“Her türlü hastalık ideal koşullara indirildikten sonra gebe kalınmalı”

“Her türlü hastalık ideal koşullara indirildikten sonra gebe kalınmalı”

CRI TÜRK'te yayınlanan "Doktorla Randevu" programında bu hafta "riskli gebelikler" gündeme geldi. Programın konuğu Memorial Hizmet hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümünden Perinatoloji Uzmanı Prof. Dr. Ayşe Kafkaslı, perinatoloji'nin riskli gebelikler ile uğraşan bir yan dal olduğunu belirterek, anne-bebek açısından normal takip dışında tanı takip ya da tedavi gerektiren her durumun riskli gebelik olduğunu ifade etti.

RİSKLİ GEBELİK NEDİR?

Riskli gebeliklere örnek de veren Prof. Dr. Ayşe Kafkaslı, çoğul gebelikler, tansiyon yüksekliği, şeker hastalığı, annede gebelik öncesi var olan sistematik hastalıklar, erken doğum tehdidi, bebeğin gelişme geriliği ve kanamaların birer riskli gebelik olduğunu söyledi. 

GEBELİK ÖNCESİ TETKİK ÖNEMLİ Mİ?

Riskli gebelikler açısından en idealinin; gebelik öncesinde bilinen her türlü hastalığın ideal koşullara indirilip, kontrol edilir hale geldikten sonra gebe kalınması olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Ayşe Kafkaslı, "Eğer bu yapılamamış ise gebelik sonrası ilk yapılacak şey açlık ve tokluk kan şekeri düzeyini tespit etmektir." diye konuştu.

GEBELİKTE ÖNEMLİ İKİ DÖNEM

Prof. Dr. Ayşe Kafkaslı, eğer gebenin hiçbir riski yoksa iki dönemde perinatoloji uzmanına başvurması gerektiğini, bu dönemlerin ilkinin 11-14. gebelik haftası olduğunu ifade ederek, bu dönemin ilk taramanın yapıldığı dönem olması sebebiyle önem teşkil ettiğini kaydetti. Prof. Dr. Ayşe Kafkaslı, ikinci önemli dönem olan 18-23. haftalarda da detaylı ultrason muayenesi yapılması gerektiğini dile getirdi.

RİSKLİ GEBELİKTE YAŞ ÖNEMLİ BİR FAKTÖR MÜ?

Gebelikte 18 yaş altı ve 35 yaş üstü anne adaylarının riskli grubu oluşturduğuna vurgu yapan Prof. Dr. Ayşe Kafkaslı, "Özellikle 35 yaş üzeri grup, anne ölümleri açısından daha fazla risk oluşturan gruptur. Taramalar, riskli grubu belirlemek amacıyla yapılan testtir. Tüm gebelere önerilir. Bu bir seçimdir. Yaptırmak istemeyen, her koşulda gebeliğe devam etmek isteyenler yaptırmamayı tercih edebiliyor." dedi.  

Video Link: https://www.youtube.com/embed/DlYIHOa57yI