Gazeteci Mehmet Çetingüleç, “Ecevit'in Anıları”nı CRI TÜRK'e Anlattı

Gazeteci Mehmet Çetingüleç, “Ecevit'in Anıları”nı CRI TÜRK'e Anlattı

Ecevit ailesine yakınlığıyla bilinen gazeteci Mehmet Çetingüleç, Türk Siyasetinin önemli isimlerinden, 1974–2002 yılları arasında beş kez Türkiye başbakanlığı görevini üstlenen Karaoğlan Bülent Ecevit ile yaptığı sohbetlerden oluşan kitabı "Ecevit'in Anıları- 12 Yıl Saklı Tutulan Veda Sohbetleri" ni CRI TÜRK'te Irmak Hekimoğlu'nun hazırlayıp sunduğu Pano'da anlattı.

"BELGESELE SPONSOR BULAMADIK"

CRI TÜRK'te yayınlanan Pano programında Irmak Hekimoğlu'nun sorularını yanıtlayan gazeteci Çetingüleç, Ecevit ile yaptığı sohbetleri neden 12 yıl sonra yayınladığını açıkladı. Bu sohbetleri aslında belgesel yapmak için kaydettiklerini anlatan Mehmet Çetingüleç, 12 yıl boyunca görüştükleri televizyon kanallarının belgeseli almak istemediğini ve sponsor da bulamadıklarını belirterek kitabı yayınlamaya karar verdiklerini söyledi.

"ECEVİT ABD'NİN EĞİTTİĞİ BİR SİYASİ LİDERDİ"

Bülent Ecevit'in Kıbrıs Barış Harekatı'nı ABD'ye rağmen gerçekleştirmesi ve ABD ile olan ilişkilerini de anlatan Çetingüleç, Ecevit'in ABD'ye ilgili politikasını değerlendirirken "Ecevit, ABD'nin eğittiği bir siyasi liderdi" dedi. Bülent Ecevit'in Türkiye'de Robert Koleji'nde okuduğunu, bursla ABD'ye gidip orada Henry Kissenger'ın öğrencisi olmasının Karaoğlan'ın, ABD siyasetini iyi anlamasını etkileyen temel sebeplerden olduğunu vurgulayan Çetingüleç, bu sebeplerle Ecevit'in o dönemde ABD'nin isteklerine karşı çıkarken onları ikna etmenin yolunu da bulduğunun altını çizdi.

"BAŞKANLIK SİSTEMİ PARTİLER ARASINDA UZLAŞMAYI ZORUNLU KILIYOR"

Gazeteci Mehmet Çetingüleç, CRI Türk'te yayınlanan Pano'da Irmak Hekimoğlu'nun, "Bülent Ecevit'in önümüzdeki seçim süreciyle ilgili düşünceleri ne olurdu?" sorusunu da yanıtladı. Çetingüleç, Ecevit'in her zaman uzlaşmadan yana olduğunu ve bu seçimle ülkenin bir sistem değişikliğine gittiğini de belirterek başkanlık sisteminin partiler arasında uzlaşmayı zorunlu kıldığını söyledi. Farklı görüşlerdeki partilerin bir araya geldiğini ve Türkiye'nin şu anda bu uzlaşmacı sürece ihtiyacı olduğunu dile getiren Çetingüleç, "önümüzdeki süreçte siyasette gerilimin değil uzlaşmacı politikanın artacağını düşünüyorum. Ecevit'te koalisyonları her zaman desteklemişti" dedi.

Haber: Irmak Hekimoğlu