“İstanbul'u Çinli dostlarımız için hazırlayacağız”

“İstanbul'u Çinli dostlarımız için hazırlayacağız”
“İstanbul'u Çinli dostlarımız için hazırlayacağız”
“İstanbul'u Çinli dostlarımız için hazırlayacağız”
“İstanbul'u Çinli dostlarımız için hazırlayacağız”
“İstanbul'u Çinli dostlarımız için hazırlayacağız”
“İstanbul'u Çinli dostlarımız için hazırlayacağız”
“İstanbul'u Çinli dostlarımız için hazırlayacağız”
“İstanbul'u Çinli dostlarımız için hazırlayacağız”
“İstanbul'u Çinli dostlarımız için hazırlayacağız”
“İstanbul'u Çinli dostlarımız için hazırlayacağız”

Çin Halk Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 70'inci yıl dönümü münasebetiyle, Çin Halk Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu tarafından Çırağan Sarayı'nda resepsiyon düzenlendi. Davetlilerin Başkonsolos Cui Wei ve eşi Wen Yi tarafından karşılandığı resepsiyona, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, İstanbul Vali Yardımcısı Dr. Hülya Kaya, Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, Türkiye-Çin Dostluk Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi ve İstanbul Şube Müdürü Fatma Çapan, Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul Milletvekilleri Gökan Zeybek ve Yüksel Mansur Kılınç'ın da yer aldığı pek çok isim katıldı.

Çin Halk Cumhuriyeti ve Türkiye milli marşlarının okunmasının ardından, kürsü alan Çin Halk Cumhuriyeti Başkonsolosu Cui Wei, Çin Halk Cumhuriyeti kuruluşunun 70'inci yıl dönümünü davetliler ile birlikte kutlamaktan büyük mutluluk duyduğunu belirtti.

"ÇİN HALKI 70 YIL ÖNCE TEKRAR AYAĞA KALKTI"

Çin Halk Cumhuriyeti'nin 1 Ekim 1949'da kurulmasından bu yana birçok başarıya imza attığını söyleyen Cui Wei, şunları kaydetti:

"70 sene önce, Başkan Mao Zedong, Çin Halk Cumhuriyeti'nin kuruluşunu ilan ederek, Çin halkının yeniden ayağa kalktığını bütün dünyaya duyurdu. 70 senelik dönemde, Çin Komünist Partisi'nin liderliğinde, Çin halkı yaratıcı bir biçimde sosyalist dönüşümü gerçekleştirdi. Çin'e özgü sosyalizmin yeni çağa girmesini sağladı. Böylece Çin halkı, ayağa kalkmayı ve zenginleşmeyi başardı, şimdi de güçlenmeye doğru büyük adımlarla atıyor. Bugün Çin, 13,6 trilyon dolarlık ekonomisiyle dünyanın 2. büyük ekonomisine sahip. Dünyanın en büyük imalat sektörüne, en büyük emtia ticaretine ve en büyük döviz rezervlerine sahip.

70'inci yılında Çin, istikrarlı siyasetiyle, uyumlu toplumuyla, sıkı dayanışma halindeki 56 etnik grubuyla, kapsamlı bir şekilde müreffeh toplumun inşası yolunda ilerlemeleri kaydediyor. Kuşak Yol İnisiyatifi sayesinde, güzergâhındaki ülkelere 90 milyar dolarlık yatırım yapıldı, 300 binden fazla istihdam yaratıldı, insanoğlunun kader birliğinin inşası ciddi anlamda hızlandırılıyor."

"ÇİN MİLLETİ AZMİN SİMGESİDİR"

Çin'in elde ettiği başarıların dürüstçe çalışılarak ve milletçe alın teri dökerek kavuşulduğunun altını çizen Cui, "Çin tarihinde defalarca inişler ve çıkışlar yaşandı fakat Çin halkı bütün zorlukları atlatarak başarının zirvesine ulaştı. Bütün bunları yaparken, büyük dirilişi ve azmi gözler önüne serdi. Uçurumlar ya da zorluklar da olsa, her şeye rağmen yolumuza devam edeceğiz. Bu gücü Çin milletinin azminden alıyoruz. Çin, herhangi bir baskıdan korkmuyor ve herhangi bir sınamayla mücadele etmeye daima hazır. Tehlike ya da sınamalar karşısında, bunları alt etmeye, yenmeye ve yeni galibiyetlere imza atma adına güvenimiz tam." dedi.

"YENİ İŞ BİRLİĞİ KATKILARINA HER ZAMAN HAZIRIM"

Türkiye ve Çin arasındaki iş birliklerinin artması yönünde büyük çabaların sarf edildiğine değinen Cui konuşmasını şöyle tamamladı:

"Bütün dünyanın ortak kalkınma ve refahı, Çin'in uzun zamandır peşinde olduğu bir hayaldir. Önemli partnerimiz olan Türkiye, insanoğlunun kader birliği ve yeni tip uluslararası ilişkileri inşa etmede öne çıkan bir role sahip. Meydan okumalar ve belirsizliklerle dolu bu dönemde, taraflarımızın ortak kalkınması için zorluklara karşı el ele mücadele etmemizin gerekliliği ortaya çıkmıştır. Sizlerle birlikte, Çin-Türkiye stratejik iş birliği ilişkisi için, ülkelerimizin yerel iş birliği için yeni katkılarda bulunmaya her zaman hazırım."

"COŞKUNUZA EŞLİK ETMENİN KEYFİNİ YAŞIYORUM"

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı (İBB) Ekrem İmamoğlu ise, konuşmasına Çin Halk Cumhuriyeti'nin 70'inci kuruluş yıl dönümünü kutlayarak başladı.

Resepsiyonda bulunmaktan büyük mutluluk duyduğunu dile getiren İmamoğlu, "Sizlerle birlikte bu coşkuya eşlik etmenin de keyfini yaşıyorum. Çin Halk Cumhuriyeti'nin, İstanbul'a ve ülkemize verdiği değerin farkındayız. Çinli turistlerin, Türkiye ziyaretlerinde İstanbul'a gösterdiği özel ilginin de farkında olan bir belediye başkanıyım. Çin firmalarının ülkemize gösterdiği yatırım ilgisinde yine en büyük payı çeken şehir de İstanbul'dur. Bu yatırımların büyük bir çoğunluğunun buraya ulaşması, İstanbul kentindeki varlığı, özellikle bizimle Çin Halk Cumhuriyeti arasındaki ilişkiler için yüksek bir motivasyon gücüdür." diye konuştu.

"İSTANBUL'U ÇİNLİ DOSTLARIMIZ İÇİN HAZIRLAYACAĞIZ"

"2018 yılı, Türkiye-Çin Halk Cumhuriyeti Turizm Yılı olarak kutlandı" diyen İmamoğlu, "Çin'den İstanbul'a gelen turist sayısı, 2018'de 200 bini aşmıştır. 2019'un temmuz ayı içinde bu rakam, 225 bine ulaşmıştır. Bunun yıl sonuna kadar 400 bini aşacağı öngörülmektedir. Çin Başkonsolosu Cui Wei defalarca bir araya gelme şansım oldu. Öte yandan Çin Ankara Büyükelçisi Deng Li ile de bir araya gelmiştik. Sayın Büyükelçi ile yaptığımız konuşmalarda da İstanbul'u tercih eden Çinli dostlarımız için şehrimizi hazırlayacağımızı ve turizm alanlarında Çince tanıtım broşürleriyle yardımcı olacağımızı kendilerine iletmiştim." ifadelerine yer verdi.

"GÜÇLÜ İLİŞKİLERİMİZİ DAHA İLERİYE GÖTÜRMEK İÇİN AKTİF BİR DÖNEMİ BAŞLATACAĞIZ"

İBB olarak uluslararası ilişkilerde hem Çin Halk Cumhuriyeti ile hem de diğer ülkelerle iyi ilişkiler kurmayı hedeflediklerini kaydeden İmamoğlu konuşmasına şöyle devam etti:

"Dünyanın tüm bölgeleriyle çok boyutlu aktif ilişkiler geliştireceğiz. Güçlü iş birlikleri kuracağız. Halklarımızı ve kültürlerimizi birbirlerine daha da yakın hale getireceğiz. Belediyemizin en yoğun ilişkilere sahip olduğu ülkelerden biri olan Çin Halk Cumhuriyeti ve şehirleri, bu yeni dönemin en önemli aktörleri olacaktır. Shanghai ile kardeş şehir ilişkimizin bu yıl 30'ncu yıldönümünü kutlamaktayız. Mevcut güçlü ilişkilerimizi daha ileriye götürmek için aktif bir dönemi başlatacağız. Shanghai Yangpu Belediye Başkanı Xie Jian Gang'un davetiyle beraber, en yakın zamanda Shanghai'ye bir ziyaret gerçekleştirerek, ilişkileri daha da büyütmeyi hedefliyoruz.

Çin Halk Cumhuriyeti'nin tarihinde ekim ayının sahip olduğu, özel önem ve anlama Türkiye Cumhuriyeti olarak bizlerin de sahip olduğunu buradan hatırlatmak isterim. Bu vesileyle, Çin Halk Cumhuriyeti'nin 70'nci yıldönümünde burada bulunan bütün dostlarımızı, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamalarımıza da davet etmek istiyorum. Gerçekleştireceğimiz Cumhuriyet Bayramı kutlamalarına katılımınız, bize büyük bir mutluluk ve onur verecektir."

Konuşması Çince "wang shang hao" (iyi akşamlar) cümlesiyle tamamlayan İmamoğlu, davetliler tarafından büyük alkış topladı.

Haber: Mehmet Emre Öztürk