Kekeç, Kuzey Irak'taki Referandumu CRI TÜRK'e Değerlendirdi

Kekeç, Kuzey Irak'taki Referandumu CRI TÜRK'e Değerlendirdi

Star Gazetesi Dış Haberler Müdürü Mehmet Hakan Kekeç, CRI TÜRK'te Kâmil Erdoğdu'nun hazırlayıp sunduğu Manşet programında Kuzey Irak konusunu değerlendirdi.

Mesut Barzani'nin gerçekleştirdiği bir emrivaki olduğunu vurgulayarak sözlerine başlayan Kekeç, Kuzey Irak, Irak'ın bir parçası ve Barzani tek taraflı olarak aldığı referandum kararını kısa bir sürede gerçekleştirerek, sonuçta bağımsız olacaklarını söylediğini belirtti.

Kuzey Irak'ın bu referandumu gerçekleştirirken ki motivasyonu bağımsızlıktan ziyade, Bağdat yönetimiyle başlayan müzakere sürecindeki şartlara karşı bir koz olarak elinde tutmak olduğunu belirten Kekeç, sonradan referandumun İran'ı, Türkiye'yi ve Bağdat yönetimini ciddi şekilde ürküten bir hamleye dönüştüğünü dile getirdi.

Mehmet Hakan Kekeç, Barzani'nin referandum Türkiye için bir tehdit değildir dese de haritalarda Türkiye'nin de dahil olduğu görseller kullanıldığını vurguladı. Ayrıca Kekeç, Kuzey Irak'la müzakereler başlayacak diye beklenirken, dün Irak Başbakanı İbadi'nin, artık kesinlikle müzakere olmayacak açıklaması ile 13 maddelik bir ültimatom kararı alınmasına da dikkat çekti.

Kekeç, özellikle Kerkük üzerinden çok ciddi gerginlikler çıkabileceğini, çünkü Kerkük'ün Bağdat yönetimi tarafından görevinden alınmış olmasına rağmen halen yerinde kalan eski valisi Necmettin Kerim'in, "Irak ordusu gelsin, Peşmerge onları bekliyor" gibi agresif bir açıklama yapmasının getirdiği gerginliğin, bölgede sıcak çatışmaya gebe gibi göründüğünü söyledi.