Elçi: Kişisel Gelişim Camiasındaki İstismarlara Karşı Dikkatli Olunmalı

Elçi: Kişisel Gelişim Camiasındaki İstismarlara Karşı Dikkatli Olunmalı

"Elif'ten Vav'a Velayet Yolu" adlı kitabında öze dönmenin ve gerçek huzurun yollarını anlatan Rüya Eğitmeni ve Yazar Işık Elçi, "Az seçilen yoldur velayet yolu, bin bir renkten biri olabilirsin. Ve sen seçersen kendini, bil ki, seçilensin" diyor.

CRI TÜRK'te Elif Sevil Orhanlı'nın hazırlayıp sunduğu "Haber Artı" programına konuk olan Işık Elçi, "Nasıl iyi bir kul olunur noktasında yaratana dua edip teslim olmaya çalıştığım bir süreçte "Elif'ten Vav'a Velayet Yolu" kitabı oluşmaya başladı. Bu yolda yaratan ile aramızda hiçbir şeyin ve hiç kimsenin olmadığını tekrar görmeye, bedene ruh üflenmeden önce yaratan ile yapılan sözleşmeyi tekrar hatırlamaya niyet ederek yazdığım bir kitap oldu" dedi.  

Kişisel Gelişim dünyasındaki çıkmazlar ve rüyaların önemine değinen Işık Elçi şunları söyledi:

 "Türkiye'de özellikle kişisel gelişim kitapları üzerinden öz değerlerimize yönelik ciddi bir istismar yapılıyor. İslami değerlerimizin ve toplumsal hassasiyetlerin altını oymaya yönelik bilinçli yapılan işler bunlar. Melek kartları üzerine yazılan kitaplar nedeniyle insanlar her şeyi meleklerden ister hale geldiler. Bu bizim değerlerimize ters bir durum. Allah'tan istenmeli. Diğer yandan en güzel kişisel gelişim kitabı Kur'an-ı Kerim'dir. İnsanlar birilerinden medet ummak yerine aklını kullanmalı. Kişisel Gelişim camiasındaki istismarlara ve büyük vaatlere karşı dikkatli olmalı. Kişisel gelişim çalışmalarında denge gözetilmeli, akıl-sezgi-kalp üçgeni baz alınmalı. Nefsi iyileştirmeden kalıcı bir değişim beklenemez."

RÜYALAR HAYATA DAİR ÖNEMLİ MESAJLAR İÇERİYOR

"Rüya yorumu, matematiği olan bir konu. Rüyanın bütününe bakılarak yorum yapılmalı. Kişinin duygu, düşünce ve deneyimleri, ihtiyaçları, travmaları bir bütün olarak ele alınmalı. Bu yüzden rüya tabiri kitaplarını önermiyorum. Rüya, kişiye özel olduğu için klasik bir tabirle yorumlanması doğru sonuçlar vermez ve faydalı olmaz.

Rüya yorumu tamamlandıktan sonra bilinçaltı düzlemde de çalışma yapmak gerekiyor. Bu çalışmaların ardından kişiye ödevler verilip, rüyanın mesajını hayata geçirmesi sağlanmalı. Bu şekilde izlenen bir yöntemle O rüya bir daha tekrar etmiyor ve iyileşme sağlanıyor.

Hatırlayarak uyandığımız, merak ettiğimiz, yıllar geçse de unutmadığımız ve tekrar eden rüyalar önemli ve mutlaka değerlendirilmeli. Bu, kişinin bilinçaltında değiştirmesi iyileştirmesi gereken olumsuz bir duyguya ya da kişinin gerçekleştirmesi gereken bir misyona işaret ediyor olabilir."