“Geçmeyen sırt ağrısının nedeni skolyoz olabilir”

“Geçmeyen sırt ağrısının nedeni skolyoz olabilir”

CRI Türk Türkiye'de yayınlanan "Doktorla Randevu" programının bu haftaki konuğu Memorial Hizmet hastanesi Fizik ve Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümünden Uzman Dr. Serhan Kurtulmuş, son zamanlar adı sıkça duyulan "skolyoz" hastalığını anlattı.

Omurganın yana doğru olan eğriliklerine "skolyoz" olarak tanımlandığını ancak bu eğriliklerin sadece yana doğru değil, içe doğru olabileceğini de belirten Uz. Dr. Serhan Kurtulmuş, "Skolyozun nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte idiopatik olarak kabul edilir. Ancak geçirilmiş travmalar ya da enfeksiyonlardan sonra bir takım özel durumların da skolyoza sebep olduğu bilinmektedir." ifadelerini kullandı.

Skolyozun genellikle kişi tarafından fark edilmediğini, bir muayene ya da çekilen film sonrasında tesadüfen görüldüğünü kaydeden Uz. Dr. Kurtulmuş, skolyozun kambur durmakla ilgili olmadığını, kambur durmanın "kifoz" olarak adlandırıldığının altını çizdi.

SKOLYOZU EVDE TESPİT ETMEK MÜMKÜN!

Uz. Dr. Serhan Kurtulmuş, evde yapılan birkaç hareketle skolyozun tespitinin mümkün olduğunu söyleyerek, "Kıyafetler çıkarılır, kollar öne uzatılarak ve yana açılarak kürek kemiklerine bakılır. Kürek kemiklerinin biri dışarıda, biri içte ya da biri yukarda biri aşağıda ise skolyoz akıllara gelmeli." diye konuştu.

BİR BAŞKA YÖNTEM EĞİLMEK!

Skolyozun kolay yoldan tespitinin diğer yolunun ise aşağı eğilmek olduğunu söyleyen Uz. Dr. Kurtulmuş, "Dizleri kırmadan kişi bel bölgesinden aşağı eğilmelidir. O sırada omurganın sağ ve sol yarısı birbirinden farklı yükseklikler taşıyorsa yine skolyozdan şüphelenilmelidir." dedi.

Haber: Tülin Tonkuş

Video Link: https://www.youtube.com/embed/gjv55FBPTcc