Fikri Sağlar: “Tamam”, Tepki Mesajlarıyla Twitter'da Dünya Birincisi Oldu

Fikri Sağlar: “Tamam”, Tepki Mesajlarıyla Twitter'da Dünya Birincisi Oldu

CHP Mersin milletvekilli Fikri Sağlar, yaklaşan seçimler ve adaylar hakkında değerlendirmelerde bulundu. Sağlar, Muharrem İnce'nin adaylığının özellikle CHP tabanında çok büyük bir heyecan ve sevinç yarattığını dile getirdi.

CRI TÜRK'te Tuğçe Akkaş'ın sunduğu Manşet programında Fikri Sağlar, İnce'nin Cumhurbaşkanlığı adaylığı hakkında şunları söyledi; "CHP tabanında hissedilen sevinç daha sonra CHP ile sınırlı kalmayarak büyüyüp bir coşkuya dönüştü. İnce, 16 yıldır bu ülkede ciddi bir şekilde demokrasiyi askıya alan, hukuk devleti olmaktan çıkaran, adil paylaşımı yok eden, emeği sömüren, özgürlük ve hakları vermeyen, tek adam rejimini kurma doğrultusunda adım adım ilerleyen ve laik cumhuriyetin yerine, başka bir anlamdaki bir ülke yaratmaya çalışan Recep Tayyip Erdoğan ve arkadaşlarına karşı önemli bir gücün oluştuğunu görerek, başka partilerin düşüncelerinin arkasında olan insanları da aynı şekilde heyecanlandırdı. Geçen gün Erdoğan'ın "eğer ülkem, vatandaşlarım tamam derse, biz bu işi bırakırız" sözleri üzerine, "tamam" gösterilen tepki mesajlarıyla twitter'da dünyada birinci hale geldi ki bu da ciddi bir dip dalganın gelmekte olduğunun göstergesi niteliğindedir".

"Erdoğan Müthiş Bir Telaş İçerisinde"

Fikri Sağlar seçim süreciyle ilgili olarak; "Edirne'den Hakkâri'ye geçiyoruz şimdi yani Edirne'den Hakkâri'ye kadar insanlar coşkuyla, Recep Tayyip Erdoğan'ın gidebilmesi doğrultusunda ona "tamam" demek için karşısına alternatifler çıktı. 100 binin üzerinde imzayla karşısına gelen halkın adayları da var dolayısıyla Erdoğan'ın işinin zor olduğunu hatta bundan da öte bittiği kanısındayım. Benim kuşku duyduğum şey, bu şekilde giderse, Erdoğan'ın kazanamayacağını anlayarak, seçimi iptal ettirme yoluna gitmesi. Çünkü tüm kamuoyu yoklamalarında oyu yüzde 40'ların hemen üzerinde görünüyor, Bahçeli ile ittifak kurmasına ve her türlü algıyı yönetmesine, televizyonların ve tüm medyanın yüzde doksanını eline geçirmiş, her gün farklı vaatlerde bulunmasına, tehditler savurmasına rağmen yüzde 50'lerin üzerine çıkamıyor. Bu da gösteriyor ki, Erdoğan müthiş bir telaş içerisinde, AKP darma duman olmuş bir halde, bu nedenle de saldırganlıktan uzak bir portre çizilmeye çalışılıyor. Muharrem İnce'nin 80 milyon insanı heyecanlandıran bir noktada olduğunu düşünüyorum" ifadelerini kullandı.

"Vatandaş Artık Açlık Sınırıyla Karşı Karşıya"

Sağlar, seçimin Türkiye'nin ekonomisinin çöküşü nedeniyle ortaya çıkan bir zorunluluk haline geldiğinin altını çizerek, Erdoğan'ın açıkladığı manifesto ile ilgili olarak da; "Sanki 15 yıldır kendisi tek adam değil ve ekonomi onun elinde değilmiş gibi, enflasyonun ile cari açığın düşürüleceğini, üretim yapan bir ekonomiye sahip olunacağını söylemesi zaten ekonomik sıkıntının boyutlarını gösteriyor. Erken seçime gidilmesinin en büyük nedeni ekonomik çöküş zaten. Bu sene ödenmesi gereken 215 milyar dolara yakın cari açık var. Erdoğan ekonomiyi kurtaramaz çünkü finansta güven ve istikrar çok önemlidir ancak Recep Tayyip Erdoğan AKP'si dünyada güven vermeyen, istikrarı olmayan bir tablo çizdiği için yabancı sermayeler ülkemize gelmiyor, gelenler de ölü yatırımlara dönüştü. Vatandaş artık bir takım şeylerin farkına vardı çünkü açlık sınırıyla karşı karşıya gelmiş durumda. Ülkede asgari ücret 1604 TL, en son açıklanan açlık sınırı 1680 TL" dedi.