“G7'de Fikir Ayrılığı, Shanghai İşbirliği Örgütü'nde Tam Bir Uyum”

“G7'de Fikir Ayrılığı, Shanghai İşbirliği Örgütü'nde Tam Bir Uyum”

Asya Pasifik Araştırmaları Merkezi Başkanı Prof. Dr. Selçuk Çolakoğlu, Shanghai İşbirliği Örgütü Zirvesi'ni ve üye sayısının Hindistan ile Pakistan'ın katılımının ardından sekize çıkmasının dünyadaki olası etkilerini değerlendirdi. Çolakoğlu, Kanada'da gerçekleşen G7 zirvesi ile Çin'in ev sahipliğinde Qingdao kentinde gerçekleşen SİÖ (Shanghai İşbirliği Örgütü) Zirvesi'nin eş zamanlı olması nedeniyle tüm dünya basınında karşılaştırmalı olarak yer aldığını dile getirdi.

CRITÜRK'te Kâmil Erdoğdu'nun hazırlayıp sunduğu Manşet programında Selçuk Çolakoğlu, bir yanda G7'de özellikle ABD ile diğer üye ülkeler arasında yaşanan fikir ayrılığının gündeme damga vururken, diğer taraftaki SİÖ zirvesinde ise tam bir iş birliği ve uyumun dikkat çektiğini belirtti.

"SİÖ'de Belirleyici Ülke Çin"

Çolakoğlu, Shanghai İşbirliği Örgütü'nün, G7'nin ABD dışında kalan altı üyesiyle aynı küresel vizyonu paylaştığını burada daha da net bir şekilde görüldüğünü belirterek, şöyle devam etti; "Son SİÖ zirvesi, önceki yıllarda yapılan zirvelere göre hem uluslararası kamuoyunda ses getirmesi hem de sonuçları açısından çok daha önemli bir noktada yer aldı. Shanghai İşbirliği Örgütü Zirvesi'nde hem ev sahibi olması nedeniyle hem de bir takım somut gündemleri ortaya koyması açısından Çin'in belirleyici olduğunu söyleyebiliriz. Burada siyasi vizyonun daha net bir şekilde ortaya konması ve ekonomik alanda iş birliğinin daha da somutlaştırılması adına önemli kararlar alındı. Ayrıca uzmanlar düzeyinde eğitimin sağlanması ve bu konuda iş birliğine gidilmesi için yaklaşık üç bin kişilik bir eğitim programı düzenlemesi de gündem maddeleri arasındaydı. Uluslararası sorunların çözümü ve küresel yönetişim hususlarında SİÖ üyelerinin daha fazla sorumluluk alacağını söyleyebiliriz.  Shanghai İşbirliği Örgütü üyeliğe kabul edilen Hindistan ve Pakistan'ın lider seviyesinde zirveye katılımı, Asya'nın belli başlı büyük ülkelerini temsil eden bir platform haline dönüştü".