Ferhat Ünlü: Kaşıkçı, Salman'ın Reformist İmajını Yerle Yeksan Ediyordu

Ferhat Ünlü: Kaşıkçı, Salman'ın Reformist İmajını Yerle Yeksan Ediyordu

Sabah Gazetesi İstihbarat Müdürü Abdurrahman Şişmek ve Sabah Gazetesi İstihbarat Şefi Nazif Karaman, 2 Ekim 2018'de Türkiye'deki Suudi Arabistan Başkonsolosluğu'nda vahşi bir cinayete kurban giden Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın cinayetini araştırdı. Sabah Gazetesi İstihbarat Editörü Ferhat Ünlü bu araştırmaları "Diplomatik Vahşet" ismiyle kaleme aldı.

"Diplomatik Vahşet" Suudi muhalif gazeteci Kaşıkçı'nın cinayetini gazeteciliğin altı temel sorusu olan 5N1K'ya göre inceliyor.

Sabah Gazetesi İstihbarat Editörü Ferhat Ünlü, CRI TÜRK'te Irmak Hekimoğlu'nun hazırlayıp sunduğu Pano'ya konuk oldu ve Kaşıkçı cinayetinin bilinmeyenlerini anlattı.

"KAŞIKÇI, SALMAN'IN REFORMİST İMAJINI YERLE YEKSAN EDİYORDU"

Ferhat Ünlü, Cemal Kaşıkçı'nın Suudi Veliaht Prens Muhammed Bin Salman tarafından hedef olarak seçilmesinde dört önemli unsur olduğunu dile getirdi. Kaşıkçı'nın devletini iyi tanıyan bir muhalif gazeteci olduğunu belirten Ünlü, Suudi Veliaht Prens Salman'ın takıntılı bir lider olduğunu ve Kaşıkçı'nın onu rahatsız edecek nitelikte bir gazeteci oluşunu vurguladı. Ünlü, "Salman, halkından destek alan bir lider değil, Suudi Arabistan'da böyle bir sistem yok. Salman, dışarıdan özellikle de ABD'den destek almak zorunda. Kaşıkçı ise Washington Post'ta yazıyor ve Salman'ın reformist imajını yerle yeksan ediyor. Salman'ın aslında göründüğü gibi bir lider olmadığını anlatan yazıları var." ifadelerini kullandı.

"KAŞIKÇI'NIN TÜRKİYE SEVDALISI OLMASI SALMAN'I KIZDIRAN FAKTÖRLERDEN BİRİ"

Sabah Gazetesi İstihbarat Editörü Ferhat Ünlü, Cemal Kaşıkçı'nın Türkiye sevdalısı oluşunun da hedef seçilmesindeki önemli faktörlerden biri olduğunun altını çizdi. Ünlü, Kaşıkçı'nın Batı değerlerine yakın ülke olarak Türkiye'yi görmesinin Veliaht Prensi kızdırdığını belirterek "Türkiye'nin cinayet mahalli olarak seçilmesindeki neden de bu. Amaç, Türkiye'yi töhmet altında bırakmak" açıklamasını yaptı.

"ARI ORDUSU PROJESİ EN ÖNEMLİ TETİKLEYİCİ ETKEN"

Ferhat Ünlü, Cemal Kaşıkçı'nın hazırlığında olduğu Arı Ordusu Projesi'nin de cinayeti tetiklediğini anlattı. Cemal Kaşıkçı'nın, Suudi aktivist Ömer Abdülaziz ile birlikte hazırladığı Arı Ordusu Projesi'nin, gazeteciliğin bir adım ötesinde aktivist bir kimlikle Muhammed Bin Salman'ın kurdurduğu elektronik sinekler ordusuna karşı bir trol ordusu projesi olduğunu söyleyen Ünlü "Arı Ordusu Projesi, Kaşıkçı'nın öldürülmesindeki tetikleyici en önemli faktör." diye konuştu.

"HATİCE CENGİZ'İN HİÇBİR İSTİHBARAT BAĞLANTISI BULUNAMADI"

Deneyimli gazeteci Ünlü, Irmak Hekimoğlu'nun Cemal Kaşıkçı'nın nişanlısı Hatice Cengiz ile ilgili soru işareti olup olmadığı sorusunu da yanıtladı. Cengiz ile ilgili hiçbir istihbarat bağlantısı veya bir tuzak ihtimali bulunmadığını dile getiren Ünlü, "Kitapta da hiçbir spekülasyona yer vermedik. Kitabı, tamamen bilgi ve belgelere dayanarak hazırladık." dedi.

"CESEDİN ASİTLE YAKILIP YOK EDİLDİĞİ GİBİ BİR BİLGİYE ULAŞAMADIK"

Ferhat Ünlü, cinayetle ilgili ses kayıtlarını dinlemediğini fakat kayıtların dökümünü birebir okuyan kaynaklardan aldıkları bilgilere dayanarak Cemal Kaşıkçı cinayetinin detaylarını da anlattı. Ünlü, cinayetin yedi buçuk dakika içerisinde on beş kişilik profesyonel bir tim tarafından işlendiğini, Kaşıkçı'nın boğulduktan sonra cesedinin parçalara ayrıldığını ve bavullara koyulduktan sonra da Başkonsolosluk 'tan çıkarıldığını söyledi. Cesedin, asitle yakılıp yok edildiği iddiaları hakkında da konuşan Ünlü, "Biz böyle bir bilgiye ulaşamadık." ifadelerini kullandı.

"CESET MUHTEMELEN REZİDANS KUYUSUNDA"

Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın cesedinin Başkonsolosluk binasında parçalandıktan sonra bavullarla binadan çıkarıldığını kaydeden Ferhat Ünlü, bavulların 300 metre ilerideki Başkonsolosluk rezidansına götürüldüğünün kamera kayıtlarında net bir şekilde görüldüğünü bildirdi. Bavulların, rezidansa girdikten sonra çıkışının olmadığını vurgulayan Ünlü, cesedin parçalarının muhtemelen rezidanstaki kuyuya atıldığını dile getirerek Türk polislere kuyuda arama izni verilmediğini ve Türkiye'nin de Viyana Sözleşmesi'ne aykırı davranmadan bu süreci ilerlettiğini belirtti.

"KAŞIKÇI OLAYIN BAŞINDAN İTİBAREN ÇOK ŞAHSİYETLİ BİR DURUŞ SERGİLİYOR"

Ferhat Ünlü, Cemal Kaşıkçı'nın olayın başından sonuna kadar çok şahsiyetli bir duruş sergilediğini, masaya hazırlanmış cinayet aletlerini görmüş olmasına rağmen hiçbir korku belirtisi göstermediğine dikkat çekerek bir tek ağzı kapatılırken "Astımım var, beni boğacaksınız." dediğini kaydetti.

"KARLOV SUİKASTI İLE KAŞIKÇI CİNAYETİNDE HEDEF TÜRKİYE"

Ferhat Ünlü, Irmak Hekimoğlu'nun iki sene önce Rusya'nın Ankara Büyükelçiliği'nde öldürülen Büyükelçi Andrey Karlov cinayeti ile Kaşıkçı cinayeti arasında benzerlik olup olmadığı yönündeki sorusunu da yanıtladı. Ünlü, Karlov cinayetinin, Türkiye ve Rusya arasında o dönem bıçak sırtı olan ilişkileri sabote etmek için kurgulandığını aktardı. İki cinayetin ortak noktasının da Türkiye'nin hedef seçilmesi olduğunun altını çizen Ünlü, "Türkiye, konumu itibarı ile çok önemli bir bölgede ve iddiası olan iddiası da gittikçe artan bir ülke olduğu için hedef seçiliyor." dedi.

"İNFAZ TİMİNDE YER ALAN ÜYELERDEN BİRİ TRAFİK KAZASI SÜSÜ VERİLEREK ÖLDÜRÜLDÜ"

Cemal Kaşıkçı cinayetini hayata geçiren infaz timinde yer alanların yargılanma süreçleriyle ilgili de konuşan Ferhat Ünlü, idam kararı verilen üyelerin idam edileceğini düşünmediğini vurguladı. Konuşma eğilimi olanları öldürebileceklerini söyleyen Ünlü, "İnfaz timinde yer alan üyelerden biri konuşma eğilimi olduğu için trafik kazası süsü verilerek öldürüldü." açıklamasında bulundu. Ünlü, Suudi Arabistan'ın dışarıya kapalı bir ülke olduğunu ve bu yüzden de oradaki yargılamaya dair ne olduğunun çok bilinmediğini ve bilinebileceğini de düşünmediğini ifade etti.

Haber/Röportaj: Irmak Hekimoğlu