“Karada Ne Görüyorsanız, Denizde de Var”

“Karada Ne Görüyorsanız, Denizde de Var”

9 Eylül Üniversitesi Deniz Bilimleri Teknoloji Enstitüsü'ne bağlı Ege Bölgesi Araştırma Uygulama Merkezi Müdür Yardımcısı Doç. Dr. Harun Özdaş, Türkiye'nin sualtındaki buluntu ve buluntu çeşitliliği açısından dünyada tek olduğunu belirterek, "Karada ne görüyorsanız, denizde de var" diye konuştu.

Doç.Dr.Özdaş, insanlığın 7 bin yıldır su yüzeyini kullanarak bir yerden bir yere mal ve ürün taşıdıklarını ve bununla birlikte düşüncelerini ve felsefelerini de götürdüklerini anlattı. CRITÜRK FM'de Manşet programına konuşan Özdaş, bu süre içinde çok sayıda geminin teknik nedenler ve savaşlardan dolayı battığını hatırlattı. Özdaş, İstanbul'un bir çekim merkezi olmasından dolayı Türkiye'nin "Mavi Miras" denilen bu tür buluntular açısından zengin olduğunu anlattı.

Marmaris'teki Bozburun açıklarında kısa süre önce Türk sualtı arkeoloji tarihinin en büyüğü olduğu öne sürülen bir seramik heykel bulundu. Kıbrıslı bir tanrıçaya ait olduğu ifade edilen bu heykel 2 bin 700 yıllık. Tabak batığındaki araştırma 9 Eylül Üniversitesi Deniz Bilimleri Teknoloji Enstitüsü tarafından yürütülüyor. Enstitüye bağlı Ege Bölgesi Araştırma Uygulama Merkezi Müdür Yardımcısı Doç. Dr. Harun Özdaş, heykelin 60 santim uzunluğundaki belden aşağı bölümünün bulunduğunu söyleyerek, diğer parçanın bulunması için kazı çalışması yürütüleceğini belirtti.