Huawei Türkiye Mobil Kongresi

Huawei Türkiye Mobil Kongresi
Huawei Türkiye Mobil Kongresi
Huawei Türkiye Mobil Kongresi
Huawei Türkiye Mobil Kongresi
Huawei Türkiye Mobil Kongresi
Huawei Türkiye Mobil Kongresi
Huawei Türkiye Mobil Kongresi
Huawei Türkiye Mobil Kongresi
Huawei Türkiye Mobil Kongresi
Huawei Türkiye Mobil Kongresi

Huawei tarafından düzenlenen "Huawei Türkiye Mobil Kongresi" Turkcell'in ev sahipliğinde İstanbul'da gerçekleştirildi. 5G teknolojisinin yanı sıra yapay zekâ, bulut ve akıllı şehirler gibi geleceğin teknolojilerinde söz sahibi olmak için çalışmalarını aralıksız sürdüren teknoloji devi Huawei, Turkcell ile ortak çalışmaları hakkında bilgiler verdi.

Turkcell, Türkiye'yi 5G ve ötesi mobil haberleşme teknolojilerine hazırlamak amacıyla Ankara'da Bilgi Teknolojileri İletişim Kurumu (BTK) önderliğinde kurulan 5G Vadisi'nde ilk 5G sinyalini Huawei'in sistemleriyle 17 Eylül 2018 tarihinde başarı ile test etmişti.

Düzenlenen yeni etkinlikte, Huawei firması 5G teknolojisi ile gelecek birçok yeniliği açtığı stantlar ile kullanıcılara tanıttı. Kullanıcılar etkinlik alanında 5G, yapay zekâ ve bulut bilişim teknolojileri ile ilgili kullanım senaryolarını deneyimleme fırsatı buldu.

Etkinlikte CRI TÜRK'e özel açıklamalarda bulunan Huawei Şebeke Teknolojileri Satış Müdürü Utku Yılmaz, "Huawei ve Turkcell on yılı aşan iş birliği deneyimine sahip. Turkcell ile 5G alanında yaptığımız çalışmalara paralel olarak, yerli ekosistemi destekleyecek yeni iş alanları ile ilgili inovatif projeler üretiyoruz. 5G ile kullanıcılar yüksek hızlarda internet kullanabilecekken, 5G'nin getirdiği yeni teknolojiler ile yeni deneyimlere sahip olacak. Ülkemizin bir an önce 5G ile buluşması için var gücümüzle çalışıyoruz." dedi.

Öte yandan Yılmaz, Bilgi Teknoloji Kurumu'nun desteği ile Türkiye'de 5G ile ilgili çalışmaların hızlı bir şekilde devam ettiğini, kullanıcı terminallerinin olgunlaşmasıyla birlikte yakın zamanda 5G'nin kullanılabilir hale geleceğini kaydetti.

GECİKME HIZI ÇOK DÜŞÜK

5G teknolojisi ile yüksek hızla veri transferi sağlanırken aktarımdaki gecikme hızı 0,1 saniyeye kadar düşüyor. Bu sayede geliştirilen robot kolları ile uzaktan cerrahi müdahaleler yapmak dahi mümkün olabilecek. 5G teknolojisini kullanarak uzaktan ameliyat işlemi Çin Halk Cumhuriyeti'nde başarıyla gerçekleştirdi. Bir doktor, bulunduğu şehirden çok uzak başka bir şehirden 5G bağlantısı kullanarak bir hayvana cerrahi operasyon yaptı.

Bunun için robotik cerrahi kollar kullanılırken, iki şehir arasındaki bağlantıyı 5G sağladı. Gecikme süresi ise ölçümlere göre sadece 0,1 saniye olarak ölçüldü.

AKILLI ŞEHİRLER

Vücudumuzdaki sinir sisteminin ortamdaki değişiklikleri algılayıp bunlara tepki vermesinden yola çıkılarak Huawei firması "Akıllı Şehir"ler için 5G desteği ile "sinir sistemi" kurmaya hazır durumda. Bu sitemde, bulut bilgi işlemi, Nesnelerin İnternetini (IoT), Büyük Veriyi ve Yapay Zekayı (AI) bir araya getirerek gerçek zamanlı durum raporlama ve analiz işlevlerinden yararlanacak en yeni Bilgi ve İletişim Teknolojileri'ni (ICT) kullanılacak.

BULUT İLE OYUNLAR ARTIK DAHA KEYİFLİ  

Huawei'nin "5G is On" çalışmaları arasında yer alan "Bulut" teknolojisi ile artık kişilerin bilgisayarlarını yanında taşımasına gerek kalmayacak. Huawei, bu yönde önemli bir adım atıyor. Müşterilerine açmayı planladığı Huawei Cloud PC servisi, belli akıllı telefonlarda bulut üzerinden Windows 10 kullanmayı mümkün kılacak. Kullanıcılar son sistem donanıma sahip bilgisayarlarına uzaktan bağlanıp istedikleri işlemleri gerçekleştirebilecekler. Oyun oynamak isteyen kullanıcılar artık pahalı donanımlara sahip olmadan Huawei Cloud Gaming ile son çıkan oyunları dahi 5G desteği yüksek performansta sorunsuz şekilde oynayabilecek.

Haber: Mehmet Emre Öztürk