“Güney Kore'de, Kuzey Kore ile yakınlaşmak isteyen bir hükümet var”

“Güney Kore'de, Kuzey Kore ile yakınlaşmak isteyen bir hükümet var”

Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Selçuk Çolakoğlu, CRI Türk Türkiye'de Kamil Erdoğdu'nun hazırlayıp sunduğu "Güne Başlarken" programına konuk oldu.

Prof. Dr. Çolakoğlu, Kore Yarımadası'ndaki gelişmeleri değerlendirdi.

Selçuk Çolakoğlu, Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti'nin (Kuzey Kore) elinde, uzun balistik füzelerin ve nükleer savaş başlıklarının bulunmasından dolayı Kore Yarımadası'ndaki gelişmelerin, uluslararası güvenlik açısından önemli olduğunu vurguladı.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Donald Trump döneminde Kuzey Kore konusunun iki yönüyle gündeme geldiği anımsatan Prof. Dr. Selçuk Çolakoğlu, Trump ve Kuzey Kore Lideri Kim Jong-un'un arasındaki restleşmeler sonucu, "Çatışma riski söz konusu olabilir mi?" sorusunun gündeme geldiğini hatırlattı.

Bu gelişmelerin sonrasında iki liderin bugüne kadar geçen zaman içerisinde üç kez görüşme gerçekleştirdiği bilgisini veren Prof. Dr. Çolakoğlu, görüşmelerin, Singapur, Vietnam ve Kuzey-Güney Kore (Kore Cumhuriyeti) arasındaki sınır bölgesinde gerçekleştirildiğini kaydederek, şunları aktardı:

"Bu görüşmeler sonrası savaş atmosferi bir anda dağılıp, bir barış ortamı oluşmuştu ancak gelinen noktada tarafların pozisyonları arasında çok fazla bir ilerleme kaydedilemedi. Buradaki temel sorun şu; ABD, Birleşmiş Milletler'in (BM) uyguladığı yaptırımların kaldırılması için, Kuzey Kore'nin nükleer programlarını iptal etmesini istiyor. Kuzey Kore tarafı ise, öncelikle yaptırımların kaldırılmasını, daha sonra ise ilişkilerin tekrar gözden geçirilmesini talep ediyor. Dolayısıyla bu konuda bir ilerleme kaydedilemedi."

"GÜNEY KORE'DE, KUZEY KORE İLE YAKINLAŞMAK İSTEYEN BİR HÜKÜMET VAR"

Bu hafta içerisinde Kuzey Kore'den Güney Kore'nin batı bölgesindeki bazı adacıklara top atışı gerçekleştirildiği bilgisini paylaşan Çolakoğlu, "Şu anda Güney Kore'de, Kuzey Kore ile yakınlaşmak isteyen bir hükümet var ve son dönemde liderler üç defa bir araya geldiler. İki taraf arasında çok sıcak ilerlemeler kaydedilmişti ancak bu son top atışı tatbikatı, 'Acaba ipler yeniden mi geriliyor?' endişelerine yol açtı.  Genel olarak bakacak olursak; buradaki güvenlik sorunlarının nispeten kendi içerisinde izole olduğunu ve gerginliğin tırmanma riskinin düşük olduğunu söyleyebiliriz. Bu noktada çözüm çok yakın gözükmese de bir gerilim veya savaş ihtimali görünmüyor." diye konuştu.

"KORE SORUNUNUN ÇÖZÜLMESİNDE KİLİT ROL OYNAYAN İKİ DEVLETTEN BİRİ ÇİN, DİĞERİ ABD"

Çin, Rusya, ABD, Japonya, Kuzey ve Güney Kore'nin yer aldığı geçmiş dönem görüşmelerinin bölgesel iş birliği mekanizması olarak devreye sokulmuş olduğuna değinen Prof. Dr. Selçuk Çolakoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

 "Kore sorununun çözülmesinde kilit rol oynayan iki devlet var. Bunlardan biri Çin diğeri de ABD. Öncelikle bu iki devlet ve Kuzey-Güney Kore, 4'lü görüşmelere başlamıştı. 2000'li yıllarda ise Japonya ve Rusya'nın katılımıyla 6'lı görüşmeler yapılmaya başlandı. Bu görüşmeler diplomatik sorunların çözülmesi açısından önemli. O dönem yaptırımların bir kısmı kaldırılmıştı fakat daha sonra bazı anlaşmazlıklar ortaya çıktı ve Kuzey Kore kendi nükleer denemelerine devam etti. Şu anki duruma baktığımızda aslında Trump ve Kim Jong-un'un görüşmesinden sonra yaptırımların kaldırılması gibi bir beklenti ortaya çıkmıştı. ABD ve Çin arasında da bu anlamda bir diyalog gerçekleşti. Şu durumda beklentiler çok yüksek değil ancak eskiden olduğu gibi bir diplomatik mekanizmanın kurulması, ilişkiler açısından çok daha sağlıklı olacaktır."