“En Temel Sorunumuz İş Cinayetleri”

“En Temel Sorunumuz İş Cinayetleri”

DİSK Yönetim Kurulu üyesi Kanber Saygılı, CRI TÜRK'te yayınlanan Manşet programında 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'ne ilişkin açıklamada bulundu.

Saygılı, sorunlarının sadece emek ile ilgili olmadığını, söz söyleme ve eylem yapma haklarının ellerinden alındığını ayrıca örgütlenme haklarının da kısıtlanmış durumda olduğunu belirterek adalet ile barış talepleri bulunduğunu ifade etti.

"Sorunlarımızın bütün olarak yoğunlaştığı ve çözüm beklediğimiz bir dönem söz konusu" diyen Saygılı şöyle konuştu:

"Olağanüstü Hâl (OHAL) ve Kanun Hükmünde Kararname (KHK)'lerle çalışma yaşamımız dizayn edilmeye çalışılıyor. En temel sorunumuz iş cinayetleri ve bu artarak devam ediyor. Taşeronluk sorunu da çok ciddi bir sorun ve iş cinayetlerinin tetiklenmesinde önemli rol oynuyor. Örgütlenme sorunu yine önemli. Sendikal hakkımız noktasında baraj sorunu hâlâ gündemde ve örgütlenmemizin önündeki en büyük engellerden biri. İşçilere sunulan ücret açlık sınırının altında. Bu süreçte iş, barış, adalet ve özgürlük taleplerimizle 1 Mayıs'a yürüyeceğiz çünkü bunların hem emekçilerin hem de toplumun temel sorunu olduğunu düşünüyorum."

1 Mayıs günü İstanbul'da gerçekleştirilerek etkinliklere de değinen Saygılı "Kortejler oluşturularak üç koldan yürüyüşümüz söz konusu olacak aynı zamanda sanatçı arkadaşlarımız sahnede yer alacak. Coşkulu bir kutlama yapmayı hedefliyoruz. Seçim öncesi 1 Mayıs olması nedeniyle emekçilerin ve işçilerin çok kitlesel bir katılım göstereceğini düşünüyorum." dedi.