Gürsel Tekin'den CRI TÜRK'e Özel Açıklamalar

Gürsel Tekin'den CRI TÜRK'e Özel Açıklamalar

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, CRI TÜRK Özel programında Tuğçe Akkaş'ın sorularını yanıtladı.

İşte Tekin'in açıklamalarından satır başları;

-Niye seçim? Bugün bunu konuşmasak yarın başka sorunlarla karşı karşıya kalabiliriz. İktidar erken seçim isteyenlere çok ağır laflar etti vatana ihanettir dedi. Doğal olarak muhalefet ve vatandaş seçim olmayacak gibi davrandı

-Bu kadar hızlandırılmış bir erken seçimin gerekçesinin anlatılması lazım.

-Erdoğan çıraklık dönemimi geçirdim dedi. Kalfalık ustalık dönemimi geçirdim, şimdi büyük ustalık dönemimi istiyorum dedi. Doların seyri böyleyken büyük ustalıkta Allah bizi korusun.

-Kullanılan her şey dolarla alınıyor maalesef.

-Erdem Başcı döneminde dolar 20 kuruş artınca derdest ettiler, sen kimin adamısın dediler. Şimdi doları 2'den 4,5'a getirenler siz kimin adamısınız?

-Muharrem İnce bizim sizin ödediğiniz bağışlarla seçim kampanyasını yürütüyor. Erdoğan napıyor. Bütün devletin kaynaklarını hem de Ramazan ayı içindeyiz buna rağmen kullanıyor.

-İnsanlar cehennemi görmeden cennete inanmaz derler. Ben tekli adamların yönettiği cehennemleri hatırlatmak isterim.

-TRT genel müdürü ya da Anadolu Ajansı'nın genel müdürü 20 yıl sonra nasıl bakacaklar insanların yüzüne? Devletin ajansı TV'si eliyle ne acımazsızlıklar yaptınız?

-İnce çok büyük kabul gördü. hem CHP'den hem de dışarıdan. Sokakta seçmenin nabzını bilen bir siyasetçi olarak söylüyorum bu iş çoktan bitmiştir.

-Kılıçdaroğlu ve İnce birlikte miting yapmayacak. Genel başkan ayrı Cumhurbaşkanı ayrı miting yapacaktır.

-Cumhurbaşkanlığı sitesi 81 milyon vatandaşın başvurabileceği bir sitedir. Haber tanıtım dönemlerinde Ak Parti'nin adaylarının tanıtımları yapıldı bu sitede. Nerede eşitlik?

-Milletvekili tanımı yanlıştır. Parti seçiyor millet oyluyor. Bu milletvekilliği değildir. Kendi bölgesinin seçmenine sorumlu olmayan vekil milletvekili değildir. Sadece partisinin parti liderlerinin vekilidir. Türkiye bu ilkellikten derhal vazgeçmeli.

-Ödediğiniz emlak vergilerinin nereye harcadığını görebiliyor musunuz? Hayır ama dünya görüyor. Mal sahibiyim ben görmek isterim. Onun için bu sistem çürümüştür sistem değişmedikçe bu sorumluklardan kurtulamazsınız.

-Bu ülkede iktidarsanız size hiç bir hukuk kuralı geçerli değildir.

-İyi adam kötü adam devri bitti, İyi sistem kötü sistem vardır.

-Siz ne vaad ederseniz edin güvenlik ve özgürlük yoksa ülkenizde, ne anlatırsanız anlatın hikaye.

-Orta Doğu'daki ülkeler petrol zengini ama niye gelişemiyorlar, çünkü özgürlük ve güvenlik yok.

-Özgürlükleri 3Y'ye bağlamışlar. Birisi yasaksız Türkiye. Yasaksız bir Türkiye ekonomide patlama yaşar.

-Erdoğan yeni neslimizi yetiştiremedik diyor, yahu bu kadar para harcandı hiç sormadınız mı gençlere niye bizim gibi düşünmüyorsunuz diye. Düşünmez çünkü çağ bunu gerektirir.

-Mülteciler canı pahasına Yunanistan'a geçmeye çalışıyor. Her şey özgürlük için bunu unutmayın.

-Bu gençlik itirazcı gençlikti her şeye itiraz eder, bu kötü bir şey değildir. Bunun sonu yoktur.

-Güvenlik ve barış sorununu çözdüğümüzde bu insanlar kendi ülkelerine gidecektir.

-Savaş çok kolaydır ama barış çok zordur.

-İdeolojik tartışmalar aştık artık en can yakıcı sıkıntı ekonomi. Bunlar varken ideoloji ikinci planda kalıyor. Yüzde 73'ü ekonomi diyor. Bütün bunların üstesinden gelmenin yolu siyasi partiler ve sivil toplum örgütlerinin katılımıyla gerçekleşeceği bir anayasa gerekir.

-Tüm kesimlerin güvencesi olacak ve evrensel kurallarla donatılmış bir anayasaya ihtiyacımız var.

-Kendi iş adamlarınızı burada tutamazken yabancı firmalara nasıl gel buraya diyebilirsiniz.

-Elin yabancısına gelin yatırım yapın deme şansınız var mı? Ne zaman gelir güvence verirseniz gelir.

-Seçim sistemi baraj sitemi gibi hendekler varken partiler millete gidemiyor. Bu hendekler aşmak için partiler elinden geleni yapıyor.

-Ak Partinin kuruluşundaki yöneticilerin hiç biri kalmadı hepsi tasfiye edildi. Niye gittiler. Bizdeki siyasi partiler yasası teklik liderlik üzerine inşa edilmişti. Seçim kaybedersin yıkılırsın ama lider hala kalır bu sistem çürümüştür.

-59 milyon seçmen en az sizin ve bizim kadar politize olmuş durumda. Eksik oy aldıysak nedenini vatandaşta değil kendinde aramalısın.

-Vatandaşın birinci önceliği ekonomidir.

-Bir icra dairesi bir de tapu daireleri Türkiye'nin gerçek yüzünü gösteren yerlerdir.

-ilk turda sonuçlanması kesinlikle mümkün değil. ikinci tura kalacaktır. çoklu partiler seçime girdiği için Cumhurbaşkanı ile Parlamento çok farklı olacaktır.

-Sandık güvenliği için CHP ve diğer partiler önlemlerini alacaktır ama bu güvenceyi asıl devletin alması gerekir. Gidin oylarınıza sahip çıkın söylemini kullanmak zorunda kalmamız bir ilkelliktir.

-Taşımalı oy sistemi bir ırak'ta bir de Türkiye'de kullanılıyor.

-Yarın sorun olduğunda bir sandığımız kaçırıldığında başvuracağımız yer yok yahu.

-YSK, Kenan Evren döneminde bile adil davrandı. Şimdiki görevliler Evren döneminden daha cesur değiller mi yahu?

-YSK Başkanı Sadi Güven'in hiç bir uygulaması güven tesis etmiyor.

-Ben devletimin varlığını hissetmek istiyorum.

-Türkiye'de yaşayan göçmenlerin yüzde kaçı, kaç kişi vatandaş olmuştur olduysa kaç kişi seçmen olmuştur bunları hiç bilmiyoruz.

-Siyasi parti ayırımın boş verin. herhangi bir çorap aldığınızda enine boyuna fiyatına bakıyorsunuz. ülkenin geleceğini kaderini seçerken bir çorap kadar önem veriniz. Bunu rica ediyorum.