, olayı saptırmaktır. Cevap verilen eleştirilerin muhatapları bellidir."