Geçmiş ve Bugün Bir Arada

Geçmiş ve Bugün Bir Arada
Geçmiş ve Bugün Bir Arada
Geçmiş ve Bugün Bir Arada
Geçmiş ve Bugün Bir Arada
Geçmiş ve Bugün Bir Arada
Geçmiş ve Bugün Bir Arada
Geçmiş ve Bugün Bir Arada
Geçmiş ve Bugün Bir Arada
Geçmiş ve Bugün Bir Arada
Geçmiş ve Bugün Bir Arada

Bir ülkede yer alan müzeler şüphesiz o ülkenin geçmişine ait önemli bilgi ve detayları verir. Üstelik söz konusu olan Çin gibi dünya tarihinde iz bırakmış bir ülkeyse işte o zaman müzelerin anlamı daha da artıyor. Beijing ne modernliğe yenilmiş ne de geleneksel ögelerin baskısında kalmış. Şehirde ikisini bir arada bütün olarak görmek mümkün. Beijing'de çok fazla müze var bu anlamda kent için bir "Açık Hava Müzesi" dersek sanırım yanlış olmaz. Beijing yalnızca geçmişini müzelere taşımakla kalmamış, her alanda farklı konseptte müze şehre yayılmış durumda. Ben yüzlerce müze arasında keşfe Başkent Müzesi ile başlamak istedim zira o hep okuduğumuz tarihsel geçmişi yakından görmek istedim. Burası da yine çok sayıda turistin uğrak noktalarından biri. Ben müzeye giriş için yaklaşık bir saat bekledim, girişte uzun bir sıra vardı. Sadece yabancı turistler değil yerli turistler de müzeye yoğun ilgi gösteriyor.

Beijing Başkent Müzesi (The Capital Museum), Opera binası ve kütüphanesiyle kentin önemli kültür merkezlerinden biri olan Fuxingmenwai Bulvarı'nda 60.000 m2'lik bir alan üzerine inşa edilmiş. 1953 yılında planı hazırlanan müze, 1981 yılında ziyarete açılmış. 10. Beş Yıllık Plan çerçevesinde, müzenin kültürel yapı olarak yenilenmesine karar veriliyor. Yeni müzenin inşası 2001'de başlıyor. Müzenin harika bir mimarisi olduğunu söylemeden geçmek istemiyorum, özellikle dış görünümü ve hemen giriş kısmı dikkat çekici. Müzede farklı başlıklar altında çok sayıda sergi salonu bulunuyor. Her katta ayrı bir konsept var. Özellikle dördüncü kattaki Çin işi seramikler ve Buda heykelleri tek kelimeyle muhteşem. Girdiğiniz her salon sizi bulunduğunuz andan alıp geçmişin derinliklerine taşıyor. Her bir eser o kadar iyi konumlandırılmış ki, tarihe yolculuk yapmamak elde değil. Okuduğumuz Çin tarihinin aslında böyle müzeler sayesinde önemi ve anlamı daha net ortaya çıkıyor.

Müzede her katın farklı bir konsepte göre düzenlenmiş olması ziyaretçiler için avantaj sağlıyor. Keskin tematik ayrımlar müzeyi dolaşırken eminim ki herkesin işini kolaylaştırıyordur. Mekân yapısı sayesinde sizi girmediğiniz salonlara yönlendiriyor dolayısıyla karışıklık yaşamanız mümkün olmuyor. Girdiğiniz salondan çıktığınızda hemen diğer bir salona geçmiş oluyorsunuz. Salonlara geçişlerde ziyaretçilerin dinlenme alanları mevcut böylece kısa molalar alabililyorsunuz ve yorulmadan rahat bir şekilde müze ziyaretinizi tamamlıyorsunuz.

Eğer yolunuz bir gün Çin'in başkenti Beijing'e düşerse Başkent Müzesi'ne uğramadan şehri terk etmeyin eminim ki, bu ziyaret sizde yeni ufuklar açacaktır.

Haber: Tuğçe Akkaş / Çin

Video Link: https://www.youtube.com/embed/eDdEuXNeGro