“Kitapta beş büyük gücün çekişmesi inceleniyor”

“Kitapta beş büyük gücün çekişmesi inceleniyor”

Gazeteci-yazar Mehmet Ali Güller, "Amerikan Hegemonyasının Sonu" adlı kitabından basederek, ABD ile Çin ilişkileri ve Çin'deki "İki Toplantı"yı değerlendirdi.

Güller, yeni çıkan "Amerikan Hegemonyasının Sonu" adlı kitabında günümüzden bir projeksiyon tutarak, yarının güç mücadelesine ışık tutmaya çalıştığını ifade etti.

Gazeteci-yazar Mehmet Ali Güller, CRI TÜRK'te Tuğçe Akkaş'ın sunduğu Manşet programına katıldı.

Yeni bir dünyanın kurulmakta olduğu bir süreci analiz ettiğini belirttiği kitabı hakkında Güller, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bugünün küresel güçlerinden, daha alt seviyedeki bölgesel güçlere kadar var olan tüm güçlerin birbiriyle mücadelesini anlayabildiğimiz oranda yarının algılayabileceğiz. Bu kitapta esas olarak, ABD, Avrupa, Çin, Rusya ve Hindistan olmak üzere beş büyük kuvvetin çekişmesi inceleniyor."

"Çin'in yeni bir dünya kurmaya yönelmesi, ABD ile yeni bir mücadele başlattı"

ABD ile Çin arasındaki gergin sürecin ardından bu ayın sonunda yapılması planlanan görüşme öncesinde gelinen durumu değerlendiren Mehmet Ali Güller şunları söyledi: "Çin Halk Cumhuriyeti'nin izlediği stratejiye göre, bir yandan ABD'nin kurduğu sistemin içerisinde IMF, Dünya Bankası gibi kurumlarda kendi payını artırarak ağırlığını koyarken, diğer yandan da bu kurumların karşısına kendi liderliğini yaptığı BRICS Kalkınma Bankası ile Asya Altyapı Yatırım Bankası gibi alternatif kurumları çıkarıyor. Çin'in, var olan düzen içinde ağırlık oluşturup, ABD'yi dizginleyerek, mevcut dünyanın dışında, birlikte hareket ettiği Rusya, Hindistan gibi ülkelerle yeni bir dünya kurmaya yönelmesi, ABD ile çok gergin ve yeni bir mücadeleyi başlattı. Trump dönemiyle birlikte ekonomik alanda küresel ticaret savaşı başlarken, siyasette de ABD ile Çin'in karşı karşıya geldiği bu süreçte ABD, Çin'in Kuşak ve Yol İnisiyatifi'ni hem karadan hem de denizden kesmeye çalışıyor. Xinjiang, Uygur meselesinin yanı sıra geçen haftanın en önemli konularından biri olan Hindistan ve Pakistan arasındaki Keşmir sorunu bile aslında ABD ile Çin arasındaki bir başka konu olarak görünüyor. ABD'nin en son açıkladığı ulusal güvenlik doktrininde de Çin'in kendi bölgesine sıkıştırılması hedefi var. ABD'nin stratejisi; Kuşak ve Yol İnisiyatifi içerisindeki deniz ve kara yolu Çin'in Afrika, Batı Asya ve Avrupa'ya kadar bağlantısını kuran bu yolu keserek, Çin'in bu bölgeye doğru açılmasını engellemeye çalışmaktır. Bu da kıran kırana bir çarpışma anlamına geliyor."

Yeni Bir Dünya Kurulurken Çin'in Stratejisi

Güller, Çin Halk Siyasi Danışma Konferansı 13.Ulusal Komitesi'nin ikinci toplantısı ve 13. Çin Ulusal Halk Meclisi ikinci toplantısı olmak üzere, İki Toplantı süreci hakkında değerlendirmelerde bulundu. Hükümetin yapmış olduğu açıklamalar ve hükümetin çalışma raporundan üç temel sonuç çıkarmış olduğunu dile getiren Mehmet Ali Güller, şunları söyledi:

"Çin ekonomisi 2018 yılında yüzde 6,6 büyümüştü ve bu da 1990 yılından beri en düşük büyümeydi. Hükümetin çalışma programında 2019 yılı belirlenen hedef, yüzde 6 ilâ 6,5 aralığında görülüyor ve bu da son altı yılın en düşük rakamı. Yine de bu durum yanıltıcı olmasın çünkü bu rakamların son 30 yılın en düşük seviyesinde olması, mevcut dünya ekonomisi içinde halâ en yükseklerde olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Çin, şu anda bu ekonomik verilere karşın, kaliteli gelişmeye odaklanmış durumda ve zengin ile fakir arasındaki açılımı daraltarak, en fakir kesimlerin yaşam şartlarını daha üst seviyeye çıkarmak üzere belirlenmiş bir hedeftir. İkinci önemli konu da Çin Başbakanı'nın hükümet raporunu açıklarken, 'Önümüzde çok zorlu bir mücadele var ve biz buna hazır olmalıyız' ifadesi, ABD-Çin küresel ticaret savaşını da içeren ve Kuşak ve Yol İnisiyatifi üzerinde sahada doğrudan karşı karşıya gelinebilecek hususlarla ilgili bir zorluk işaretidir. Üçüncü önemli konu da küresel meselelerin çözümünde artık daha fazla Çin planının olacağının ilan edilmesiydi. Mevcut sistemin içerisindeki sütunlarda ağırlığı artırmak ama o sütunların karşısına da yeni seçenekler koymak şeklinde daha önce de bahsettiğim Çin Stratejisi'nin bir tezahürüdür. Yeni bir dünya kurulurken Çin, daha fazla Çin planını sorunların olduğu yerlerde gündeme getirme kararlılığını ilan etmiş oluyor."