Ekonomi Zararda, Trump Oy Kaybediyor

Ekonomi Zararda, Trump Oy Kaybediyor

ABD'de hükümetin uzun süredir kapalı olması, Donald Trump'ın seçmenleri karşısında sivrilmesine yol açtı. Bu süreçte her iki taraf da kendisini kaybetmeyi göze alamayacaklarını düşündükleri sağlam bir savaş içinde buldu.

Seçmenlerin çoğunluğu Meksika sınırına duvar yapmak için hükümeti kapatan Trump'ı, aralık ayından bu yana süren bu kapatmayla ilgili suçladığı için, oy oranları düşüşe geçti.

Pew Araştırma Merkezi tarafından bu hafta yapılan bir anket, ortaya bazı net rakamlar koydu. Örneğin sınır duvarına karşı çıkan Amerikalıların yaklaşık yüzde 90'ı, Trump'ın kapatmasını sona erdirmenin tek yoluysa bile Duvar Fonu talebini içeren bir tasarının geçmemesi gerektiğini söylüyor. Duvara destek verenlerin yaklaşık dörtte üçü ise, duvar finansmanını dışlamak için yapılan bir anlaşmanın kabul edilemez olduğunu düşünüyor.

Bir Cumhuriyetçi politika analisti, "Başkanın acı eşiği çok yüksek. Trump için duvarla ilgili bir zafer kazanmadan çıkmaktan daha dramatik bir final hayal edebiliyor musunuz? Bu, onun en ikonik kampanya vaadiydi." diyor.

Fivethirtyeight.com'dan bir anket izleyicisine göre, cumhurbaşkanının kayıtlı ya da muhtemel seçmenler arasında onaylanmaması oranı yüzde 54,5 ile bir yıl içinde en yüksek seviyede. Bu hafta yayınlanan bir Quinnipiac Üniversitesi anketi, seçmenlerin yüzde 32'sinin Meksika sınırına duvar yapılması için gereken fonları zorlamak için hükümetin kapatılmasını desteklerken, buna karşı çıkanların oranının yüzde 63 olduğunu gösterdi. Seçmenlerin yaklaşık yüzde 56'sı, kapanmanın sorumlusu olarak Trump ve Cumhuriyetçileri gösterirken, kapanmanın sorumlusu olarak Demokratları görenlerin oranı ise yüzde 36.

Demokrat bir anketör olan Geoff Garin, "Sanırım kapatma, Trump'ın imajını bir kaos figürü olarak daha da parlatıyor. Amerikalıların çoğunun kaos devlet başkanına sahip olmanın ülkenin iyiliği için olduğunu düşündüğünü sanmıyorum." diyerek anketin, Amerikalıların çoğunun, hükümeti bir sınır duvarı üzerinden kapatmanın uygun olmadığını düşündüğünü ortaya koyduğunu ifade etti.

Ekonomik Zarar Öngörülenden Fazla

Dört haftadır ABD hükümeti duvar krizi nedeniyle kapalı ve Trump'ın Ekonomik Danışmanlar Konseyi başkanı Kevin Hassett, kapatmanın ekonomik zararlarının başta tahmin edilenden çok daha fazla olduğunu söyledi.

Cumhuriyetçi bir stratejist ve Trump'ın eski Beyaz Saray yetkilisi olan Andrew Surabian, bunun uzun vadeli bir potansiyel zafer için çekilen kısa süreli bir acı olduğunu savunuyor.

Trump yönetimi, federal hükümeti parça parça açmak için, birçoğu sektörü ayakta tutacak kritik birimlerde görev alan binlerce kişinin ücret ödemeden çalışmasını şart koşan eski yasaları yeniden yorumluyor. Senato Bütçe Komitesi'nin eski Cumhuriyetçi müdürü G. William Hoagland'a göre, Trump yönetimi kurallara uymak yerine, onları siyasi amaçlar için açıkça gevşetiyor.

Vergi sezonu devam ederken, ABD Vergi Dairesi, 80 bin çalışanının yarısından fazlasını işe geri çağırıyor. Binlerce güvenlik müfettişine hava alanlarına ve pistlere rapor vermeleri söylendi. İçişleri Bakanlığı'nın onlarca çalışanı, ülkenin sahil şeridine petrol ve doğal gaz kiralamak için çalışacak. Hazine Bakanlığı bu hafta kapatma acil durum planlarını güncelledi ve vergi tahsilat kurumundaki geri ödemeleri işleme koyması için 40 binden fazla çalışanı geri çağırdı.

Vergi ödemelerine üç ay kala, ABD Vergi Daireleri'nde de yeni sistemde çalışacak yeterli eleman olmadığı görülüyor.

Beyaz Saray Yönetim ve Bütçe Ofisi Müdür Yardımcısı Russell T. Vought, bu kapatmanın olabildiğince acısız ve yasalara uygun olarak yapılacağını söyledi, ki bu "yasalara uygun olarak" ifadesinin, Vought'un yönetimi altında çalışan 12 avukattan oluşan ekip için önemli olduğu anlaşıldı. Hatırlatalım, önceki hükümet kapatmalarında, Gizli Servis ajanları gibi, yalnızca yaşamı ve mülkiyeti korumak için "gerekli" olan işçilerin çalışmalarına izin verilmişti.

İdarenin 80 bin iş gücünün 70 bini adına Trump yönetimini dava eden Ulusal Hazine Çalışanları Birliği'nin Genel Danışmanı Gregory O'Duden, yönetim yetkililerini, Amerikalıları mutlu ederek siyasi puan toplamak adına yasaları değiştirmekle suçladı; "Bir istisna olması amaçlanan yasayı, kaçmak için açık bir yol olarak görüyorlar." diyerek, on binlerce çalışanın işe geri dönmesini ve ücretlerinin ödenmemesini sağlayan bu kabul edilemez yasanın düzenlendiğini belirtti.

1995 yılında hükümetin kapatılması sırasında bütçe dairesinde görev yapan ABD Vergi Dairesi'nden emekli John A. Koskinen, "Yaptıkları, kapatmaya karşı tepkileri olabildiğince ortadan kaldırmaya çalışmak." dedi.

Quinnipiac University Poll'dan Peter Brown, oylama verilerinin seçmenin Trump'ı, Demokratları suçladıklarından daha çok suçladıklarını gösterdiğini ifade ederek, "Nihai siyasi karar bir tür uzlaşmayı bekleyecek." dedi.

Kaynak: Financial Times – Sam Fleming and Courtney Weaver & The New York Times – Katie Rogers and Alan Rappeport