“Harekât, yeni bir küresel ve siyasal yapılanmanın ilk adımıdır”

“Harekât, yeni bir küresel ve siyasal yapılanmanın ilk adımıdır”

Gaziantep Üniversitesi Küresel Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı Hüseyin Şeyhanlıoğlu, CRI Türk Türkiye'de Tuğçe Akkaş'ın hazırlayıp sunduğu Manşet programına konuk oldu.

Barış Pınarı Harekâtı'nı değerlendiren Şeyhanlıoğlu, harekâtın 21. yüzyılın küresel dünyasını da şekillendirecek bir operasyon olduğunu söyleyerek Türkiye'nin kendi yerini Avrasya eksenine biraz daha kaydırdığını ifade etti.

Hüseyin Şeyhanlıoğlu'nun açıklamalarından satır başları;

-Gerek Türkiye'de gerekse Orta Doğu'da tarihi günler ve tarihi olaylara tanıklık ediyoruz. Türkiye, 10 gün önce bir operasyon başlattı ve ciddi anlamda ilerleme kaydetti, öyle ki dünyada ses getirdi.

-Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkan Yardımcısı Mike Pence'in Türkiye'ye gelmesi ile 13 maddelik mutabakata baktığınız zaman Türkiye bu operasyonu ile Amerika'nın iç dengelerini de bozdu.

-ABD'nin Suriye'deki planı küçük bir şey değil. Fırat'ın doğusunda bir devlet kurulması şeklinde algılanabilir ama bu bir terör devleti.

-2011 Ağustos'undan 2016 yıllarına kadar ABD'nin PYD'ye anormal boyutta silah yardımı yaptığı görülüyor. 70 bin tır ama çok büyük tırlar. Buradaki yapılanmanın temel taşlarının çok derin olduğunu gösteriyor.

-Türkiye burada batıya resti çekti ve sekiz yıllık Suriye iç savaşında ilk kez ana aktör konumuna geldi.

-Rusya, Türkiye'ye mahkum, neden? Rusya, bölgedeki üslerini koruma derdinde. Üsleri korumak kolay olmuyor çünkü gerek İdlib gerekse diğer bölgelerde sayıları fazla olan ve yüksek teknoloji kullanan muhalif gruplar var. Bunlar Türkiye'nin kurmuş olduğu gözlem noktaları tarafından kontrol ediliyor. Eğer, Türkiye bu noktalardan kontrolü çekerse en çok Rusya kaybeder.

-Türkiye'nin bu sekiz yıllık süreçten sonra ana aktör konumuna geldiği Suriye'de yapacağı şey çok basit. Ben, yeni bir anayasa istiyorum, en az iki yıl içinde Suriye seçime gitsin, Şam'da bir parlamento kurulsun. Kürtler de nüfusuna göre temsil edilirse Suriye demokratik bir yapıya kavuştuğu takdirde ben de güçlerimi çekerim noktasına geldi.

-ABD'nin bölge üstündeki ikiyüzlü politikasından dolayı psikolojik üstünlüğü kırıldı.

-ABD, 21. yüzyılın başat gücü ana aktörü süper gücü değil. ABD sadece petrol ve İsrail güvenliğinin derdinde.

-'Dünya beşten büyüktür' sözü, biraz daha anlam kazanmış oldu.

-Bu harekât, yeni bir küresel ve siyasal yapılanmanın da ilk adımıdır. Türkiye burada küresel sıralamada ilk on güç içinde olduğunu kanıtlamıştır.

-YPG, kontrol ettiği tüm alanı kaybetti. YPG bitmiştir.