“İzmir 'Kuşak Yol İnisiyatifi' için bir odak noktası olabilir”

“İzmir 'Kuşak Yol İnisiyatifi' için bir odak noktası olabilir”

İzmir Enternasyonal Fuarı (İEF), 6 Eylül'de İzmir Büyükşehir Belediyesinin ev sahipliğinde 88'nci kez kapılarını açtı. 15 Eylül'e kadar devam edecek fuarın açılışı ev sahibi İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Çin Halk Cumhuriyeti Ticaret Bakanı Yardımcısı Li Chenggang'ın katılımı ile gerçekleştirildi.

Fuarın partner ülkesi olan Çin Halk Cumhuriyeti, 60'ın üzerinde firmayla fuarda yerini aldı. Huawei, Çin Endüstri ve Ticaret Bankası (ICBC) gibi dev kuruluşlarını İEF'e taşıyan Çin, ziyaretçilerin ilgi odağı oldu.

İzmir Enternasyonal Fuarı kapsamındaki en önemli organizasyonlardan biri de Ticaret Bakanlığı himayesinde düzenlenen "İzmir İş Günleri" oldu. "Kuşak Yol İnisiyatifi" kapsamında ticari görüşmelerin gerçekleştiği toplantılarda, Çin Halk Cumhuriyeti başta olmak üzere 13'ü bakan, 5'i bakan yardımcısı olmak üzere 40 ülkeden toplam 190 delegasyon yer aldı. Türkiye ve diğer katılımcı ülkelerden iş insanları "Kuşak Yol İnisiyatifi"nin sunduğu imkânları tanıma fırsatını bir kez daha yakalamış oldu.

Bu yılki İEF'te Çin Halk Cumhuriyeti'nin partner ülke konumunda olmasının büyük bir avantaj olduğunu belirten Yaşar Üniversitesi Ekonomi Bölümü Öğretim Üyesi Dr.Serpil Kahraman, CRI Türk Türkiye'ye değerlendirmelerde bulundu.

"ÇİN İLE DIŞ TİCARET DAHA İLERİ DÜZEYE TAŞINMALI"

Çin'in 14 trilyon gayri safi yurtiçi hasıla (GSYİH) ile dünyanın en büyük ikinci ekonomisi olduğunu hatırlatan Dr. Serpil Kahraman, "TÜİK verilerine göre, ihracat sıralamamızda Çin 16'ıncı sırada yer alıyor. Çin'e son beş yılda ihracatımız ortalama 3 milyar dolara ulaştı. İthalatımız ise ortalama 23 milyar dolar ile ikinci sıraya kadar çıktı. Dolayısıyla Çin ile dış ticareti daha ileri düzeye taşımamız iki ülke içinde faydalı olacaktır." dedi.

"ÇİNLİ YATIRIMCILAR İLE SÜRDÜRÜLEBİLİR KALKINMA DESTEKLENEBİLİR"

İzmir'in Türkiye için büyük bir ihracat merkezi olduğuna değinen Kahraman, ülke ihracatının yaklaşık yüzde 6'sının İzmir Limanı'ndan sağlandığını kaydetti. Çin Halk Cumhuriyeti'nden gelecek yatırım ve finansman desteği ile yaratılacak iş birliklerinin iki ülke ekonomisi içinde faydalı olacağının altını çizen Kahraman, "Çin'den gelecek yatırımcıların finans desteğine odaklanmamız gerekiyor. Çünkü dış ticaretteki eksikliklerimizin giderilmesine bu sayede hızlandırıcı etki sağlanabilir. Mal gruplarından öte uzun vadeli sürdürülebilir kalkınmaya da destek vermesi açısından finansman ve yatırım desteği sağlayan projelere odaklamamız gerekiyor." ifadelerine yer verdi.

"İZMİR 'KUŞAK YOL İNİSİYATİFİ' İÇİN BİR ODAK NOKTASI OLABİLİR"

Kuşak Yol İnisiyatifi'nin İzmir ve Türkiye ekonomisinde büyük fırsatlar doğuracağını söyleyen Kahraman sözlerini şöyle tamamladı:

"Kuşak Yol İnisiyatifi'nin bir kilit noktası olduğu unutulmamalı. Yatırım olanaklarının İzmir'in lojistik olanakları ile bir araya getirilmeli. Çin ile artan ilişkiler söz konusu bunun sonucu olarak bu yılki fuarın partner ülkesi Çin oldu. Türk iş insanlarının Çin'deki pazar taleplerini araştırıp hareket etmelerinde fayda var. Öte yandan Çin, Batıdan daha farklı bir iş yapma politikasına sahip. Çinli yatırımcılar iş birliği yaparken o ülkenin sosyo-kültürel özelliklerine çok dikkat ediyor. Bu gibi faktörler göz önünde bulundurularak, Çin finanslı dinamik ve uzun vadeli karşılıklı ortaklıkların yaratılması çok faydalı olacaktır."

Haber: Mehmet Emre Öztürk