Dünyanın En İyi Korunmuş “Ahşap Yapısı”

Dünyanın En İyi Korunmuş “Ahşap Yapısı”

İşlemeler, semboller ve muhteşem bir bahçe... Bugün sizlere Beijing'in simgelerinden olan Cennet Tapınağı'ndan söz edeceğim.

1420 yılında Ming Hanedanı İmparatoru Yongle döneminde inşa edilen Cennet Tapınağı, Çin'in en büyük dini komplekslerinden biri olarak gösterilir. Tapınak, Ming ve Qing mimari sanatının özelliklerini yansıtmaktadır.

Cennet Tapınağı, 2 milyon 700 bin metrekarelik bir alan üzerine inşa edilmiştir. Tapınak 720 bin metrekarelik Yasak Şehir'den üç kat daha fazla yer kaplamaktadır.

Tapınağın merkezinde ibadet için kullanılan, üç saçaklı, koni şeklinde bir mabet bulunmaktadır. Bu mabedin yüksekliği 38, genişliği ise 30 metredir. Mabedin iç kısmı sesin yankılanmasını sağlayacak bir biçimde inşa edilmiştir. Geleneksel Çin süslemeleriyle süslenen antik mabette, geleneksel Çin mimarisini sembolize eden kırmızı ve mavi tonları kullanılmıştır.

Bu tapınaktaki en ilginç kısım, 5 metre genişlik ve 350 metre uzunluğunda üstü kapalı koridor. Bu koridora 72 adet oda açılırmış ve bu nedenle bir adı da 72 oda koridoru.

İbadet, riyazet ve kurban sunma alanı olarak üç ana bölümden oluşan tapınağın doğu, batı, kuzey ve güneyinde 4'ü ana kapı olmak üzere 6 kapısı bulunuyor. Qi Nian Dian (Bereketli Hasat İçin Dua Binası), Huang Qiong Yu (İmparatorluk Cennet Tonozu) ve Huan Chui Tan (Dairesel Tepe Sunağı) bu yapı içinde yer alır.

Cennet Tapınağı'nın altı kısmı merdiven şeklinde kat kat inşa edilmiştir. Tapınağın dünya ile cennet arasındaki bağı simgelediği belirtilir. Tapınak Çing Hanedanlığı döneminde restore edilmiştir. 1998'de tekrar turizme açılan tapınakta, çam ağaçlarıyla kaplı olan bir park bulunuyor. Bu parkta bölge halkı geleneksel savunma sanatı olan Vuşu'ya ait hünerlerini de gösteriyor.

Çok geniş mekanda yer alan tapınağın bahçesinin sadece ziyaret için değil, birçok Çinli için geleneksel ve çağdaş müzik eşliğinde dans yapabilecekleri yer olarak da  kullanıldığı biliniyor.

1998 yılında UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası Listesi'ne alınan Cennet Tapınağı, kırmızı zemini, mavi katları ve ünlü Yasak Şehir'den daha büyük olmasıyla dünyanın en iyi korunmuş ahşap yapısı olarak insan, din ve sanatın buluşma noktası olarak görülüyor.

Haber: Tuğçe Akkaş / Çin

Video Link: https://www.youtube.com/embed/IeHrSIrj524