“İnme geçiren hastaların yüzde 30'u 65 yaş altı”

“İnme geçiren hastaların yüzde 30'u 65 yaş altı”

Memorial Şişli Hastanesi'nden Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölüm Başkanı Prof. Dr. Engin Çakar, CRI Türk'te yayınlanan "Doktorla Randevu" programında "İnme" hastalığı ve "Robotik Rehabilitasyon" yöntemine ilişkin bilgi verdi.

"İnme" hastalığının halk arasında "felç" olarak bilindiğine dikkat çeken Prof. Dr. Engin Çakar, "Ancak bunun beyne pıhtı atması, beyin-damar tıkanıklığı tabloları ve beyin kanamasına bağlı oluşan beyne bağlı olaydır. Bunun sonucu da felçtir. Dolayısıyla da inme; 'felç' gibi algılanmakta. Ancak biz felç kelimesini çok sevmiyoruz. O yüzden 'inme' demeyi tercih ediyoruz." diye konuştu.

İnme geçiren hastaların yüzde 30'unun 65 yaş altı olduğunun altını çizen Prof. Dr. Engin Çakar, hareketsiz yaşam, fazla kilo ve sigara kullanımının inme riskini artırdığını belirtti.

İnme tedavisine yönelik yöntemlerde yeni gelişmeler olduğunu ifade eden Prof. Dr. Engin Çakar, "Ancak biz önleyici yöntemlerde insanların dikkatini çekmek istiyoruz. 'Spor yapın, kilonuza dikkat edin, sigara içmeyin' diyoruz. İnme geçirdikten sonra bir erken tedavi var. Bir de hemen sonrasındaki rehabilitasyon süreçleri var. Biz hastanın acile gittikten sonra durumu stabil dediğimiz 3 ila 7. günde hızlı bir fizik tedavi rehabilitasyon programına başlıyoruz." dedi.

İnme Geçiren Hastanın İlk Saatleri Önemli

İnme geçiren hastanın ilk saatlerde hastaneye ulaştırılması gerektiğini belirten Prof. Dr. Engin Çakar, "Hasta hastaneye ulaştığında bir şekilde ilaç tedavisi veya yapılan girişimsel tedavilerle iyileştiyse bu sevindirici. Burada hastayı tam bağımsız yaşama kazandırmak için biz devreye giriyoruz. Hastaların yaklaşık yüzde 60'ı tam bağımlıdan tam bağımsıza kadar değişebiliyor. Burada erken, hızlı bir fizik tedavi rehabilitasyon programı başarıyı artırıyor." ifadelerini kullandı.

İnme'de Robotik Rehabilitasyon'un Önemi

İnme geçiren hastada uygulanan tedavi yöntemlerini destekleyici nitelikte olan "Robotik Rehabilitasyon" hakkında da bilgi veren Prof. Dr. Engin Çakar, "Bizim yaptığımız işlemlerin hızını, kalitesini, etkinliğini artırmak için çeşitli robotik cihazlar gelişti. Robotik yürüme, robotik el-kol cihazları gibi. Bunlar hastaya daha erken daha etkin müdahale etmemizi ve daha hızlı yanıt almamızı sağlıyor. Bunlar bizim hayatımızı kolaylaştırdı. Hem de hastaların daha bağımsız, daha özgür olmalarına katkı sağladılar." diye konuştu.

Robotik Rehabilitasyon yönteminin daha çok nörolojik rahatsızlıklarda kullanıldığını kaydeden Memorial Şişli Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölüm Başkanı Prof. Dr. Engin Çakar, nörolojik veya ortopedik hareket kabiliyetini azaltan beyin-damar tıkanıklığı, beyin kanamasına bağlı inme, travmatik beyin hasarı, omurilik hasarı, parkinson ve alzaymır gibi hastalıklarda bu yöntemin kullanıldığını, yöntemin başarı oranın ise oldukça yüksek olduğunu söyledi.

"26 ülkeden hasta geliyor"

Robotik rehabilitasyonun, erken robotik yürüme sistemleri (robotik yataklar), robotik yürüme sistemleri ve el-kol robotikleri gibi çeşitleri olduğunu ve Türkiye'nin bu alanda güçlü bir ülke olduğunu belirten Prof. Dr. Engin Çakar, "Biz şu anda 26 ülkeden hasta kabul ediyoruz. Dolayısıyla bu alanda güçlü bir ülkeyiz. Her şey aslında ülkemizde var. İnsanların Almanya ya da İsviçre'de aradığı ne varsa ülkemizde var. Artık dünya bize geliyor. Fizik tedavi ve rehabilitasyon alanında güçlüyüz. Hem yabancı hem yerli teknolojiler bizde mevcut." dedi.