Emekli Tümamiral Cem Gürdeniz'den 70'inci yıla özel değerlendirmeler

Emekli Tümamiral Cem Gürdeniz'den 70'inci yıla özel değerlendirmeler

Emekli Tümamiral Cem Gürdeniz, Çin Halk Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 70'inci yıl dönümü yaklaşırken CRI Türk Türkiye'ye, 70'inci yıla özel değerlendirmelerde bulundu.

Askerlik görevi süresince Çin-Türkiye Donanmaları arasında birçok ilke imza atan Cem Gürdeniz, Çin'in 70 yıllık başarı hikâyesini yakından takip etmiş olmanın heyecanını dile getirdi.

"ÇİN'İN 21. YÜZYILA DAMGA VURACAĞINI GÖRMEK MÜMKÜNDÜ"

Akademik alanda geniş araştırmalara sahip olan Cem Gürdeniz, "Bir deniz subayı olarak Çin ile ilgilenmemek mümkün değil. Hızlı büyüyen ekonomik yapısı ile gençliğimden beri takip etmekte olduğum bir ülkeydi. Ancak Çin Halk Cumhuriyeti ile yakından tanışmam 2000 yılında gerçekleşti. Bu süre zarfından önce dış basın odaklı haberler ve akademik makalelerden yaptığım değerlendirmelerde, Çin Halk Cumhuriyeti'nin 21. yüzyıla damga vuracak bir güç haline geleceği açıkça görebiliyordum." diyerek Çin'in başarısının bir tesadüf olmadığının altını çizdi.

TURGUTREİS FIRKATEYNİ İLE GELİŞEN SÜREÇ

Çin-Türkiye arasındaki askeri ve diplomatik ilişkilerin yeniden şekillenmesi açısından önemli bir ziyaret olan Turgutreis Fırkateyni Shanghai Limanı ziyaretinde büyük pay sahibi olan Gürdeniz, sözlerini şöyle sürdürdü:

"O dönemde Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'nda, Deniz Kuvvetleri'nin 'Strateji ve Politikaları' ile ilgili bir bölümde görev yapıyordum. Görevimin verdiği sorumlulukla, Çin ve Türkiye'nin Deniz Kuvvetleri alanında ilişkilerinin geliştirilmesinin iki ülke içinde büyük yararlar sağlayacağını düşünerek bir ilke imza attım.

Görevim çerçevesinde, 2000 yılında Japonya'ya hareket eden 'Turgutreis Fırkateyni'nin Çin'e ziyaret gerçekleştirmesinde bir katkım olduğu söyleyebilirim. Gemimiz Shanghai Limanı'nda 3 gün kalarak Türk-Çin ilişkilerinin seviye atlamasında büyük rol oynadı. Çünkü, savaş gemilerinin ülke ziyaretleri ilişkilerin geliştirilmesi ölçeğinde önemli işaretlerdir. 2000 yılındaki bu ziyaret ardından Türkiye-Çin ilişkilerinde büyük gelişmeler oldu. İki ülke donanmalarının karşılıklı ziyaretleri ile yeni bir döneme başlanmış oldu. "

KUŞAK YOL İNİSİYATİFİ İLE İLİŞKİLERİN CANLANMASI

Öte yandan, Çin-Türkiye ilişkilerinde Kuşak Yol İnisiyatifi'nin büyük bir öneme sahip olduğunu belirten Gürdeniz, "Bir diğer milat ise, Çin Halk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Xi Jinping 2013 yılında duyurduğu Kuşak Yol İnisiyatifi'ne Türkiye'nin orta koridor üzerinden entegrasyonu ile başladı. Orta koridor dışında, Türkiye'nin Deniz İpek Yolu ayağında da büyük yatırımlar söz konusu. Kumport Limanı'nın Çinli firmalar tarafından işletilmesi gibi." değerlendirmesinde bulundu.

"YENİDEN ASYA AÇILIMI ÖNEMLİ BİR DEKLARASYON"

İki ülke arasında artan iş birliği ve diyalog süreçlerine değinen Gürdeniz, şunları kaydetti:

"Shanghai İş Birliği Örgütü (ŞİÖ) çerçevesinde Türkiye'nin Çin ile olan ilişkileri önemli bir unsur. Türkiye'nin NATO üyesi ve Avrupa Atlantik yapısının bir parçası olmasına rağmen bu yapının içinde diyalog ortağı olması önemli bir gelişmedir. Bu, Türkiye'nin Asya yüzyılındaki yerini başlangıcından itibaren aldığının bir işaretidir.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın temmuz ayında Çin'e gerçekleştirdiği ziyarette yaptığı açıklamalar ikili ilişkilerin gelişimini ortaya koymuştur. Dışişleri Bakanlığı'nın "Yeniden Asya" açılımını ilan etmesi önemli bir deklarasyondur. Bu açılımı sadece Türkiye değil, İtalya, Fransa ve pek çok Avrupa ülkesinin bu açılıma başladığını görüyoruz."

GÜRDENİZ'DEN 70'İNCİ YIL MESAJI

İki ülke ilişkilerinin daha da ilerleyip ortak başarılara imza atma temennisinde bulunan Gürdeniz, "Çin'in büyümesi ve gelişmesi, tek kutuplu bir dünyayı geride bırakarak, küresel barış istikrarı için çok önemli bir unsur olacaktır. Bu vesile ile kuruluşunun 70'inci yıl dönümünde Çin Halk Cumhuriyeti'nin başarılarının devamını diliyorum." dedi.

Haber: Mehmet Emre Öztürk