Jandarma'nın 178. Kuruluş Yıldönümü CRI TÜRK'te Kutlandı

Jandarma'nın 178. Kuruluş Yıldönümü CRI TÜRK'te Kutlandı

CRI TÜRK'te yayınlanan Tülin Tonkuş'un sunduğu Doktorla Randevu programı bu hafta Jandarma'nın kuruluşunun 178. yılında Jandarma Tabip Binbaşı Polat Nerkiz'i ağırladı.

Nerkiz, Manisa'da zehirlenen askerlere "geçmiş olsun" diyerek başladığı konuşmasında "1915'te Çanakkale Savaşı'nda, Bursa'dan gelen bir jandarma taburu hiçbir ağır silah olmadan tam donanımlı bir İngiliz tugayını geri püskürtmeyi başarıyor. Bugün de jandarma aynı azim ve inancıyla başta terör ve terörörist ile mücadele olmak üzere vatanımızın ve milletimizin güven ve huzuru için aynı azim ve şevk ile çalışmaya devam ediyor" sözleriyle jandarmanın kuruluş yıldönümünü kutladı.

Jandarma Tabip Binbaşı Polat Nerkiz, babalar günü dolayısıyla babaların sağlığının ele alındığı programda başta tüm şehit babaları olmak üzere tüm babaların babalar gününü kutladı. 

Nerkiz, babaların öncelikle sağlıklarını korumaları gerektiğini ifade etti ve besin gruplarının temel olarak 4 gruba ayrıldığını, bunların; süt ürünleri, et ve kuru baklagil, meyve-sebze ve tahıl grubu olduğunu belirtti. Nerkiz, "Yüzde 50 enerji ihtiyacının karbonhidratlardan, yüzde 30 kadarını yağlardan, yüzde 20 kadarını proteinlerden karşılamamız gerekiyor. Şeker son zamanlarda çok tartışılıyor. Şekeri, meyve-sebzeden ve tam  tahıldan aldığımız sürece bir sakınca yok. Yağlarda da yüzde 7 oranında doymuş yağı tercih etmek gerekir. Posalı gıdalar, tam tahıl ve meyve-sebzeyi bol  tüketmelerini tavsiye ediyoruz. Haftada en az 3 kez balık yenmesi gerekir. Normal zamanda 8-10 bardak su içilmeli, Ramazan'da bu sayı artmalı. Ancak susuzluğumuzu gazlı içecekle değil, su ile girdermemiz gerekir. Dünya Sağlık Örgütü, günde 5 gramdan fazla tuz alınmamasını öneriyor ancak biz 17.2 gram tüketiyoruz. Tuz çok gerekli bir gıda değil, babalarımız için hiç gerekli değil. Günlük gıdalardan da tuz alıyoruz aslında. Bir de organik gıda çok fazla gündemde ama organik gıdalarda da kimyasal var. Köy ürünleri kadar doğal değil. Mümkün olduğunca köy ürünleri tüketmemiz gerekir." dedi.

Sporun babaların hayatında önemli bir yer teşkil ettiğini ve sporun şart olduğunu ifade eden Jandarma Tabip Binbaşı Polat Nerkiz, "Babalarımız hareketi arttırmalılar. Hareketin artması neyi sağlıyor; vücut ısısını artırarak , insülinin etkinliğini artırıyor böylece vücuttaki insülin direncini azaltıyor. Yani hem şişmanlıkla mücadelede hem diyabetle mücadelede çok büyük fayda sağlıyor. Buna 'yaşam tarzı değişikliği' diyoruz. Devamlılık arz etmesi çok önemli. Ben zamanı olmayanlar için yürüyüşü öneriyorum. Yaz-kış, gece-gündüz yapabileceğiniz tek spor. Yalnız uzun açlıklarda ve yemeklerden hemen sonra spor yapılmamalı" şeklinde konuştu.

Jandarma Tabip Binbaşı Polat Nerkiz, babalarımızın tarama testlerine de önem vermesi gerektiğine dikkat çekerek, 50'li yaşlarda görme ve işitme testleri yapılması ve yılda en az bir kez tansiyon ölçtürülmesi gerektiğini, 3 yılda bir açlık kan şekeri, 5 yılda bir lipit kan yağlarının ve tiroit hormonlarının ölçülmesi gerektiğini belirterek, yılda bir 3 gün üst üste olmak üzere gaita'da gizli kana bakılması, 50 yaşın üstündekilerin kolonoskopi, 50 yaşında ise prostat muayenesi ve PSH testinin de ihmal edilmemesi gerektiğini söyledi.