Gökan Zeybek'ten 70. yıl mesajı

Gökan Zeybek'ten 70. yıl mesajı
Gökan Zeybek'ten 70. yıl mesajı
Gökan Zeybek'ten 70. yıl mesajı
Gökan Zeybek'ten 70. yıl mesajı
Gökan Zeybek'ten 70. yıl mesajı

CHP İstanbul Milletvekili Gökan Zeybek, CRI Türk Türkiye'de Tuğçe Akkaş'ın hazırlayıp sunduğu Manşet programına konuk oldu.

Çin Halk Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 70. yıl dönümünü kutlayan Zeybek, kısa süre önce gerçekleştirdiği Çin ziyareti ile ilgili de önemli açıklamalarda bulundu.

Zeybek'in açıklamalarından satır başları;

-Çin Halk Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 70. yıl dönümü dolayısıyla Cumhuriyet Halk Partisi'ni temsilen bir heyet olarak Çin'de bulunduk. Beijing, Shanghai ve Hangzhou şehirlerinde bir hafta boyunca incelemeler yaptık. Çin Komünist Partisi'nden yetkilileri ile bir araya geldik. Burada hem Türkiye-Çin ilişkileri üzerinde hem de Çin Halk Cumhuriyeti'nin son otuz yıldaki büyük ekonomik atılımları sonrasında meydana gelen değişiklikleri konuştuk.

-Milli gelirin 25-30 dolarlardan on bin dolarlara çıkma hikâyesini yakından inceleme şansımız oldu buna ilişkin insan hikâyelerini dinledik, tespitlerimiz oldu.

-Dünya yönetiminde söz sahibi olmuş bu iki büyük devletin mensuplarıyla bir araya gelmek tabii çok önemliydi. Mao Zedong'un önderliğindeki Çin Halk Cumhuriyeti'nin yetmiş yılda başardıklarını görünce tabii kendi ülkem adına da 20. yüzyılın bu dünyaya gelmiş en büyük dâhisi Mustafa Kemal Atatürk'ü çıkarmış Türkiye'nin de bundan çok daha ileriye yüz yıl içinde gitmesini görmek isterdik.

-Çin Halk Cumhuriyeti'nde yaptığımız ziyaretlerde Türkiye'deki 2019 yılında yapılan yerel seçimlerdeki Cumhuriyet Halk Partisi'nin özellikle metropol belediyelerde Türkiye'nin ticaret, sanayi, endüstri ve turizm merkezlerindeki hemen hemen tüm şehirlerdeki yönetimi ele alıyor olmasının da Çin Halk Cumhuriyeti yöneticileri tarafından çok yakından takip edildiğini gördük. 

-Benim gördüğüm şu, hem Çin Halk Cumhuriyeti-Türkiye ilişkilerinde hem de Çin Halk Cumhuriyeti -Cumhuriyet Halk Partisi ilişkilerinde çok daha ileri bir aşamaya geçildiği bir dönemi yaşayacağız. Belki bununla birlikte ülkedeki yöneticiler arasındaki alt komisyon çalışmaları çok çeşitlenecek. Cumhuriyet Halk Partisi ile Çin Komünist Partisi arasındaki ilişkilerde farklı alanlardaki görüş, düşünce ve bilgi alışverişi mutlaka çok artacak.

-Altyapı yatırımlarının hızla bitirilmesi konusunda uzun vadeli düşük faizli krediler biçiminde nasıl değerlendirileceği konusunda görüş alışverişinde bulunduk. Bu görüşmeleri hem Cumhuriyet halk Partisi Genel başkanımıza hem de İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Ekrem İmamoğlu'na ilettik.

-Çin'de neredeyse para ve kredi kartı bitmiş gözüküyor. Herkesin bir karekodu var ve bütün insanlar kendi karekodları üzerinden bütün harcamalarını gerçekleştiriyorlar. Bu bir yüksek teknoloji gerektiriyor.

-Çin Halk Cumhuriyeti, 177 milyon olan yoksul sayısını 2018 yılının sonunda 16 milyona düşürmüş, bu yılın sonunda bu rakamın 10 milyonun altına çekileceği ve 2020 yılının sonunda da Çin Halk Cumhuriyeti'nde yoksulluk sorununun bitirileceği öngörülüyor, bunu görmek heyecan verici.

CHP İstanbul Milletvekili Gökan Zeybek, programda kısa süre önce İstanbul'da yaşanan 5,8 büyüklüğündeki deprem sonrası alınan tedbirleri de değerlendirdi.

İstanbul'da meydana gelen 5,8 büyüklüğündeki depremin can kaybına sebep olmayışının sevindirici olduğunu belirten Zeybek, deprem sonrası ilçe ve büyükşehir belediyelerinin çalışmaları sonucunda tehlike arz eden binaların tespit edilip boşaltılmasının iyi bir durum olduğunu kaydetti.

Deprem sonrası çeşitli iletişim mecralarına konuk olan yer bilimcilerinin konuşmalarını ve değerlendirmelerini doğru bulmadığını da sözlerine ekleyen Gökan Zeybek, bir mimar olarak depremin şehircilik meselesi olduğunu dile getirdi.

"Bir depremi kriz olarak değerlendirip 'bu krizi nasıl yönetiriz?' şeklinde çözümlere odaklanmış bir ülkeyiz maalesef" diyen Zeybek, sözlerine şöyle devam etti:

"Hükümet afet sonrası sonuçlara odaklanıyor fakat sonuçlardan ziyade deprem olmadan yapılması gerekenlerin düşünülmesi ve uygulanması gerekiyor. Deprem sonrası panik durumunun önlenmesi, vatandaşların bilinçlendirilmesi ve görev bilincinin oluşturulması konusunda planlamaların yapılması şart."

Deprem sonrası açıklama yapan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'ın "İşte gördünüz bir deprem meydana geldi ve hiçbir sorunumuz yok" sözlerini yorumlayan CHP İstanbul Milletvekili Gökan Zeybek, "Benim bildiğim İstanbul'da 40 mahallede kapısına mühür vurulmuş, evine giremeyen, eşyasını alamayan nerede konaklayacağı bile belli olmayan hemşehrilerimiz var." dedi.

Cumhurbaşkanlığının derhal belediyeler ve kamu kuruluşlarıyla bir araya gelerek riskin azaltılması konusunda yol haritasını oluşturması gerektiğinin de altını çizen Zeybek, "Doğan Medya Grubu'nun Demirören Medya Grubu'na satışı konusunda kamu bankaları eğer 1 milyar dolar krediyi bir talimatla verebilecek kadar zenginlerse o zaman bu 1 milyar doların karşılığında olan 6 milyar TL'nin de riskli yapılarının onarılması, güçlendirilmesi ya da yıkılıp yeniden yapılabilmesi için faizsiz olarak yurttaşlarımıza kredi sağlanması gerekir." diye konuştu.

CHP İstanbul Milletvekili Gökan Zeybek, son olarak deprem ile ilgili vatandaşlara uyarıda bulundu. Evlerin bodrum katlarının su ile nemden arıtılması ve binaların etrafındaki zemin sularının temel seviyesinin altında tutulması gerektiğini belirten Zeybek, "5 katlı ve üzeri apartmanların çatılarına herhangi bir depolama yapılmamalı. Vatandaşların afet durumunda ne yapacakları konusunda bilinçlenmesi gerek." ifadesini kullandı.

 

Video Link: https://www.youtube.com/embed/97pD81sOrwo