“İftarda tatlı yerine meyve tüketilmeli”

“İftarda tatlı yerine meyve tüketilmeli”

CRI TÜRK'te her hafta yayınlanan "Doktorla Randevu" programına konuk olan Memorial Hizmet Hastanesinden Diyetisyen Gözde Ateş, Ramazan ayında doğru beslenme yöntemlerini anlattı.

İftarı zeytin ya da hurmayla açmak gerektiğini söyleyen Diyetisyen Gözde Ateş, "Özellikle hurma, gün içinde enerjimizin bittiği noktada enerji verecek ve kan şekerini dengeleyecektir. Sonrasında iftarda insanların öncelikle sıcak bir çorba ihtiyacı olacaktır. Çorba ve salatayla başlangıç yapılabilir. Hızlı yememek ve uzun süre çiğnemek çok önemli. Çorba ile salatanın ardından yarım saat mola verildikten sonra ana yemeğe geçiş yapılabilir. Ana yemekte ise karbonhidrat çok fazla tercih edilmemeli bunun yerine protein tüketimi önemli." açıklamasını yaptı.

Diyetisyen Ateş, "Genelde Ramazan döneminde insanlar daha çok enerji ihtiyacı olduğunu düşünüp karbonhidrata yönelir. Pilav, makarna yerine kişilerin protein alması bunun yanında karbonhidrat tüketmesi daha mantıklı. Tek başına karbonhidrat tüketimi doğru değildir. Pilav, makarna yerine bulgur pilavı tercih edilmeli." dedi.

İFTARDA TATLI TÜKETİMİ

Tatlı tüketiminin iftarda yemekten hemen sonra yapılmaması gerektiğine dikkat çeken Diyetisyen Gözde Ateş, "Yemekten sonra ufak bir ara verip meyve tüketilmeli. Bununla birlikte tatlı ihtiyacı azalacaktır.  Meyveyi de tek başına tüketmemek gerekir. Süt, ayran, yoğurt ya da kefir ile birlikte tüketilirse daha sağlıklı olacaktır ve kan şekeri çok iyi dengelenecektir. Aynı zamanda uzun süre tok kalmamıza yardımcı olacaktır." diye konuştu.

SPOR YAPANLAR İFTARDA NASIL BESLENMELİ?

Kendini dinç hissedenlerin iftardan önce 40 dakika yürüyüş yapabileceğini, aç karnına yapılan egzersizin yağ yakımını kolaylaştırdığını dile getiren Diyetisyen Ateş, kendini dinç hissetmeyenlerin ise iftardan 1 saat sonra 40-50 dakika tempolu yürüyüş yapabileceğini, bunun sindirime de iyi geleceğini belirtti.

SAHURDA NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

Sahurun atlanmaması gerektiğine vurgu yapan Diyetisyen Gözde Ateş, "İnsanların sahurda muhakkak bir şeyler tüketmesini istiyoruz. Burada besinlerin çeşidi çok önemli. Sahur sofralarında yumurta, peynir, süt muhakkak olmalı. Ekmek olarak tam buğday, çavdar tüketilmeli, kepek ekmeği uzun süre kullanımlarda kansızlığa neden olabiliyor. Bu nedenle tercih edilmemesi gerekir." ifadelerini kullandı.

SAHURDAN NE KADAR ZAMAN SONRA UYKUYA DEVAM ETMELİ?

Sahurdan 30-40 dakika sonra uykuya devam edilmesi gerektiğini kaydeden Diyetisyen Ateş, "Ancak çalışan insanlar açısından bu zor olduğu için sahurdan sonra mümkünse evin içinde biraz yürüdükten sonra uykuya geçerlerse daha rahat olacaktır." dedi.

Video Link: https://www.youtube.com/embed/kFwN-As_sb4