Kara Kartal Gözünü Çin Pazarına Dikti

Kara Kartal Gözünü Çin Pazarına Dikti

Süper Lig'de son iki yıldır şampiyonluk ipini göğüsleyen Beşiktaş, ekonomik açıdan kulübü büyütecek projeleri hayata geçirmeye devam ediyor. Siyah Beyazlılar'da yeni hedef Çin pazarı.

CRI TÜRK'te yayınlanan 'Süper Spor Saati' programına konuk olan Beşiktaş Genel Sekreteri Ahmet Ürkmezgil ve BJK Pazarlama ve Sponsorluklardan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Umut Kutlu, Hayri Hiçler'in sorularını yanıtladı.

Beşiktaş Genel Sekreteri Ahmet Ürkmezgil, "Çin bizim hedef belirlediğimiz bir ülke. Başkanımız bu konuda çalışmalar yaptı ve bizlere bunu iletti. Gerçekten çok heyecan verici bir proje. Bunu yakında hayata geçireceğiz" dedi.

BJK Pazarlama ve Sponsorluklardan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Umut Kutlu'da yaptığı açıklamada; "Çin konusu kamuoyu açısından yeni bir konu. Fakat kulübümüz yaklaşık 1 yıldır Çin projesi üzerinde çalışmalar yürütüyor. Geçen yıl yaptığımız toplantıda başkanımız kulübümüzün ekonomik açıdan daha büyük kazançlar sağlaması için yeni hedefler belirledi. Başkanımızın yönlendirmesi ile global bir spor markası olarak kulübün yurt dışına açılarak hedeflerine varabileceği kararını aldık. Türkiye'de son 4-5 yıl içinde sponsorlu, reklam gelirleri ve toplam gelirler açısından ulaşabileceğimiz en üst miktara ulaştık. Onun için Çin pazarı bizim için mühim. Dünya futbol piyasası çok daha önceleri keşfetti Çin pazarını. Yıllardır büyük kulüpler hazırlıklarını ve kampanyalarını Çin'de yürütüyor. Beşiktaş olarak 20-25 milyon taraftarı olan bir kulüp olarakta artık bizimde armasında ay yıldız olan bir kulüp olarak yırt dışına bir Türk kulübü olarak anlatmanın zamanı gelmişti. O yüzden çok daha zor olan Avrupa pazarında bunu yapmaktansa şuan ilginin ve potansiyelin çok olduğu Çin pazarını seçmenin daha doğru olacağını düşündük ve bunun ile ilgili strateji geliştirdik. Artık son noktasına geldik. İlk olarakta bu yazdan itibaren takımımızı Çin'de kamp faaliyetlerine götürerek süreci resmen başlatıyoruz." dedi.