Geleneksel ve Modern Bir Arada

Geleneksel ve Modern Bir Arada

Beijing'in en hareketli, en popüler ve en kalabalık caddelerinden biri Sanlitun'dur. Şimdi sizlere günün her saati gerek yabancı gerekse yerli turistlerin uğrak noktalarından olan bu caddeyi tanıtmaya çalışacağım.

Sanlitun, alışveriş, yemek ve eğlence için Beijing'in en sık ziyaret edilen yerlerden biri. Barlar caddesi ve uluslararası markaların mağazaları oldukça diikat çekici şekilde konumlandırılmış. Örneğin, spor malzemesi üreten markalardan birinin dünyadaki en büyük mağazası bu bölgede yer alıyor.

Sanlitun, 1950'lerin sonlarında yabancı elçiliklerin olduğu bir alandı. 1970'lerin sonlarında ve 1980'lerin başındaki ekonomik reformlarla birlikte hem yabancılara hem de yerel halka hizmet eden barlara açılmaya başladı. Bu dönemde uluslararası oteller ilk barları tanıttı ancak 1990'larda bağımsız kuruluşlar ortaya çıktı.

Bugün de bölgede yeni pek çok bar ve restoran açılmaya devam ediyor. Alışveriş alanlarında restoran, mağaza ve barların yanı sıra sinema salonları da bulunuyor. Sanlitun'da gezerken etrafta profesyonel makineleri ve tripodları ile çekim yapan çok sayıda kişi görmeniz mümkün zira burası aynı zamanda modacıların da çekim için rağbet ettikleri bir alan. Bakımlı ve modayı yakından takip eden Çinli kadınlar caddenin modern binaları arasından dolaşırken dikkat çekiyorlar. Fotoğraf çekimleri öyle bir boyutta ki yürürken fotoğrafınızı çekmek isteyenler olursa sakın şaşırmayın. Çünkü caddede bu talepler hayli normal karşılanıyor.

Sanlitun, 2008 Yaz Olimpiyatları hazırlık sürecinde bakımdan geçti. Binalar yenilendi ve daha modern biçimde dizayn edildi. Beijing'de tarihi ve kültürel açıdan önemli yapıları gezdikten sonra Sanlitun'daki modern mimari örnekleri görmek başta beni biraz şaşırttı. Bambaşka konseptte oluşturulmuş yapılar ve sokakların arasında dolaşmak geleneksel mimarinin örneklerine tanıklık ettiğimiz Beijing'in aslında geleneksel ile moderni nasıl bir arada yaşatabildiğinin en güzel kanıtı. Bugün pek çok ülkede modernlik adına geleneksel mimari yapıların yaşamasına izin verilmemesi gerçeğini anımsayacak olursak Beijing'deki bu duruşun aslında iki farklı mimari tarzın birlikte yaşayabilme imkânı bulunduğunun en güzel kanıtı. Planlarınızda Beijing'i ziyaret etmek varsa geleneksel ve moderne ev sahipliği yapan cadde ile sokakları görmeyi rotanıza dahil etmeyi sakın unutmayın.

Haber: Tuğçe Akkaş / Çin