“İnsanları kutuplaştırırsanız, algılarını daha kolay yönetirsiniz”

“İnsanları kutuplaştırırsanız, algılarını daha kolay yönetirsiniz”

Üsküdar Üniversitesi Rektör Danışmanı Prof. Dr. Tayfun Uzbay'ın yeni kitabı "Cehalet Bilimi" raflardaki yerini aldı.

Uzbay, yeni kitabını CRI Türk Türkiye'de Irmak Hekimoğlu'nun hazırlayıp sunduğu Pano'da anlattı.

Cehaletin yayılmasının en büyük sebeplerinden birinin doğru bilgiden uzaklaşılması olduğunun altını çizen Uzbay, bu sebeple yaşadığımız döneme bir ayna tutmak istediğini ifade etti. Uzbay, cehaleti şöyle tanımladı:

"Cehalet, sahip olunması gereken bilgiye sahip olmama durumudur."

"DOĞRU BİLGİYE DOĞRU EĞİTİMLE ULAŞILIR"

"Doğru bilgi" kavramının üzerinde duran Uzbay, teknoloji ve özellikle de sosyal medyanın gelişmesiyle bütün kaynaklar elimizin altında olsa da buradaki tek dezavantajın "bilgi kirliliği" olduğuna işaret ederek doğru bilgiye ulaşmanın yolunun doğru eğitimden geçtiğini kaydetti. Eğitim sistemi hakkında da açıklamalarda bulunan Uzbay, doğru bilgiye ulaşmak istiyorsak özellikle de üniversitelerde doğru bilgiye nasıl ulaşacağını bilen insanların olması gerektiğini söyledi.

"GENÇLERİ ANLAMANIN YOLU ONLAR KADAR HIZLI DÜŞÜNMEKTEN GEÇİYOR"

Y kuşağı ya da Z kuşağı gibi sıfatlarla yeni neslin kategorize edilmesine karşı çıktığını da belirten Uzbay, yeni neslin kendi kardeşleriyle bile aralarında bir kuşak farkı olduğunu, onları anlamanın yolunun onlar kadar hızlı düşünmekten geçtiğini aktardı.

"BİLİMİN DE MEDYANIN DA ORTAK PAYDASI; GERÇEĞİ ARAMASI"

Prof. Dr. Tayfun Uzbay, günümüzde popülerlik uğruna pek çok akademisyenin talihsiz açıklamalar yaptığına şahit olduğunu anlatarak bilimde ikiliğe düşmek gibi bir durumun söz konusu olamayacağını, bu noktada iki profesörün tek konu hakkında farklı yorumlar yapmasının ortaya şüpheyi çıkardığını sözlerine ekledi.  Uzbay, şöyle konuştu:

"Bilimin de medyanın da ortak paydası; her ikisinin de gerçeği aramasıdır. Bilim amacından saptı. Eskiden bilim, idealistti ve insanlık adına yapılıyordu. Bilim, kapitalizm ile beraber amacından saptı eğer bilim ticarileşirse etikten uzaklaşır."

"İNSANLARI KUTUPLAŞTIRIRSANIZ ALGILARINI DAHA KOLAY YÖNETİRSİNİZ"

Kapitalizm ve algı yönetimi ilişkisine değinen Uzbay, insanlara artık sadece duymak istedikleri şeylerin söylendiğini bu şekilde de algıların çok rahat yönetildiğini ifade etti. Bu durumun yarattığı tehlikelerden birinin "kutuplaştırılma" olduğuna dikkat çeken Uzbay, "İnsanları kutuplaştırırsanız, algılarını daha kolay yönetirsiniz." değerlendirmesini yaptı.

Haber/Röportaj: Irmak Hekimoğlu

Video Link: https://www.youtube.com/embed/OMFQAMS9t3M