“Her gece Whatsapp'ta çevrimiçi olan erkeğe çizgiyi çekeceksin”

“Her gece Whatsapp'ta çevrimiçi olan erkeğe çizgiyi çekeceksin”

Yazar ve İkili İlişkiler Uzmanı Adil Yıldırım, "CRI Türk Özel" programında kadın-erkek ilişkilerine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Erkekleri "Alfa ve Sırtlan" olarak iki gruba ayırdığını kaydeden Yıldırım, "Sırtlan; cinsel açlıkla hareket eden, duygu üretmeyen hatta maddi çıkar gözeten ve farklı amaçları olan bir erkek türüdür. Sırtlan erkek, kadınları üzen bir segmentasyon. Neden 'Sırtlan' diye adlandırdım? Çünkü ben, çok belgesel izlerim. Doğa belgesellerinde Aslanlar ve Sırtlanlar vardır. Orada Aslan yer bitirir, sonra oraya Sırtlan üşüşür yani Sırtlanlar, kalite peşinde koşan, kendi tarzı olan biri değildir." dedi.

Tüm dünyada oluşan toplumsal değişimle birlikte teknolojiye ayak uydurmanın zor olduğunu ifade eden İkili İlişkiler Uzmanı Adil Yıldırım, "Milenyum diye bir şey geldi 2000'li yıllarda başımıza ve tüketime odaklı olduk. Türkiye de bundan nasibini aldı. Erkek nüfus, kadın nüfusundan az. Bunun yanı sıra erkeklerin Türkiye'de yetiştirilme tarzında da problem var. Ben uzun yıllar İtalya'da yaşadım. Gördüm ki; orada anneler erkekleri İngiltere prensiymiş gibi yetiştirmiyor ama Türkiye'ye baktığımızda erkekler, sanki dünyada ondan başka erkek yokmuş, tek erkek oymuş gibi büyütülüyor. Diğer bir konu; teknoloji… Özellikle erkekler, 'alternatif çok' diye düşünüyor. Bütün bunlar ilişkileri bozdu. Eski Türk filmlerinde fedakârlık, aidiyet, bağlılık vardır. Bunlar 90'larda da vardı. Çok eski değil aslında ama 'milenyum', zihniyetleri deldi, geçti. 'Milenyum', bir tüketim toplumu yarattı ve ilişkiler de bundan nasibini aldı. Şimdiki erkekler, 'Ben bu kıza emek vereceğime bana 5 kişi yazıyor' diyor. Sürekli ilgi gören erkek, bir kadına fedakârlık yapmıyor. Dolayısıyla burada haksız rekabet oluşuyor." açıklamasını yaptı.

"ERKEKLERE BİR SENE MECBURİ SANAT EĞİTİMİ VERİLMELİ"

Erkeğin, kadın ruhunu anlamaya yönelik çaba sarf etmediğine vurgu yapan Adil Yıldırım, "Kadın, duygu odaklı bir varlık. Erkek öyle değil, artı olarak erkekler empati de yapamıyorlar. Erkeklere bir sene mecburi sanat eğitimi verilmeli. Çünkü sanat, insan ruhunu incelten, kişiye zarafet kazandıran bir konudur. Topluma şekil verir. Erkeğin ruhunu sanatla inceltebiliriz. Eğer erkekte empati yeteneği de gelişirse belki bir yol alabiliriz." dedi.

SOSYAL MEDYA EVLİLİKLERİNİN YÜZDE 75'İ HÜSRAN

Sosyal medya üzerinden yapılan evliliklere de değinen İlişki Uzmanı Adil Yıldırım, "Bunların yüzde 75'i 3 yıl içinde boşanmayla sonuçlanıyor. Kuşkusuz sosyal medyanın getirileri çok fazla. Ulaşım, iletişim kolaylaştı ama sosyal medyadan biriyle yazışmaya başladığınız an hanımlardan ricam; işin yüz yüze tanışma kısmını hızlandırın, yazışmayı uzatmayın. Bir danışanım bana geldi; 'İlişkim var, 3 aydır yazışıyoruz, daha yüzünü görmedim' diyor. İyi de bu adam kim? Profiline sahte bir resim de eklemiş olabilir. Bir de bu çocukla aynı mahalledeler ama adam buluşmayı sürekli ileriye atıyor. Sanki CEO... Bunun sebebi de tanışmadan önce mesajlarla, güzel sözlerle kadında duygu oluşturuyor, maça 1-0 önde başlamak için." ifadelerini kullandı.

WHATSAPP'TA HER GECE ÇEVRİMİÇİ OLAN ERKEKLER

İkili İlişkiler Uzmanı Adil Yıldırım, danışanlarının en çok şikâyetçi olduğu konulardan biri olan erkeklerin gece boyunca Whatsapp'ta sürekli çevrimiçi olmasına da değinerek, "Bu erkekler, görüştüğü kız arkadaşına birinci gün bahane uydurdu, ikinci gün de uydurdu diyelim. Daha sonra ne yapacak? Birçok erkeğin Whatsapp listeleri vardır. Benim çevremde de böyle yapan arkadaşlarım var. Adam, 30 kişiye birden mesaj yazıyor. Bu, sevgi açlığıdır. Çocukluğunda yeterince anne sevgisi görmemiş adam, binlerce kadından bu sevgiyi almaya çalışıyor. Narsisizm bu. 'Ben seviliyorum'u kendine aynada göstermeye çalışıyor. Ama o açlığı asla bastıramaz. Kadınların burada yapması gereken; o kişiye karşı çizgiyi çekmektir. Ama kadın bazen bunu yapamıyor. Çünkü kaybetmekten korkuyor. Kaybet… Bu ilişki mi yani? Balyozu vuracaksın, yapacak bir şey yok. Ama maalesef toplumumuzda tabular olduğu için de kadın kolay kolay kopamıyor. Erkeklerin avantajı da bu." açıklamasında bulundu.

Haber: Tülin Tonkuş

Video Link: https://www.youtube.com/embed/_Qh1BY6iMA8