“İki Dönem Sınırı, İcraatlar Önünde Psikolojik Bir Baskı”

“İki Dönem Sınırı, İcraatlar Önünde Psikolojik Bir Baskı”

Dumlupınar Üniversitesi'nden Dr. Barış Adıbelli, Çin Ulusal Halk Meclisi'nin yıllık toplantısında yapılan açıklamaları değerlendirdi. Bu yıla damgasını vuran en önemli gelişmelerden anayasa değişikliği ile Xi Jinping düşüncesinin anayasaya gireceğini belirten Adıbelli, Mao ve Deng'ten sonra ilk defa bir liderin kendi ismiyle özellikle de hayattayken anayasada düşüncesi yer alacağının altını çizdi.

CRI TÜRK'te Kâmil Erdoğdu'nun hazırlayıp sunduğu Manşet programında Barış Adıbelli şu açıklamalarda bulundu; "İkinci önemli anayasa değişikliği olarak da iki dönem sınırının kaldırılmasının düşünüldüğü duyurulmuştu. Tabii bu ikisi Çin için önemli, çünkü Xi Jinping'in 19. Parti kongresinde asırlık projeler olarak duyurmuş olduğu Çin Rüyası ve Çin Ulusu'nu yeniden ayağa kaldırmak üzerine kurduğu bir vizyonu var. Dolayısıyla Çin'in 2050'de en azından Batılılara göre, Çin'i süper güç konumuna getirecek önemli vizyon değişiklikleridir. İki dönem sınırından söz edecek olursak, bu her şeyden önce, icraatlar önünde psikolojik bir baskıdır. Bir Kuşak Bir Yol İnisiyatifi gibi uzun vadeli projelerde önemli bir ekip çalışmasına ihtiyaç olduğu için, odaklanarak çalışılan bu proje esnasında, iki dönem sonra Cumhurbaşkanı yönetimden ekibiyle birlikte çekildiğinde, projelerin kesintiye uğramaması adına iki dönem sınırının kaldırılması önemlidir.

"Çin'de yeniden tek adam yönetimi olacağını düşünmüyorum, artık koşullar değişti"

Adıbelli, Çin'de tek adam rejimi olabileceğine dair duyulan endişe hakkında da "iki dönem sınırının kaldırılması sonucunda bunun Çin'in tüm kazanımlarını ileride kaybettireceğini düşünenler, Rusya örneğini vererek, 20 yıldan beri Putin'in ekonomiyi çok iyi bir yere getirdiğini ancak, son gelinen noktada Rusya ekonomisi çok zor durumda olduğunu belirtiyor. Fakat iki dönem sınırının kaldırılması, Xi Jinping'in üçüncü, dördüncü ya da beşinci döneme gideceği anlamına gelmiyor. Xi Jinping bir dönem bile daha devam etmemeyi seçebilir, ama devam etmek istediği takdirde önünde bir anayasa engeli olmayacak. Bugün gelinen noktada Çin'de yeniden tek adam yönetimi olacağını düşünmüyorum, artık koşullar değişti ve Çin ekonomik açıdan inanılmaz bir atılım yaptı. Bu tamamen bir reform sürecinin bir parçasıdır" ifadelerini kullandı.