Haluk Hepkon'dan 70. yıl mesajı

Haluk Hepkon'dan 70. yıl mesajı

Kırmızı Kedi Yayınevi'nin sahibi Haluk Hepkon, Çin Halk Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 70'inci yıl dönümü için CRI Türk Türkiye'ye, özel değerlendirmelerde bulundu. 

Çin'e ilk ziyaretini 1995 yılında gerçekleştirdiğini söyleyen Haluk Hepkon, "İlk ziyaretim ve yakın zamanda gerçekleştirdiğim en son ziyaret arasında bir karşılaştırma yapacak olursak, inanılmaz bir gelişim söz konusu. Yirmi küsur sene içindeki bu gelişimi Çin'e özgü sosyalizmin bir başarısı olarak görüyorum." dedi.

"EŞİTLİKÇİ POLİTİKALARIN GETİRDİĞİ BAŞARILAR"

70 yıllık başarının son 20 yılını çok yakından takip ettiğini belirten Hepkon, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Çin Halk Cumhuriyeti'nin diğer devletler ile kurduğu ilişkiler ve sürdürdüğü politikalar, ülke gelişiminde büyük role sahip. Orta Doğu'da, Afrika'da ve Avrupa'da eşitlikçi politikalar yürüterek kazan-kazan ilkesi ile karşılıklı ilişkilere imza atması Çin'in diplomatik nüfuzunu daha da güçlendiriyor. Öte yandan ilişki kurduğu ülkelerin iç işlerine saygı duyması ve ülkelerin bağımsızlığına saygı göstermesi ilişkileri daha da sağlamlaştırıyor."

"KUŞAK YOL İNİSİYATİFİ TÜM DÜNYA İÇİN BÜYÜK BİR FIRSAT"

2013 yılında Çin Halk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in duyurduğu Kuşak Yol İnisiyatifi'nin büyük bir ekonomik kalkınma modeli olduğuna değinen Hepkon, "Kuşak Yol İnisiyatifi özellikle Türkiye için büyük fırsatlar barındırıyor. Kuşak Yol İnisiyatifi dünya ekonomisi için önemli mesajlar içeriyor. Türkiye'de kendine düşen mesajı almış durumda. Kuşak Yol İnisiyatifi sadece Türkiye için değil tüm dünyada sürdürülebilir bir kalkınmanın öncü hareketi durumda." ifadelerine yer verdi.

HEPKON'DAN 70. YIL MESAJI

70'inci yıl için özel mesaj veren Hepkon sözlerini şöyle tamamladı:

"Çin Halk Cumhuriyeti, 70 yılda büyük bir ekonomi ve siyasi başarının simgesi haline geldi. Bu çerçevede Türkiye-Çin arasındaki ortak ilişkilerin ve iş birliklerinin gelişmesini çok önemli görüyor ve destekliyorum. Nice başarı dolu 70 senelere!"

Haber: Mehmet Emre Öztürk