“HDP'nin Amacı; Kars'ı PKK'lılaştırarak İsrail Gibi Bir Uydu Devleti Kurmaktır”

“HDP'nin Amacı; Kars'ı PKK'lılaştırarak İsrail Gibi Bir Uydu Devleti Kurmaktır”

Vatan Partisi Kars Belediye Başkan adayı Tuncay Mutluer, HDP'nin Ayhan Bilgen'i Kars'a Belediye Başkan adayı olarak göstermesini ve kendisinin hedef haline gelmesini değerlendirdi. Mutluer, HDP'nin meclisteki grup sözcüsü olan ve neredeyse eş başkan konumundaki Ayhan Bilgen'in Kars'a gönderilmesinin bir proje olduğunu ifade etti. Bu konumdaki bir kişinin, büyükşehir sayılamayacak bir kent olan Kars'a gönderilmesinin bir proje olduğunun anlaşıldığının altını çizen Mutluer, bunun sadece kendi fikri olmadığını, Kars halkının da böyle düşündüğünü dile getirdi.

Vatan Partisi Kars Belediye Başkan adayı Tuncay Mutluer, CRI TÜRK'te Kâmil Erdoğdu'nun hazırlayıp sunduğu Manşet programına katıldı.

PKK ve onun siyasi temsilcisi olan HDP'nin 1994'te Kars Belediye Başkanı adayı olduğunda da aynı çalışma içerisinde olduğunu belirten Mutluer, şunları söyledi: "Kars'ı PKK'lılaştırmak, Kars Belediyesi'ni kazanarak, Ermenistan'la temas kurmak ve ABD'nin başarısı olan HDP'nin yeniden İsrail gibi bir uydu devleti kurma amacını gütmektedir."

"Azerbaycan hedefi ile Ayhan Bilgen sempati toplamayı mı hedefliyor?"

Azerbaycan Dostluk Komisyonu'nun üyesi olduğunu söyleyerek, Azerbaycan hedefi koymuş olan Bilgen'in bu tutumuna karşı Tuncay Mutluer şu ifadeleri kullandı; "Ben Azerbaycan kökenliyim, atalarımız oradan gelmiş ve buna istinaden sempati toplamayı mı hedefliyor, bilemiyorum… Ben kendisini araştırdım ve Azerbaycan Dostluk Komisyonu'nun üyesi değil. Üye olduğunu varsaysak bile bu sefer de temsil ettiği parti bu şekilde düşünmüyor dolayısıyla da mensubu olduğu partinin fikirleri doğrultusunda hareket etmek durumundadır. "

"PKK, Kars vasıtasıyla Türkiye'nin Avrasya'ya açılmasını önlemek istemektedir"

Kars'ın sosyal ve kültürel açıdan kadim bir şehir olduğunu belirten Mutluer, sözlerini şöyle sürdürdü; "Son yıllarda Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu hattı nedeniyle Kars'ın önemi artmıştır. Bu demiryolu ile Türkiye Cumhuriyeti, Kars'tan doğuya açılan bir kapı haline gelmiştir. Ticaretin, kültürün, ithalat ve ihracatın merkezi haline gelecektir. Aynı zamanda Kars, Ermenistan'ın sınır kentidir ve PKK'nın amacı da ortadadır. PKK, Kars vasıtasıyla Ermenistan ile bir sınır kenti olarak, Ermenistan ile aynı niyeti paylaşarak, Türkiye'nin Avrasya'ya açılmasını önlemek istemektedir. Ayrıca da bu Kars'ın Azerbaycan ile olan ilişkisine engel olma çalışmasıdır. Duyarlı Kars Halkı zaten tüm bunların farkında ve bu konular dile getiriliyor. Bu nedenle de kendileriyle yaptığımız siyasi konuşmalarda ve sohbet toplantılarında HDP'ye Kars'ı kaptırmamak için her türlü çareye başvuracaklarını ifade etmişlerdir. 31 Mart'taki seçimde Vatan Partisi'nin HDP'nin önüne geçerek, Kars'ı işgalden kurtarmaya çalışacağını Kars Halkı da söylüyor."