“İstifa Konusunda Geri Adım”

“İstifa Konusunda Geri Adım”

Aydınlık Gazetesi Ankara temsilcisi İsmet Özçelik, Binali Yıldırım'ın istifa edeceğine dair iddiasını ortaya koydu. Özçelik, anayasanın 94. maddesinin çok açık olduğunun altını çizerek, bu maddenin meclis başkanı görevini yürüten birisinin siyasi parti faaliyetlerine katılmasını engellediğini dile getirdi.

İsmet Özçelik, CRI TÜRK'te Kâmil Erdoğdu'nun hazırlayıp sunduğu Manşet programına katıldı.

Daha önce alınan bir karar nedeniyle Yıldırım'ın istifa etmemesinin uygun görüldüğünü ancak zaman içinde tepkilerin büyümesi ve AKP'nin içinde de bu konunun çok tartışılmasının geri adım atılmasına neden olduğunu belirten Özçelik, sözlerini şöyle sürdürdü: "Binali Yıldırım'ın Cumhurbaşkanı Erdoğan ile bir araya gelerek, onu ikna ettiği ve resmi başvuru yapılmadan önce istifasını vereceği AKP kulislerinde sıkça konuşuluyor. Ancak kesin olarak ne olacağını görmek için o istifa mektubunu beklemek lazım."

"MHP'nin AKP adayını destekleyeceği konuşuluyor"

Yıldırım istifa ettiği takdirde yerine geçecek kişinin isminin telaffuz edilmediğini belirten Özçelik; "Ancak burada sadece AKP'nin oyları yeterli değil ve şayet başka bir aday çıkıp da muhalefetin tüm oylarını toplayabilir. Burada sadece MHP'nin bir sorun çıkarmayacağı ve AKP'nin göstereceği adayı prensip olarak destekleyeceği konuşuluyor." ifadelerini kullandı.

"Erdoğan'ın yakın çevresinde artık Cumhurbaşkanının yükünün hafifletilmesi gerektiği konuşuluyor"

Sistem değişikliğinden sonra yeni sistemin türü tam oturmadığını ve AKP'ye oy verenlerin ya da AKP'nin kurmaylarının da konuşmaya başladığını belirten İsmet Özçelik şunları söyledi; "Hangi bakanlıkta kim, neden sorumlu belli değil. Devlet tecrübesi olmayan bir sürü kişi var ve bu sıkıntı devletin işleyişini de sıkıntıya sokuyor. Devlette bazı kural ve gelenekler vardır ama bunlar ortadan kalktığı zaman ortaya çıkan yeni durum herkesi ciddi bir şekilde rahatsız ediyor. Cumhurbaşkanımız her konuda karar veriyor ama Erdoğan'ın yakın çevresinde de artık Cumhurbaşkanının yükünün hafifletilmesi gerektiği konuşulmaya başlandı."