“Gökte Cennet, Yerde Hangzhou ve Suzhou”

“Gökte Cennet, Yerde Hangzhou ve Suzhou”

Hangzhou, Çin'in batısında yer alan ve yüzölçümü bakımından Çin'in en küçük eyaleti olan Zhejiang eyaletinin başkenti. Shanghai'ya 180 kilometre mesafede bulunuyor. Ziyaretçileri farklı mimarisi ve zengin kültürü ile kendisine hayran bırakan Hangzhou, Çin'in en gözde şehirlerinden biri.

Hangzhou ile özdeşleşen yegâne noktalardan biri şüphesiz West Lake (Batı Gölü). Göl, doğal güzelliği ile ziyaret edilmesi gereken yerler arasında en üst sırada yer alıyor. Gölün ismini taşıyan "Impression West Lake" gösterisi de aslında bu öneme vurgu yapıyor zira Hangzhou'ya gelen hemen hemen her turist bu muhteşem performansı izlemeden şehirden ayrılmıyor.

Çinliler'in "Gökte cennet, yerde Hangzhou ve Suzhou" diye bir sözü var. Bu sözle bu iki şehrin ne kadar güzel bir yer olduğunu anlatmaya çalışırlar. Hangzhou'yu böyle güzel tanımlamaya sevk eden şehrin merkezinde yer alan Batı Gölü (West Lake)'dür.

Çinliler ve turistlerin her yıl görmeye geldiği Batı Gölü, 2011 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası kabul edildi. İstanbul'da Ayasofya ve Sultanahmet gibi tarihi yapılar ne kadar önemliyse Batı Gölü de Hangzhou için aynı anlamı taşır. Gölde geleneksel Çin gemileriyle turlar yapılıyor. Bu turlarda fotoğraf makinelerinizle inanılmaz kareler çekebilir ve birer anı olarak saklayabilirsiniz. Göl üç patika yolu ile beş bölüme ayrılıyor. Gölde çok sayıda tapınak, pagoda, bahçe ve yapay ada bulunuyor. 

Hangzhou'da ziyaretçilerin etkilendiği yerlerden biri 'İpek Müzesi'. Şehirde görülmesi gereken bir başka müze ise 'Çay Müzesi'.  Bu müzede Çin'in geleneksel çay kültürünü yakından tanıyabilirsiniz.

Hangzhou deyince yemeklerinden söz etmemek olmaz. Herkesin damak tadına uygun muhteşem yemeklere sahip olan Hanghzou mutfağı, birbirinden lezzetli yemekleriyle gönülleri fethediyor.

Hangzhou yalnızca turizm alanında değil farklı alanlarda da kendini ispatlamış bir kent. Büyük bir sanayi merkezi olan şehir, uluslararası alanda binlerce şirkete ev sahipliği yapıyor. 2015 yılında Antalya'da düzenlenen G20 toplantısının ev sahibi şehri, 2016'da Çin'in Hangzhou kenti oldu. Çin, G20 zirvesine daha önce hiçbir ülkenin hazırlanmadığı kadar iyi hazırlandı ve şehri neredeyse yeniden inşa etti. Şehir nüfusunun 1/3'ü de bu zirve için şehir dışına çıkarıldı ve zirve zamanında hava kirliliğinin minimuma indirilmesi amacıyla yüz kilometreden fazla bir çapta hava kirliliğine neden olabilecek fabrikalar kapatıldı.

Hangzhou'yu Çin için önemli yapan temel unsur, şehrin Çin ekonomisine yaptığı katkılardır. Çin'in kapılarını dünyaya açmasından sonra ekonomik anlamda Hangzhou da büyük bir hızla kalkındı. Kalkınmanın sonucu olarak 2015 yılında 1 trilyon yuanın üstünde GSYİH elde etmiştir. Bu da şehir içinde yıllık kişi başı milli geliri 8.000 doların üstüne çıkardı.

Dünyanın en büyük e-ticaret devlerinden biri olan ve Alibaba Grubu'nun merkezi de Hangzhou'da bulunuyor. Merkez, uluslararası standartlarda kurulmuş bir yapı olarak dikkat çekiyor. İş insanları Hangzhou'ya geldiklerinde merkezi ziyaret etmek istiyor.

Binlerce yıllık tarihe ev sahipliği yapan Hangzhou, farklı yerlerden gelen  seyahatseverleri kültürel bir keşfe davet ediyor. Tarihi, doğası, zengin mutfağı ve modern yüzüyle Çin'in en fazla rağbet gören şehirlerinden olan Hangzhou, seyahat rötalarına eklenmesi gereken nadide kentlerden.

Haber: Tuğçe Akkaş

Video Link: https://www.youtube.com/embed/4nhhAGscw1w