“Japonya'da yeni bir dönem başlıyor”

“Japonya'da yeni bir dönem başlıyor”

Koç Üniversitesi öğretim görevlisi Dr. Altay Atlı, Japon İmparatoru Akihito'nun tahtı hayattayken oğlu Prens Naruhito'ya devretmesini ve bunun etkilerini değerlendirdi.

Atlı, Japonya tarihinde son iki yüz yılda ilk kez bir imparatorun görevini veliahdına devrettiğinin altını çizerek, 1989 yılından beri tahtta olan İmparator Akihito'nun oğlu Naruhito'nun tahta geçmesiyle Japonya'da yeni bir dönemin başladığını dile getirdi.

Dr. Altay Atlı, CRI TÜRK'e yaptığı açıklamada, Japonya'da imparatorluğun çok önemli olduğunu ancak aynı zamanda da sembolik ve hiçbir siyasi güce sahip olmayan törensel bir makam olduğunu belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Toplum açısından çok saygın olan imparatorun her ne kadar siyasi bir yaptırımı olmasa da fikirleri ve vizyonu Japonya açısından büyük önem taşıyor. Akihito, tahtta geçirdiği 30 yıl boyunca, imparatorluk makamını gökten biraz yere indirerek, halkla kaynaştırdı ve buna yönelik çalışmalarda bulundu. Bence zor bir dönemde imparatorluk yaptı. 1989-1991 yılları Japonya ekonomisinin durgunluğa girdiği dönemlerdi. Babası Hirohito, 'Japon mucizesi' denilen dönemde tahttaydı. İkinci Dünya Savaşı'nda da başta olan Hirohito, Akihito ile birlikte Japonya'nın zor dönemlerinde imparatorluk yapmış oldu. Fukuşima felaketi esnasında Akihito'nun halka indiğini ve bunun halk tarafından da çok olumlu karşılandığını gördük. Yeni imparator Naruhito ile de bu durumun devam edeceğini söyleyebiliriz. Japonya'nın ekonomik sorunları ve 1945'ten kalma anayasa ile ilgili konulardaki sorunlar sürüyor. Ekonomik yeniden yapılanma süreci hassas ve bunlara ek olarak anayasa değişiklikleri, ordunun konumu gibi siyasi değişiklikler ile Japonya ciddi bir şekilde yenilenirken, İmparator Naruhito'nun da belki bir siyasetçi olarak değil ama bir yol açıcı olarak ortaya koyacağı yaklaşımlar Japonya için önem taşıyor."

"BAŞBAKAN, BELİRLEYİCİ OLACAK"

Önceki 8 yılda sekiz başbakan eskitmiş olan Japonya'da 7 yıldır görevde olan başbakan Şinzo Abe'nin de geleceğinin Japonya açısından belirleyici olacağını aktaran Koç Üniversitesi öğretim görevlisi Dr. Altay Atlı, "Şinzo Abe ile bir miktar istikrar gelmişti ama bu istikrar, özellikle ekonomik alandaki reform sürecinde de edinimler olsa da beklentilerin karşılanmadığı alanlar da mevcut. Şimdi yeni bir yapı içerisinde, Şinzo Abe'nin icraatlarının nasıl gelişeceğini de zamanla göreceğiz." dedi.