Hamza Dağ: CHP'nin Seçim Beyannamesinde FETÖ İle Mücadeleye Kasıtlı Olarak Yer Verilmedi

Hamza Dağ: CHP'nin Seçim Beyannamesinde FETÖ İle Mücadeleye Kasıtlı Olarak Yer Verilmedi

Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Hamza Dağ: Halkımızın desteğiyle ilk turda Cumhurbaşkanlığı seçimini kazanacağız. Başka partilere oy verip Cumhurbaşkanı Erdoğan'a oy verecek çok fazla seçmen var. Mecliste 301'in üzerinde milletvekili ile AK Parti ve Cumhur İttifakı yoluna devam edecek.  

24 Haziran seçimleri kapsamında sahada yoğun bir çalışma yürüten adaylar seçmenle buluşmaya devam ediyor. Seçim bölgesi İzmir'de CRI TÜRK'e açıklamalarda bulunan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Hamza Dağ, sahadaki son durum ve 24 Haziran seçimlerine yönelik değerlendirmelerde bulundu.

Elif Sevil Orhanlı'nın sorularını cevaplayan Hamza Dağ, seçim sonrası Olağanüstü Hal (OHAL)'e yönelik düzenleme yapılabileceğini belirtti.

"POPÜLİST VAATLER İŞ YAPSAYDI CEM UZAN TEK BAŞINA İKTİDAR OLURDU"

Seçim vaatleri seçmen üzerinde ne kadar etkili? 

Türkiye'de kendi partisine gönülden bağlı bir seçmen kitlesi var. Seçimden seçime kararını değiştiren bir kitle var ve bu kitle üzerinde vaatlerin etkisi olduğunu görüyoruz.  Partilerin dışında kalan, duruma ve vaatlere göre oy veren seçmen kitlesi, seçimin sonucunda etkili.

Meydanlarda verilen vaatler önemli ama seçmen, realitede bunların gerçekleşip gerçekleşmeyeceğine bakıyor.

CHP'nin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce'nin "Cumhurbaşkanı seçilirsem bisiklete bineceğim" şeklindeki popülist vaadi sevimli gibi gözükebilir ama halk ciddi bir profil görmek istiyor. Türkiye Cumhuriyeti'nin Cumhurbaşkanı olarak dünya liderleriyle bu şekilde muhatap olamazsınız. 

Hangi vaatte bulunursanız bulunun seçmen sizi bir makama uygun bulmuyorsa oy vermiyor. Özellikle kararsız seçmen adayın uygun olup olmadığına bakıyor.  Vaatler tek başına yeterli olsaydı Cem Uzan tek başına iktidar olurdu.

Ayakları yere basan, rasyonel ve belli bir sürede gerçekleştirilme sözü veren, popülizme kaçmadan, gerekçelerini ve tekniğini açıklayabildiğiniz vaatler seçmen üzerinde etkili. Cumhurbaşkanı Erdoğan bugüne kadar verdiği sözleri yerine getirdiği için halkın sevgisini ve güvenini kazandı.

"CHP'NİN SEÇİM BEYANNAMESİNDE FETÖ İLE MÜCADELEYE KASITLI OLARAK YER VERİLMEDİ" 

CHP'nin seçim beyannamesinde FETÖ ve terörle mücadeleye yer verilmediği yönündeki eleştirileri ne kadar haklı?

15 Temmuz'da Belediye Başkanının evinde kahve içen Kemal Kılıçdaroğlu hala kahve içmeye devam ediyor. Evin dışına çıkmadığı için dışarıda olup bitenlerin farkında değil ve 15 Temmuz yaşanmamış gibi davranıyor. CHP'nin seçim beyannamesinde FETÖ ile mücadeleye ilişkin tek bir ibarenin olmaması art niyetli bir harekettir. Bunun arkasında bir akıl ve niyet var. "Unuttuk, yeterince çalışamadık" diyebilecekleri bir durum değil. Bilerek, isteyerek atılmış bir adım.  

"SEÇİM SONRASI OHAL İLE İLGİLİ DÜZENLEME YAPILABİLİR"

Karşımızda devletin içine sızmış bir yapı var devlet olarak onlardan daha hızlı hareket etmek zorundasınız. İnlerine girmek, yok etmek için OHAL'e ve onun getirdiği imkanlara ihtiyaç var. Meclis'te kararnameleri çıkarmak, devletin içine sızmış bu yapıyla mücadele etmek kolay bir iş değil.  OHAL ilan edildi de Konak Meydanında, İstiklal Caddesinde asker mi geziyor. Halkı etkileyen olumsuz bir durum hiç olmadı. OHAL, süreci hızlandırmak için gerekli bir adım. OHAL vatandaşa değil, devletin içine karşı ilan edildi. 

15 Temmuz yaşanmamış gibi davranan CHP, sıkça 20 Temmuz vurgusu yapıyor. Darbe girişimi CHP iktidarda olduğunda gerçekleşmiş olsaydı ilk iş olarak OHAL ilan ederdi.

FETÖ'nün organizasyon yapma becerisi tamamen bitti. Bürokrasi kanadında manipülasyon yapabilecek unsurların yüksek sayıda olduğu kanaatinde değilim. İstihbaratımız kripto unsurlarla ilgili gerekli adımları atıyor. FETÖ davaları 2018 yılı içinde bitirilebilir ve seçim sonrası OHAL'e yönelik düzenleme yapılabilir.

"MİLLET İTTİFAKININ PARLAMENTER SİSTEME DÖNÜŞ TALEBİ GERÇEKLİKTEN UZAK VE SİYASETİ BİLMEMEKTİR"

Millet İttifakının Parlamenter Sisteme dönüş talebi teknik olarak mümkün mü?

16 Nisan referandumu yüzde 50 artı 1 ile geçti, halkımız tarafından kabul edildi.  Muhalefet 301 milletvekili çıkarmak için uğraşıyor. 301 milletvekiliyle anayasayı değiştirmeniz mümkün değil. Anayasayı değiştirmeniz için 360 milletvekiline ihtiyaç var. Muhalefetin hedefi mecliste 301 milletvekilini AK Parti'ye aldırmamak. Bu durumda muhalefet 301 milletvekili almış olmuyor. 

Eğer bu milleti tanıyorsanız sistemi nasıl hayata geçireceksiniz, neler yapacaksınız tüm detaylarıyla anlatmanız gerekiyor.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi sabahtan akşama gelmedi. Halk bu sistemi uygun gördüğü, ihtiyaç hissettiği için oyladı.

Parlamenter Sisteme dönüş söylemleri ne siyaset bilmektir ne anayasa bilmektir ne de toplumu okuyabilmektir. Anayasaya uyulması gerektiğini söyleyen muhalefet bu söylemleriyle anayasaya uymuyor. Muhalefete tavsiyemiz tüm öneri ve görüşlerini mevcut sisteme göre yapmaları.

"VATANDAŞIN TALEPLERİNİ KARŞILAYAN BİR HÜKÜMET VAR"

Halk 24 Haziran seçimlerinden ne bekliyor?

Bu seçimde farklı bir hava olduğunu söylemek mümkün. Vatandaşların taleplerinin önemli ölçüde karşılandığını, birçok sorunun çözüme kavuşturulduğunu görüyoruz. 

Sağlığa erişim ve yol yapım hizmetleri vatandaşa doğrudan sunulan önemli hizmetlerdi. Son olarak taşeronda çalışanların kadroya alınması, emeklilere bayram öncesi ikramiyesi verilmesi ve imar barışı vatandaş tarafından memnuniyetle karşılandı. Yapılan hizmetlerden dolayı toplumsal konular ve kolektif alanlarla ilgili taleplerin azaldığını söylemek mümkün. Önümüzdeki süreçte esnafımızla ilgili çözmemiz gereken konular olacak. Vergi ve SSK konularındaki taleplerini değerlendireceğiz.

Röportaj: Elif Sevil Orhanlı