Evde çalışanlar nelere dikkat etmeli?

Evde çalışanlar nelere dikkat etmeli?

Gazeteci Yusuf Özkan, CRI Türk'te Kamil Erdoğdu'nun hazırlayıp sunduğu "Güne Başlarken" programına konuk oldu ve Avrupa'nın gündemindeki gelişmeleri değerlendirdi.

Avrupa'nın birçok ülkesinde koronavirüs salgının ikinci dalgasının çok ağır geçtiğini ifade eden Özkan, "Birçok ülke kısmen kilitlenme altına girdi. Hastanelerde yoğun bakım servisleri neredeyse dolmak üzere. Olağanüstü önlemler alınıyor. Ancak bir ülke var ki, diğer ülkeleri kıskandıracak durumda. Koronavirüs rakamları diğer ülkelere göre oldukça az. Hastaneler daha rahat ve hiçbir kapanmaya gerek duymadan oldukça rahat bir şekilde süreci atlatıyor. Kuzeyin küçük ülkesi Finlandiya'dan söz ediyoruz. Finlandiya, birçok Avrupa ülkesinin kıskandığı ülke konumuna geldi. Ne sokağa çıkma yasağı, ne kapalı dükkânlar, ne de azaltılmış toplu taşıma. Hiçbiri bu ülkede görünmüyor. Hayat normal akışıyla devam ediyor. Avrupa genelinde 100 bin kişi başına doğrulanmış 120 vaka düşerken bu oran Finlandiya'da 100 bin kişi başına doğrulanmış 53 vaka düşüyor. Avrupa ortalamasının yarısından bile daha az bir oran. Peki, bütün Avrupa'da sıkıntılar yaşanırken Finlandiya bu başarı nasıl yakalandı? Birkaç gündür Avrupa medyasında sıkça sorulan sorulardan biri de buydu. Bu başarının en önemli faktörünün Finlandiya'nın disiplini gösteriliyor. Çünkü hükümetin almış olduğu kurallara salgının başladığı günden itibaren bütün halk harfi harfine uydu. Örneğin, birçok ülkede hasta takibi için oluşturulan internet uygulamaları çok az ilgi görürken, Finlandiya'da daha çıkar çıkmaz halkın yarısı bunu kullanmaya başladı. Hükümetin aldığı önlemlere yerel yönetimler tarafından da hayata geçirildi. Bunu dışında ülke giriş ve çıkışlar sıkı kontrol altına alındı. Hükümet insanları ve işletmeleri mağdur etmeden önlemler alırken halkta kurullara harfiyen uyuyor." dedi.

"KORONAVİRÜS SONRASI YAŞAMIMIZDA CİDDİ DEĞİŞİKLİKLER OLDU"

Gazeteci Yusuf Özkan koronavirüs dolasıyla Avrupa genelinde evde çalışma oranın artmasıyla insanlarda ortaya çıkan mesane sorunu ile ilgili yapılan araştırmadan da söz ederek, şunları söyledi:

"Koronavirüsün hayatımıza yılbaşından beri girmesinden sonra yaşamımızda ciddi değişikler meydana geldi. Hayatın her alanında bu değişikliklere rastlamak mümkün. Bunlardan biri de tuvalet alışkanlığı. Karantina döneminde çalışanlar eve yönlendirildi ve insanlar evlerinde çalışmaya başladı. Bu süreçte Avrupa'nın birçok ülkesinde insanların mesane sorunu nedeniyle hastanelere başvuru yaptığı belirtiliyor. İnsanların bu endişesi medya tarafından gündeme getirilince bilim insanlarından açıklamalar geldi. Bilim inşaları, 'Evet artık hayatınız değişti, iş yerinde değil, evdesiniz. Günlük tuvalete çıkma alışkanlığının artması çok doğal. Çünkü iş yerinde sosyal baskı nedeniyle daha az içecek tüketiyordunuz ve daha az tuvalete gidiyordunuz ama evde olunca gün içinde istediğiniz yiyebiliyor ve içebiliyorsunuz. Tuvalete gidince sizi kontrol eden ya da ne kadar kaldığınız gözlemleyen biri olmadığı için istediğiniz sıklıkla tuvalete çıkabiliyorsunuz. Bunda bir sakınca yok sadece alışkanlıklarınızın değişimine bağlı, sizin de birtakım buna ayak uyduracak önlemler almanız gerekiyor. Çok fazla çay ve kahve tüketmeyin. Kola ve enerji içeceklerinden mümkün olduğunca uzak durun. Çünkü bir süre sonra günlük yaşamadaki değişikliklerden dolayı tuvalete çıkma alışkanlığındaki farklılıklardan dolayı yaşanan rahatsızlık sizi farklı noktaya taşıyabilir. Bunun da olmasını istemiyorsanız iş yerinizdeki rutininize yakın bir şekilde kendinizi kontrol altına alabilirsiniz. Bunun içinde yiyecek ile içeceğinize dikkat etmek ve ev ortamında değil de iş ortamında olduğunuzun bilinciyle hareket etmeniz gerekiyor' diyorlar."