“Herkesi Ayağa Kaldıran Defile”

“Herkesi Ayağa Kaldıran Defile”

T.A.G.G (The Attitude by Gökay Gündoğdu) markasının kurucusu ve tasarımcısı olan Gökay Gündoğdu'nun merakla beklenen ilk defilesi Mercedes Benz İstanbul Moda haftasında dün gece, Zorlu PSM'de gerçekleşti. 2019 ilkbahar/Yaz defilesi öncesinde kendisiyle sohbet ettik.

#NotYours Koleksiyonunun Teması

Kadınların objeleştirilmesi konusuna odaklanan bir defile hazırladığını dile getiren Gündoğdu Şunları söyledi; "Ten görmediğimiz, kadınların objeleştirilmesine karşı duran, cinsel istismar ve standartlaştırılmış güzellik anlayışına karşı bir duruş sergileyecek koleksiyon. İçerisinde çağdaş sanatçı René Magritte'den esintiler var. Ayrıca oyuncak bebeklerin yarattığı, beyaz ten, mavi göz, sarı saç, pembe dudak anlayışına karşı duran renk paletiyle tasarlanmış parçalar göreceksiniz".  

T.A.G.G Markası

Dört yıl önce kurulmuş olan T.A.G.G markasının hem yurt içi hem de yurt dışındaki prestijli noktalarda satışta olduğunu belirten Gökay Gündoğdu, kurucusu ve tasarımcısı olduğu markası için "stil sahibi ama aynı zamanda tavrı önemseyen bir marka" tanımını yaptı.

Mercedes Benz İstanbul Moda Haftası

Bu moda haftasının Türkiye'de düzenleniyor oluşunun ve destek verişinin kendisi için çok önemli olduğunu belirten Gündoğdu, İstanbul Moda Haftası'nın diğer moda haftalarına bir alternatifmiş gibi görünse de her geçen gün güçlenen kadrosu ve yeni jenerasyon tasarımcılarla çok daha iyi bir yere sahip olacağına inandığını ifade etti.

"En Önemli Şey, Markalaşmak"

Aynı zamanda İstanbul Moda Akademisi'nde ders veren Gökay Gündoğdu, hem tasarımcı hem de eğitmen olarak, moda tasarımcısı adaylarına şu tavsiyelerde bulundu; "En önemli şey, markalaşmak. Tasarımcı olduğunuzda daha çok tasarım, malzeme, kumaş, renkler gibi farklı konulara odaklanıyorsunuz ama aslında işin bir de diğer tarafı var. Sattıkça ve kendinize satış noktası yarattıkça var olabiliyorsunuz bu pazarda. Sürdürülebilirlik için de tasarımları olabildiğince giyilebilir formda yapmak ve satış kanalını yarattıktan sonra defile ve halkla ilişkiler çalışmaları yapmalarını öneriyorum".

"Çin Modası Hakimiyetini Daha da Güçlendirdi"

Çin, sinema dünyasında da moda dünyasında da çok etkili olduğunu belirten Gündoğdu, "Çiçek ve renk devreye girince, Çin Modası hakimiyetini daha da güçlendirdi. Çok güzel ve estetik buluyorum ayrıca son zamanlardaki tasarımcılarıyla birlikte; bir Parisien havaya da büründüğünü düşünüyorum" ifadelerini kullandı.

Önümüzdeki Sonbahar ve Kışın Olmazsa Olmazları Nelerdir?

Gökay Gündoğdu, yağmurlar eşliğinde hızla gelen sonbahar ve kış sezonunun öne çıkan parçalarından şu sözlerle bahsetti; "Çiçek, bu sezon çok fazla görülecek, çiçekli trikolar edinilebilir. Ayrıca bu sene hayatımızdaki en renkli kışlardan birini geçireceğiz. Neon detaylar ön planda olacak. Formlar aslında çok klasik, ama renklerle bu kış moda bir dönüşüm geçirecek". 

Röportaj: Özlem Arıkan Serbez

 

Video Link: https://www.youtube.com/embed/KsRfEFQgtSw