İstanbul Devlet Tiyatroları'nda Romeo ve Juliet Galası

İstanbul Devlet Tiyatroları'nda Romeo ve Juliet Galası

Üsküdar Tekel Sahnesi'nde farklı bir "Romeo ve Juliet" yorumunun galası gerçekleştirildi. Makedonya Ulusal Tiyatrosu Genel Sanat Yönetmeni Dejan Projkovski'nin yönettiği oyun, 2 saat 15 dakika boyunca, sahneye kurulan bir havuzun içinde oynanıyor. Birbirine düşman, Montague ve Capulet ailelerinin çocukları olan Romeo ve Juliet'in büyük aşkını konu alan Shakespeare klasiği, özellikle de dekorun etkisiyle heyecan verici bir yoruma dönüşmüş. M. Nurullah Tuncer'in tasarımını yaptığı dekor, yönetmene, oyunculara ve koreograf Olga Pango'ya birçok deney yapma fırsatı vermiş. Oyunculara aynı zamanda hem çok fazla hareket özgürlüğü tanıyan hem de sınırlarını zorlayan bu dekor, dinamik sahneleri olası kılmış.

Özellikle Montague ve Capulet'lerin dövüş sahnelerinin suyun içinde geçmesinin çok çarpıcı olduğunu düşünüyorum. Sahnenin teknik olanaklarından ötürü mü bilemiyorum ama arkadaki akvaryum biraz daha yüksek olsaydı sanki daha güçlü bir görsel yaratacaktı. Dekor öğelerinden kılıçlı bir metronomun, bir yandan tehlikeyi ve geçen zamanı diğer yandan da hareketlerin ritmini hissettirmesi oyuna güç katmış.

Oyunun başından sonuna suyla mücadele eden oyuncuların performansları yüksek düzeydeydi ve Juliet karakterini canlandıran Damla Ece Dereli özellikle dikkat çekiciydi.

Ancak oyunun özellikle yarısından itibaren tempo çok düştü ve son çeyreğinde artık durağanlaştı, oyuncular sahnenin tamamını kaplayan suyu kullanmayı neredeyse bıraktı. Bu da seyirciyi şaşırtan ve beklenti yaratan ilk kısmın ardından enerjinin düşmesine neden oldu.

Farklı bir Romeo Juliet deneyimi için kesinlikle izlenmeye değer.

Oyunun ardından İstanbul Devlet Tiyatrosu Genel Müdürü Nejat Birecik yaptığı konuşmada, bu oyunun, Devlet Tiyatrosu'nda yabancı oyunların yasaklandığına karşı bir cevap niteliğinde olduğunu dile getirdi.

ROMEO VE JULIET

Yazan: William SHAKESPEARE

Çeviren: Özdemir NUTKU

Yöneten: Dejan PROJKOVSKİ

Dekor Tasarımı: M. Nurullah TUNCER

Kostüm Tasarımı: Medina YAVUZ ALMAÇ

Işık Tasarımı: Serhat AKIN

Müzik: Goran TRAJKOSKİ

Koreografi: Olga PANGO

Yönetmen Yardımcısı: Seda YILDIZ

Mihmandar / Reji Asistanı: Atilla KLİNÇE

Proje Asistanı: Pınar ALEV

Sahne Dövüşü ve Kılıç Eğitimi: Murat TURHAN

Oyuncular

ROMEO: Atakan AKARSU

JULIET: Damla Ece DERELİ

RAHİP LAWRENCE: Seda YILDIZ

LORD CAPULET: Ahmet DİZDAROĞLU

DADI: Zeliha GÜNEY

MERCUTİO: Murat TURHAN

TYBALT: Yunus Emre TERZİOĞLU

BENVOLİO: Kerim ALTINBAŞAK

PRENS: Muhammed ÇAKAY

LADY CAPULET: Nuray DURMUŞ

PARİS: Bilal ERCAN

CAPULETLER: Ozan ERDÖNMEZ, Burak Pamuk, Can Deniz ERZAİM

MONTAGUELER: Cem BAYURGİL

Haber: Özlem Arıkan Serbez

Video Link: https://www.youtube.com/embed/l-wKJ9uDj5g