Dünyanın Yedi Harikasından Biri “Çin Seddi”

Dünyanın Yedi Harikasından Biri “Çin Seddi”

Çin denince aklan ilk gelen şey, Çin Seddi'dir. Hatta Çin'de bulunduğunuzu söylediğinizde mutlaka "Çin Seddi'ne gittin mi?" diye sorulur.

Ben de Çin'de bulunduğum süre içinde yıllardır okuduğumuz, duyduğumuz ve belgesellerde izlediğimiz bu muhteşem yapıyı görmeden Türkiye'ye dönmek istemedim. Tabii ki, gitmek gezmekten daha kolaydı zira Çin Seddi'nde yürümek öyle kolay bir şey değil. Her ne kadar hazırlıklı da gitseniz yani rahat kıyafetler ve spor ayakkabı tercih etseniz de bizzat o yürüyüşü gerçekleştirmek bambaşka bir şey.  

Yazıma öncelikle "Çin Seddi nerede?" sorusu ile başlamak istiyorum çünkü bu soru konu Çin Seddi olunca çok fazla dillendirilir.

Çin Seddi, Çin'in kuzeyinde, doğu-batı yönünde uzanan dev savunma surları Po Hay Körfezi'nde deniz kıyısında başlıyor, batıya doğru uçsuz bucaksız coğrafyaları geçerek uzanıyor. Ülkenin 15 iline yayılıyor. Doğuda Hebei vilayetindeki Shanghai Geçidi'nden batıda Gansu ili Jiayu Geçidi'ne kadar gidiyor.

Peki, "Çin Seddi neden Yapıldı?"

Çin Seddi'nin temeli Çin'in Savaşan Beylikler Döneminde (MÖ 770 – MÖ 221) 20'den çok krallık tarafından atıldı. Chu, Qi, Yan, Wei, Han, Zhao, Qin krallıkları birbirlerinden korumak için sınırlarında ilk setler inşa ettiler. Qin, Zhao, Yan kralıkları ise XiongNu, DongHu, LinHu, Hiung-nu'ların saldırılarını durdurmak ve ülkenin kuzey sınırlarını korumak amacıyla inşa ettiler. Çin'in ilk İmparatoru Qin Shi Huang ülkenin kuzeyini boydan boya aşılmaz bir savunma duvarıyla korumaya karar verdi.

Bu devasa inşaatın neden yapıldığı, amacı konusunda farklı görüşler var; Çin Seddi bizim bildiğimiz gibi sadece Türklerden korunmak için değil, Beijing'i antik Çin'deki tüm göçebe topluluklardan korumak amacı ile yapılmıştır. Ayrıca asıl amacın siyasi bir sembol olarak ülkeyi tek bir hanedanın buyruğu altında birleştirmek olduğu da söylenir. Yapımına milattan önce 200'lü yıllarda başlanan Çin Seddi, bugünkü halini Ming Hanedanı zamanında almıştır. Sanılanın aksine tüm duvar yüksek tuğla bir yapı değil, yer yer ahşaptan yer yer taştan yapılmış çok kısa bölümler de içerir. Dünyanın Yedi Harikasından biri olarak kabul edilen Çin Seddi, Kuzey Çin'in birçok noktasından ziyaret edilebilir.

Badaling, Juyong Geçidi, Huanghuacheng, Jiankou, Mutianyu, Gubeikou, Jinshanting, Simatai ve Huangya geçidi bölümleri kolayca ve günübirlik ziyaret edilebiliyor. Surların 630 kilometresi Beijing ili içerisinde yer alıyor. Biz, Çin Seddi'ne ulaşabilmek için şehir merkezinin yaklaşık 75 km kuzeyindeki Badaling bölgesini tercih ettik. Badaling bölgesinden Çin Seddi'ni gezmek isterseniz, yolculuk yaklaşık bir buçuk saat sürüyor.

Bu bölümle ilgili daha detaylı bilgi vermem gerekirse; Badaling bölümündeki Çin Seddi'nin restore edilmiş bölümü çok dik ve engebeli bir arazi üzerinde. Ancak, yurt dışından en çok ziyaretçi bu bölümde bulunuyor. Badaling, deniz seviyesinden 800 metre yükseklikte. Burada surların tırmanılacak iki bölümü var. Bir taraf kolay ve diğer taraf zor. Yürümek sizi korkutuyorsa teleferik istasyonuna giderek, surlara teleferikle çıkabilirsiniz. Biz zor olanı seçip yürüdük ama pişman olmadık çünkü yürürken yakaladığınız kareleri teleferikle çıkarkan yakalama şansınız yok üstelik açık hava yürüyüşünün verdiği huzur şüphesiz bambaşka bir güzellik.

Bizim gibi zor olan bölümü seçerseniz yaklaşık 30 dakikalık bu tırmanış, açıkçası insanı yoruyor yani dayanıklı ve sabırlı olmanız gerekiyor. Surların üzerine çıktığınızda ise, nefes-nefese kalma durumu yaşanıyor hatta bacaklarınızda hafif bir titreme de olabilir ancak bunların tümü geçici oluyor. Endişe etmenize gerek yok. Surlara çıktığınızda batıya doğru yürürseniz, ileride surların restore edilmeyen kalıntıları da görebilirsiniz.

Bu arada küçük bir hatırlatma yapmak isterim, Çin Seddi'nin en ünlü kısmı Badaling'i şu ana dek yüzlerce devlet başkanı ve üst düzey yönetici ziyaret etti.

Tarihi yapı, 1987 yılında UNESCO Dünya Mirası, 7 Temmuz 2007 tarihinde Dünyanın Yeni Yedi Harikası'ndan biri olarak seçildi. Çincedeki adları Wanli Changcheng "10.000 Mil Uzunluğunda Duvar" ve Changcheng "Uzun Duvar" anlamına geliyor. Resmi olmayan, edebiyat ve efsanelerde geçen isimleri ise Zi Sai (Purple Frontier) ve Tu Long (Earth Dragon). Uzunluğu resmi ve güncel bilgilere göre 21,196 kilometre.

Şunu söylemeliyim ki, Çin Seddi'ni ziyaret edecekseniz uzun ve meşakkatli bir yol sizi bekliyor ancak sonunda kendinizi yorgun dahi hissetseniz o yorgunluk mutluluğun önüne geçemiyor. Çin'e gidildiğinde kesinlikle görülmesi gereken bu muhteşem yapıda attığınız her adım size o yılları ve her bir taştaki emeği tek tek hatırlatacaktır. Yazımı Çinlilerin meşhur bir sözüyle tamamlamak istiyorum "Çin Seddi'ne çıkmadan kahraman olunmaz".

Haber: Tuğçe Akkaş / Çin

Video Link: https://www.youtube.com/embed/eKc3lG5mgDw