Ege, 'İsyan' kitabını CRI TÜRK'e Anlattı

Ege, 'İsyan' kitabını CRI TÜRK'e Anlattı

Şarkıcı Ege ilk kitabı İsyan ile edebiyat dünyasına giriş yaptı. Ege, CRI TÜRK'te katıldığı Kırmızı Kedi programında Irmak Hekimoğlu'na kitabı ve günümüz müzik dünyasıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

"ÜRETTİKÇE KENDİMİ İYİ HİSSEDİYORUM"

İsyan'ın nasıl ortaya çıktığını anlatan Ege bunun bir karar olmadığını, yaşadığı hayatın doğal bir sonucu olduğunu söyledi. İşinin üretmek olduğunu ve ürettikçe kendini iyi hissettiğini anlatan Ege, kitabı yazmadan önce artık beste yapmanın kelimelerin altını çok iyi dolduramadığını hissettirdiğini söyledi. Kısa öykülerle, denemelerle yazmaya başladığını belirten ünlü şarkıcı bir arkadaşının bu yazdıklarını film olarak çekme teklifiyle ilk önce kitabı yazmaya karar verdiğini anlattı.

EGE-ISYAN-2

İSYAN'DA SAFLIK, MASUMİYET VE DOSTLUĞU BULACAĞIZ

CRI TÜRK'te katıldığı Kırmızı Kedi programında İsyan'ın hayali bir adada geçen hikâyesinden bahseden Ege, bu adanın dokusuna, tadına, karakterlerin oluşumuna ne kadar titizlikle baktığını anlattı. Dostluğu, saflığı ve masumiyeti bu masal tadındaki hayata işlediğini anlatan Ege, kaybettiğimiz ya da unuttuğumuz duyguları İsyan'ın bizlere hatırlatacağını ifade etti. Okuyucunun hikâyeyi daha samimi ve sıcak bulabilmesi için her şeyi düşünen Ege, hikâyenin döneminde geçen olaylar için de sıkı bir araştırma yaptığını ve dil açısından da Türkçe'ye çok özen göstererek çok iyi dil bilimcilere danıştığının da altını çizdi.  

Kitabıyla beraber dünyada ikinci Türkiye'de ise ilk olan bir yeniliğe de imza atan Ege, kitabın kapağını ENTITI adlı uygulamaya tarattığınızda kitabıyla beraber hazırladığı albümdeki şarkıların dinlenebileceğini belirtti.

EGE-ISYAN-3

"TÜRKİYE'DE DE DÜNYADA DA MÜZİK BİTTİ"

Ege, CRI TÜRK'te kitabı İsyan'ın yanı sıra günümüz müzik piyasasıyla ilgili de açıklamalarda bulundu.  Günümüzde sadece Türkiye'de değil dünyada da müziğin bittiğini söyleyen Ege bunu önce kolay ulaşılabilirlik, teknolojinin çok fazla ilerlemiş olmasına bağladı. Emek verilmeyen, kolay ulaşılan bir şeye saygının da sevginin de azalacağını dile getiren ünlü şarkıcı bir diğer sebebin de insan unsurunun müzikte kaybedilmesi olduğunu dile getirdi. Ege yapılan şarkıların insana dokunmadığını, duyguları ifade etmediğini anlatarak 90'lı yıllara duyulan özlemin tam da bu yüzden olduğunu vurguladı. Ege, popülerlik kaygısının şarkıların önüne geçtiğini anlatarak müzikte tek boyutlu bir gürültünün hâkim olduğunu vurguladı. Ege, müziğe hak ettiği değerin verilebilmesi için telif haklarının ödenmesinin önemine de değindi.