“Güneş Koruyucu Kullanmamak, Kansere Davetiye Çıkartmaktır”

“Güneş Koruyucu Kullanmamak, Kansere Davetiye Çıkartmaktır”

Florance Nightingale Hastanesi Dermatoloji Bölümü'nden Dr. Öğr. Üyesi Zahide Eriş Eken, cildi güneşten korumak için nelere dikkat edilmesi gerektiğini anlattı. Eken, güneş koruyucu seçiminde öncelikle cilt tipine dikkat edilmesi gerektiğini dile getirdi.

CRI TÜRK'te Elif Sevil Orhanlı'nın hazırlayıp sunduğu "Haber Artı" programının "Akşam Yorumu" bölümünde Zahide Eriş Eken şöyle devam etti; "çok yağlı cildi olan kişilerin yağlı güneş koruyucu kullanması halinde, ciltte bozulma ve sivilce artışı görülebiliyor, dolayısıyla cilt tipi önemlidir. Çocuklarda mineral içerikli güneş koruyucuların kullanılmasını öneriyorum. Yetişkinlerde de mineral içerikli koruyucular kullanılabilir ama burada yarar zarar dengesi gözetilmelidir, yani cilt kanseri riski ya da lekesi varsa, yüksek koruyucular seçilmelidir. İçinde belli ölçülerde kimyasallar kullanıldığı için iyi markalar kullanılmalıdır. İçinde mutlaka ultraviole koruyucu olmasına dikkat edilmeli. Özellikle açık renk tenli, ailesinde cilt kanseri olanların ve lekeye yatkın olanların, bir dermatoloji uzmanından fikir alması önemlidir".

"D-Vitamini için 15 Dakika Yeterli"

Eken, güneş koruyucular kullanılmadan güneşe maruz kalındığında, ultraviole ışınlarının ciltte yaşlanma sürecinin hızlandırdığını, ancak esas önemli sorunun, ultraviolenin kanser yapıcı etkisi olduğunu ifade etti. Zahide Eriş Eken, güneşe en çok maruz kalan baş, boyun gibi bölgelerin en riskli bölgeler olduğunu belirtti. Eken, D vitamini almak için 15 dakika boyunca güneş koruması kullanmadan, kolların güneşe tutulmasının vücudun D vitamini üretebilmesi için yeterli olduğunu dile getirdi.

"Solaryum ve Otobrozan Zararlı"

Güneş ışınlarının direkt geldiği saatler olan 11:00 ile 16:00 arasında güneşin altında kalmayı kesinlikle tavsiye etmediğini belirten Zahide Eriş Eken şunları söyledi; "otobrozan kremler hiç kullanılmamalıdır. Solaryuma girilmesi de zararlıdır, hatta bazı ülkelerde bu nedenle solaryum yasaklandı. Özellikle çok sayıda beni olanların ve ailesinde cilt kanseri olanlar kesinlikle solaryuma girmemelidir".